Svatý Mikuláš

St. Nicolas

Horor

Česko, 2014, 60 min

Petr Smazal

Petr Smazal (původní scénář)
  • MikeCool

Found footage horor je pro hororové nadšence s vlastní vizí filmu zcela ideální, neboť u tohoto hororového žánru platí pravidlo "za málo peněž, hodně muziky". Toho využila i skupinka absolventů pražské FAMU. Jejich píle a snaha udělat z něčeho něco se zde samozřejmě projevovala ve scénáři, respektive příběhu, který nutno dodat byl sice originální, ale fungoval bohužel na stejné kostře jako desítky jiných podprůměrných found footage kolegů. Mohl bych sice hodnotit objektivně fakt, že rozpočet pro tento film byl téměř nulový, ale ruku na srdce, se špičkovou technikou užitou pro tento snímek by se dalo uspořádat daleko větší a hlavně více "autentičtější" divadlo, než nám předvedl pan Smazal. Režisér found footage hororu by si měl zprvu naučit hlavní zásady pro takovýto film. Hudební doprovod do FF hororu opravdu nepatří, dámy a pánové! Bohužel hudba dosti vyrázným způsobem zkazila můj dojem na Svatého Mikuláše. Jakýsi pietní akt pro člena štábu za doprovodu smutných akordů a zpěvu, zhruba uprostřed atmosférou gradující stopáže, byla jen třešničkou na dortu.(11.7.2015)

• Bloody13

Klukům se rozhodně nedá upřít zápal, ale použít hudbu do found footage horroru je prostě blbost. Ztrácí to na syrovosti, pocitu reálu, a intenzivnějším scénám to na napětí nepřidá. Místy hodně špatný zvuk beru jako nutné zlo každého amatérského projektu. Na druhou stranu, zdejší herecký kolektiv je docela sympatický (navíc Danča je kočka), ústav správně hnusný, a tvůrci se vytáhnou s několika zajímavými nápady ohledně strašení. Škoda jen toho absentujícího děsu. Zlo tedy opět nepřekonáno.(13.6.2015)

Co k tomuhle filmu dodat.Pokus o český Found footage horor.Především mě srala jedna věc.A to,že jsem v hodně pasážích vůbec nerozuměl zúčastněným "hercům".Což mi obrovsky zkazilo celkový dojem.Dále pak spoustu nelogičností(je jich tu dost,ale zmiňuju jen mříže,to mě pobavilo) a asi jsem debil,ale prostě jsem nepochopil pointu filmu.Tudíž nevím co tím chtěl režisér říct.Na druhou stranu mě to vůbec nenudilo a krátká stopáž nebyla na škodu.Atmosféru to mělo místy taky slušnou a zvukový doprovod byl taky skvělej.Takže za mě takovej vyšší průměr.Neurazil,ale ani nikterak nenadchl.Každopádně jsem rád,že i češi zkouší něco podobného.Nutno dodat,že slovácí jsou o krok dál a s filmy jako je Zlo,Sosialistický Zombi mord a Attonitas se tohle srovnávat nemůže.Ale snaha se cení a zas takovej průser to není.Jen jsem podle traileru čekal víc.(13.6.2015)

Taková zábavná blérvičovina, nicméně v režížérovi vidím ten pověstný potenciálismus.(2.11.2014)

• ghatos

Horor v knedlíkovém údolí nebývá často v menu dostupný. Tradice, mentalita i zájem diváků v ČR nekoreluje s tímto typem projektů. Co se týče této bílé vrány, tak ve srovnatelném FF žánru to není žádná hrůza. Určitá řemeslná zručnost tam je. Pochválil bych dobrý casting bývalého zřízence ústavu. Velká škoda, že nepovyprávěl o blázinci ještě více. Přitom jeho postava pro Svatého Mikuláše se dala daleko více vytěžit. S tím souvisí i mytologie místa. Divákovi se dostane nezbytného minima, přitom zlé pověsti a historky by navnadili o hodně více. Také kromě ptačího muže bych uvítal ještě větší skryté arcizlo (zvrácený primář atd.), které by se dalo někde objevit... . Soundtrack a hudební složka byli fajn. Herci nebyli špatní. Dokumentaristka svým pojetím mírně vzpruzené absolventky celkem bavila. Nejmarkantnější chybou filmu je asi nevyvážená dramaturgická linka, kdy z ničeho nic se tam rozjede menší inferno a vůbec to neodpovídá předchozímu temnému plížení. Akční fáze je poněkud chaotičtější, ale nakonec to není tak podstatné. Parta dostane, co si zaslouží a my vlastně také. Přes různé nedostatky pozitivní počin, kde bych uvítal i nějaký ten pokus o odvážnější scenáristický twist. 44%.(19.7.2015)