Srbský právník (festivalový název)

• Serbian Lawyer, The

Dokumentární / Životopisný / Historický

Velká Británie / Německo / Srbsko a Černá Hora / Slovinsko / Nizozemsko / Bosna a Hercegovina, 2014, 92 min

Aleksandar Nikolic

Zajímavý příspěvek k tématu rozpadu Jugoslávie. Demagogie euroamerických médií versus naprostá neschopnost (neochota) Radovana Karadžićove k sebereflexi (škoda, že obojí jen lehce načrtnuté místo více rozvedené). Ale především cesta mladého právníka k poznání, které by neškodilo mnoha jiným.(10.3.2015)

Dokument, který svojí dramatičností může směle konkurovat hraným snímkům. A díky tomu, že se dokument soustředí na přemýšlivého protagonistu, tu zazní naprosto přirozeným způsobem spoustu podnětných myšlenek, přičemž mnohé další se přímo nabízejí, např.: SPOILER: Máme právo se podivovat nad černobílým uvažováním Balkánců, když i naše média situaci zkreslují tak, aby nám byl jasný viník a oběť? Skončí nekonečná spirála odplat a vzájemného obviňování díky verdiktům nadnárodních institucí, anebo je potřeba, aby si na svoje viny přišli Balkánci sami? A jsou toho schopni? Přece jen... nebýt tlaku EU na Srbsko, došlo by ke Karadžićově zatčení?(25.3.2015)

Téma zajímavé, ale výsledný dokument na můj vkus takový nemastný neslaný. Možná je to tím, že snímek se skutečně zaměřuje čistě na Marka a o Karadžičovi a válce se tak dozvídáme spíše zprostředkovaně, z druhé ruky. A protože Marko sám se snaží nemít vyhraněný názor a raději jen dělat svou práci, ani dokument nemá názor. Což je pěkné z hlediska objektivity, ale slabší, když dojde na to, aby zaujal. A vzhledem k tomu, že ani informačně není o moc bohatější, než co jsem už o balkánském konfliktu věděl, tak jsem byl z projekce trochu zklamán. Mnohem zajímavější byla následná diskuse se srbským vyučujícím z FSS MU. 6/10(24.4.2015)