Koza

(Slovensko)

Goat

Drama / Road movie

Slovensko / Česko, 2015, 75 min

Pre mňa ako človeka, ktorý sa celý život zaujíma o box určite zaujímavý motív, no tvorcovia sa s tým prevedením Balážovho príbehu do podoby celovečerného filmu mohli vyhrať ešte o čosi viac. Kozova otrasná artikulácia, ktorá je kdesi na úrovni mentálne postihnutého človeka a nezrozumiteľné chrochtanie druhej hlavnej postavy - čiernohorského odrbávača Zvonka dosť zrážajú celkový dojem z filmu, miestami som tým ich dialógom nerozumel ani hovno a to ani keď som si danú scénu 3x pretočil. Sviežim vetrom do plachiet je naopak krátke účinkovanie známeho boxera - bezdomovca Jána Franeka, vďaka ktorému vznikla aj najlepšia scéna filmu v rámci ktorej ide Franek pre "šampióna" zháňať špeciálny chránič...(26.4.2016)

Po skončení projekce jsem měla pocit jako kdybych dočetla dvě nové sportovní povídky od Oty Pavla. Dva bývalí olympionici. Dva boxeři. Peter Baláž reprezentoval Slovensko na OH v Atlantě 1996. Ján Franek získal bronzovou medaili na OH v Moskvě 1980. První z nich živoří v cikánském ghettu v Žilině. Z druhého se načas stal bezdomovec. Smutné příběhy.(2.8.2015)

Koza má něco do sebe. Potřebuje vydělat prachy, je bejvalej boxer a myslí si, že bez fyzičky a svalů dokáže sem tam nějaký to euro nasbírat. Režisér dokumentárním způsobem vypráví film o skutečných postavách, což je originální samo o sobě. Také je díky tomu v celém filmu cítit velký kus realističnosti. Plus musím pochválit i kvality kameramana, který z obyčejné cesty na západ udělal neobyčejnou cestu za sebepoznáním se slípkou v krabici.(17.5.2016)

• Wacoslav1

Dokonalá artovka který nikdo nerozumí (a to doslova) hlavní hrdina neumí vydělat prachy, neumí boxovat, ale umí Anglicky počítat do osmi (!) delší koment je ztráta času. Totální nudná sračka, škoda slov.0%(16.5.2016)

Domnievam sa, že Koza je pomerne unikátny zjav v súčasnej slovenskej kinematografii a to hneď z niekoľkých dôvodov. Predovšetkým sa jedná o film s rómskymi postavami, kde sa skoro vôbec netematizuje problém rasovej neznášanlivosti a zároveň sa vyhýba aj niektorým ustáleným stereotypom. Pre pripomienku na čo narážam, napríklad scéna z Babieho leta, kde skupina rómov hrá len tak na hudobné nástroje uprostred panelákov. Koza navyše nie je rómom, ktorý sa nechce zo sociálneho prostredia vymaniť, ale aktívne hľadá možnosti zárobku (ďalšie nóvum). Podstatnú rolu tu hrá podľa mňa navyše aj spôsob zobrazenia looserovstva. Typicky slovenského looserovstva, kde každá činnosť nutne musí skončiť fiaskom na nulovej príprave, na nulovom tréningu, na totálnej degradácii objektu podnikania zo strany manažéra (otrasné podmienky pre boxera), nulovom marketingu, skrátka na neschopnosti podnikať. Symptomaticky by som mohol dodať, že je to celkom pochopiteľné, keďže podnikateľskú triedu sa snažia socialisti vo vláde dlhodobo totálne zničiť a tak tu nemáme akékoľvek zázemie. Pokiaľ si to človek rovnako ako ja zasadí do tohto kontextu, tak film skrátka dostáva grády. Navyše samotné looserovstvo protagonistov získava občas veľmi vtipný Kaurismakiovský akcent (aj zasadením do žánru road movie) a preto si myslím, že je tento film medzi súčasnými slovenskými sociálnymi drámami, pomerne inovatívny. Nejedná sa teda už o postavy, ktoré sú z osudom zmierené a teda pasívne a režisérom ľutované. Žáner road movie tiež poukazuje na snahu a zároveň neschopnosť byť svetový - vybehnúť z provinčnosti. Mix road movie, športového filmu a sociálnej drámy je takisto netradičným zjavom. Predovšetkým mlátenie hlavného protagonistu zo strany iných boxerov, ktorý skrátka potrebuje peniaze pre priateľku, a otrasné podmienky spôsobujú fyzický "rozklad" hlavnej postavy, kde divák už len čaká koľko toho ešte vydrží. Osobne ma iritovalo len herectvo hlavných postáv a občasná doslovnosť. Viac tu(18.8.2015)

• - Snímka Koza bola na Berlinále 2015 prijatá do súťažnej sekcie Fórum a tiež nominovaná na Cenu pre najlepší debut. (Kristusazapad)

• - Prvým súperom Petra "Kozy" Baláža bol slovenský boxer Martin Parlagi. Zápas sa konal 7.2. 2013. (dongovany)

• - Ide o štvrtý dlhometrážny majoritne slovenský film, ktorý si Berlinale vybralo do oficiálneho programu. (Zdroj: dennikn.sk)