Koza

Drama / Road movie

Slovensko / Česko, 2015, 75 min

Martin Kollár
  • stuntmanMIKE

No... co povedat o Koze. Pribeh cigana, ktory si kedysi zaboxoval v Atlante bez velkeho uspechu a skoncil tam, kde sa na pologramotneho primitiva patri... Za par susnou si nechava rozbit hubu, kde ho do toho vsetkeho ojebava nejaka lopata z kovosrotu. Ja by som aspon jednu hviezdu dal... ale vo filme su 3 postavy, ktore daco hovoria... Cigan, pre ktoreho je zosmolit rozvitu vetu rovnaky boj ako pre Mariku Gombitovu chodit po schodoch. Lopata z kovosrotu "Zvonko" rozpravat pre istotu nevie...len mrmle nieco po rusnacko-vychodniarsky a rozumiet bolo len slova kokot a pica... inak ani hovno. A posledna postava, ktora to mala zachranit bol boxersky trener. Jediny problem bol, ze kedysi boxoval aj on...ma uplne mrtvu hornu peru...nema zuby a je imrvere najebany. Takze vlastne... film je o troch socialoch v jednej starej dodavke, ktorym nie je rozumiet...Pozdravujem Madsebendera, ktory nesklamal a dal tejto "pecke" s oscarovym scenarom a dialogmi plny pocet... pointu filmu ani spominat nebudem... nebola...(18.4.2016)

Domnievam sa, že Koza je pomerne unikátny zjav v súčasnej slovenskej kinematografii a to hneď z niekoľkých dôvodov. Predovšetkým sa jedná o film s rómskymi postavami, kde sa skoro vôbec netematizuje problém rasovej neznášanlivosti a zároveň sa vyhýba aj niektorým ustáleným stereotypom. Pre pripomienku na čo narážam, napríklad scéna z Babieho leta, kde skupina rómov hrá len tak na hudobné nástroje uprostred panelákov. Koza navyše nie je rómom, ktorý sa nechce zo sociálneho prostredia vymaniť, ale aktívne hľadá možnosti zárobku (ďalšie nóvum). Podstatnú rolu tu hrá podľa mňa navyše aj spôsob zobrazenia looserovstva. Typicky slovenského looserovstva, kde každá činnosť nutne musí skončiť fiaskom na nulovej príprave, na nulovom tréningu, na totálnej degradácii objektu podnikania zo strany manažéra (otrasné podmienky pre boxera), nulovom marketingu, skrátka na neschopnosti podnikať. Symptomaticky by som mohol dodať, že je to celkom pochopiteľné, keďže podnikateľskú triedu sa snažia socialisti vo vláde dlhodobo totálne zničiť a tak tu nemáme akékoľvek zázemie. Pokiaľ si to človek rovnako ako ja zasadí do tohto kontextu, tak film skrátka dostáva grády. Navyše samotné looserovstvo protagonistov získava občas veľmi vtipný Kaurismakiovský akcent (aj zasadením do žánru road movie) a preto si myslím, že je tento film medzi súčasnými slovenskými sociálnymi drámami, pomerne inovatívny. Nejedná sa teda už o postavy, ktoré sú z osudom zmierené a teda pasívne a režisérom ľutované. Žáner road movie tiež poukazuje na snahu a zároveň neschopnosť byť svetový - vybehnúť z provinčnosti. Mix road movie, športového filmu a sociálnej drámy je takisto netradičným zjavom. Predovšetkým mlátenie hlavného protagonistu zo strany iných boxerov, ktorý skrátka potrebuje peniaze pre priateľku, a otrasné podmienky spôsobujú fyzický "rozklad" hlavnej postavy, kde divák už len čaká koľko toho ešte vydrží. Osobne ma iritovalo len herectvo hlavných postáv a občasná doslovnosť. Viac tu(18.8.2015)

Dokumentaristé vnesli do slovenského hraného filmu opravdovost, kterou mu v Čechách můžeme jen závidět. Příběh skutečného slovenského boxera se sice točil podle vymyšleného scénáře, ale o to tu nejde. Boxer a jeho manažer jsou smutnou dvojicí, kde netrénovaný a podvyživeně působící Koza opakovaně dostává na hubu, ale opět se zvedá, aby vydělal trochu peněz, protože nic jiného neumí. A ten jeho manažer naštěstí také není jen jednoduše načrtnutou klišovitou figurkou, ale je nejednoznačnější. Režisér si je dobře vědom hereckých limitů svých představitelů a dovede s nimi dobře pracovat. A nevím si vůbec nevšímá romské identity hlavních protagonistů, což je česko-slovenském prostoru věc nevídaná.(14.5.2016)

• Vessper

Takové lepší 2*. Kdo čeká akci, tak se nedočká, to by ale nemuselo být na škodu, kdyby skoro všechny záběry nebyly tak zbytečně dlouhé. Velmi prostý boxer Koza se snaží, ale prostě mu to nejde. Ani v ringu, ani před kamerou. Zhlédnuto na Kviff 2015.(9.7.2015)

Film, není nezajímavý, ale bohužel také není ničím vyjímečný.(18.4.2016)