poster

世界から猫が消えたなら

 • Japonsko

  Sekai kara neko ga kietanara

 • anglický

  If Cats Disappeared from the World

Drama

Japonsko, 2016, 103 min

Režie:

Akira Nagai

Předloha:

Genki Kawamura (kniha)

Scénář:

Jošikazu Okada

Komentáře uživatelů k filmu (2)

 • JFL
  *****

  Trailer nelže, tohle je totání doják. Dokonce i srdce zapšklého filmového cynika roztálo, záhy začala cukat brada a minimálně třetinu stopáže do závěrečných titulků už to bylo přes slzavý závoj. Co si budeme povídat, určité filmy chtějí konkrétní věk. Stejně jako na Wenderse či Tarkovského má člověk ideální dispozice coby rozervaný teenager na prahu dospělosti, na sentimentální filmy, které by v mládí sepsul jako plytkou ždímárnu emocí, musí zestárnout a něčím si projít. "If Cats Disappeared from the World" je adaptace stejnojmenné knihy filmového producenta Genkiho Kawamury, který právě coby spisovatel je v Japonsku enormně populární. Film perfektně zúročuje Kawamurovu cinefilii a sečtělost, které pak nenásilně přenáší do skvělého vyprávění, jež dýchá autenticitou, jaká se v dnešní prefabrikované a uniformní japonské popkultuře zřídka vyskytuje. Film se na rozdíl od ostatních soudobých titulů nepodbízí mladému publiku a naopak své reference skládá z titulů, které znají lidé Kawamurovy generace. "If Cats Disappeared From the World" tak není jen velkým osobním vyznáním lásky k lásce, filmu, kočkám a životu, ale také poctou zlaté éře japonské indie kinematografie, potažmo inspirativního období tvůrčího kvasu přelomu tisíciletí v globálním rozměru, jak naznačují připomínky filmů "Hanna and Alice", "Fight Club" i "Happy Together".(26.11.2016)

 • kaylin
  ****

  Japonci neumí jen podivné filmy, ale umí také natočit filmy lidské, emocemi nabité, ale přitom nikoli podbízivé. Takový je i snímek "Sekai kara neko ga kietanara", který vás dovede dostat svým pomalým tempem a citlivostí, stejně jako krásnou kamerou, ať už městskou nebo krajinnou, kdy záběry jsou místy prostě parádní.(28.11.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace