J. Lawrence moc nemusím, režisér taky nic moc, no JOY si mě zvláštním způsobem získala. 9/10(30.12.2015)

Vánoční film.(8.1.2016)

Výborná Jennifer Lawrence v nevýraznej trpkej komédii o malomeštiačke, ktorá sa s patentom na vlastnovymyslený mop o úspech pokúša. Dopredu to poháňa predovšetkým vedomie diváka, že je ten mop dnes už súčasťou skoro každej domácnosti. Bláznivé rodinné vzťahy, popové šlágre, príjemná poetická zimná atmosféra a málo (a zvláštne) využitý Bradley Cooper. Na Davida O. Russella scenáristicky prekvapivo nevybrúsené.(24.12.2015)

Komedie se rozpouští prudkým pádem do s kopce do propasti utrpení. Hlavní hrdinka stahována událostmi převážně zapřičiněnými okolím coby kotvami na té podnikatelské lodi. Jakožto podnikatel oceňuji filosofii úspěšných lidí, kde se kráčí vstříc cílům "no matter of what".(8.1.2016)

enJOY! David O. Russell tentoraz ide skôr na automat, než by sa akokoľvek výrazne snažil, ale mňa to kvôli Jennifer Lawrence stále baví. Akurát si tu len divák môže odškrtávať všetky znaky príznačné pre jeho predošlú tvorbu. V tomto prípade sa to však snaží rozprávať príbeh o mope, pri ktorom asi nikto nepredpokladal akú mal zložitú cestu na svet a koľko trápenia s ním mala hlavná hrdinka, no zároveň samotná story málokoho strhne. Začo okrem iného môže aj mierne nevyladený scenár, ktorý má dosť dlhý rozbeh (prvá pol hodina je pre dej dosť nepodstatná) a pár odbočiek a postáv, ktorá nikam nevedú – Robert de Niro, ktorý tu je zbytočný, než by filmu čokoľvek pridával. Na tú správnu nôtu sa tak Joy naladí bezprostredne až s príchodom Bradleyho Cooper a premiestnením do teleshoppingovej spoločnosti, kde sa odohrá aj najlepšia scéna filmu počas ktorej začne svoj „vynález“ v televízii predávať samotná Joy. Následne už film púta až do záveru a to pozadie vynájdenia jedného „obyčajného“ mopu s ktorým musí hrdinka riešiť podvod zo strany biznis partnerov, vlastnej rodiny, aj nemalé finančné problémy sa rázom stáva o to zaujímavejším. Najväčšiu zásluhu na to má rozhodne Jennifer Lawrence s dokonale presným hereckým výkonom a ktorej postava je ako jediná komplexne napísaná, je badať jej odhodlanie prečo robí to čo robí, nie je nerozvážna, nebodaj hlúpa a ide si za svojim cieľom. Keď si to tak zhrniem tak vo výsledku to dopadlo asi najzaujímavejšie ako príbeh o mope dopadnúť mohol. David O. Russell točiť filmy vie a tak jeho réžia v spojitosti so skvelou Jennifer Lawrence dokáže tento pomerne obyčajný životopis povzniesť na veľmi príjemnú drámu, ktorá ani nepotrebuje zbytočne tlačiť na emócie, aby fungovala. Nebyť dosť rozvláčneho úvodu, tak ide o príjemnú, neškodnú dvojhodinovku. Znovu si to asi nepozriem, ale keď to zahliadnem niekde v televízii, tak s tým žiaden problém mať nebudem. Bez Jennifer Lawrence by som nemal dôvod hnať hodnotenie vyššie, ale v tomto podaní spojenie Russell a Lawrence opäť funguje, aj keď o niečo menej ako pri ich predošlých filmoch, respektíve pre mňa ako pri ich Silver Linings Playbook. CELKOVO: 3,5* (7/10)(15.1.2016)