Koza

Bývalý olympionik, boxer Peter Baláž, přezdívaný Koza, žije se svou partnerkou Mišou v ghettu sociálně vyloučených. Miša nečekaně otěhotní a je rozhodnuta nechat si dítě vzít. Nutí Kozu, aby sehnal peníze na potrat. Koza, který už delší dobu netrénuje, se rozhodne vstoupit opět do ringu, ale nechce vydělat na potrat – chce získat peníze na to, aby Míšu přesvědčil, že si dalšího potomka mohou dovolit. Koza se tak vydává se svým manažerem na „turné", ve kterém však nejde o vítězství, ale o to, kolik úderů dokáže Koza vydržet. Ve filmu hraje sám sebe nejen Peter Baláž, účastník olympiády v Atlantě, ale také jeho trenér Ján Franek, který boxoval na olympiádě v Moskvě. (AČFK)

Anderton

V rámci sk produkcie, snažiacej sa priblížiť svetovým trendom nesporne pozoruhodná záležitosť. V rámci toho sveta jeden z mnohých festivalových kúskov. Ústredné duo si s drámou nevystačí, musí zákonite oplývať humorom, inak mentalita nedovolí. Atlantu 96 som sledoval, našu Kozu si ale nepamätám, ostal v tieni Martikána a Michaela Johnsona. ()

POMO

Hraný film o reálnych ľuďoch, ktorí hrajú sami seba. A to je len dobre - tých obrazových kompozícií by bolo pre dokument škoda. Brilantný kontrast životného packalstva pred kamerou s filmárskym talentom za kamerou, aniž by druhej skupine bola tá prvá ľahostajná. Ostrochovský má cit pre obraz (čo exteriér to perla), hereckú akciu (boží scéna s lízatkom) i strih (skvelo poňatý záver). Hlavná postava najprv vzbudí zvedavosť, postupne si získa vaše sympatie a nakoniec s ňou súcitíte. Citovejšie scény sú ale schválne krátke, iba rýchlo podávaju informáciu. Sentiment by tu totiž išiel proti intelekt stimulujúcemu prežitku. ()

ledzepfan

Slovenská legenda o NEslavném návratu, aneb. né každé boxerské drama musí skončit jako rockyovská, hecující šablona. Kdyby postavy tak zoufale nehuhňaly (nebo tvůrci přiložili titulky) a děj by byl kapku čitelnější (protože bez synopse bych byl úplně ztracený a i v průběhu divák musí často hádat co se zrovna asi děje) hodnotil bych určitě (a rád) lépe, protože něco na tom filmu je. ()

silentname

Oceňujem fakt, že sú vo filme reálne postavy, ktoré predstavujú sami seba, no na druhú stranu to potom podľa mňa tak aj reálne vyzerá. Film je za chvíľku neskutočne nudný, Peter Baláž nevychádza z filmu prirodzene a pre mňa je to škoda, lebo pôsobí to často strašne neprirodzene. A neherca je veľmi ťažké postaviť pred kameru tak, aby podal dobrý výkon. Ja som sa pri filme strašne nudil. Je to veľmi artové a veľmi monotónne a keď sa aj dejú boxové súboje, tak to na mňa pôsobí miestami ako keby sa bili len veľmi jemne. Možno to tento film len skresľuje, ale najmä prvý zápas vyzeral veľmi neprirodzene. Ja som dúfal, že ma film ohúri, ale žiaľ nie. Je to nuda, no oceňujem fakt, že sem vybrali reálnych ľudí. Ale možno by to vyzeralo lepšie, keby našli skutočných hercov. Pôsobilo by to možno potom viac ako film. Hodnotenie: C ()

Autogram

Slovenské filmy vedia byť milé, zaujímavé, alebo aj ukrutne zlé. Toto je ten posledný prípad, možno aj preto, že nemám rád, keď sa skoro celý film sedí a čumí, prípadne jazdí a čumí. Nie sú tam herci, dialógy ani príbeh, len kamerové zábery na mesto, na domácnosť alebo na kuraciu farmu dopomohli k jednej hviezde. Zúriaci býk bol aspoň zúriaci, toto bola len krotká koza. ()

• Ivana Ostrochovského úspech filmu potešil a po festivalových turné skonštatoval: „V Európe vzniká ročne okolo 1200 celovečerných filmov, a to nerátam Ameriku a Áziu. Nejde o vyhrávanie festivalov, ale je skvelé, keď sa o slovenskom filme píše v zahraničí.“  (Biopler)
  • Rolu trénera si zahral bývalý boxer Ján Franek, ktorý reprezentoval Československo na olympijských hrách v Moskve v roku 1980. Získal tam bronzovú medailu v ľahkej strednej váhe. (dongovany)