Jáma

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2014, 84 min

Jiří Stejskal

Rudá Soňa v boji proti developerům a zároveň stará bába na smeťáku smrdící pod okny slušným lidem v panelácích. Pohled je sice představen pouze ze strany farmářů, avšak jejich stanovisko je podáno se satirizujícím nadhledem, které dehonestuje představu hodných prostých lidí a zlých developerů. Nevím jestli u dokumentu je podstatnější um režiséra nebo výběr tématu, ale z Jámy na mě čišel příjemný balanc obojího. Pitoresknost všech postaviček, ať už jde o kněze, který s dřevěným křížem káže v metru nebo třeba manžela, který požaduje Nobelovku za několikerou záchranu světa před jaderným konfliktem je vykreslena bez zbytečných urážek, čistě a s nadhledem, z kterého čiší, že režisér pobral více než slušnou dávku psychologického a vizuálního talentu, takže o něm doufám ještě uslyšíme.(8.11.2014)

Výborný dokument. Nataše fandím a doufám, že se v září vypravím do Kyjeva a Pozniaki navštívím (pokud to tam mezitím strejda Putin nezabere). Víc o dokumentu v recenzi tady: http://25fps.cz/2015/jama/(2.3.2015)

V pozoruhodném Jiřím Stejskalovi roste Dostojevský filmového dokumentu, ve všem všudy. A Jáma je už hotové charismatické dílo, ve všem podstatném. *** Uprostřed bizarních a panoptikálních peripetií, jaké by pro jejich absurditu v hraném filmu ani nešlo použít, se tu bezelstně vyjevuje ryzí a neústupný poctivý život sám, jeho základní principy, energie, protiklady, střety, kontrasty i soulady. Režisér nechal barvitý mikrosvět oné neústupné ženy s otevřeným srdcem a nakažlivě humornou, nezlomnou a dobrotivou povahou, s veselou vyřídilkou lidové filosofky a intuitivní mateřskou schopností soustředit se na to, co je v životě dobré a jedině důležité, a nenechat to pokazit malichernostmi, nevraživostí a necitlivostí druhých lidí či mašinérií silového systému, mluvit za sebe, a on se před vámi poddajně a ochotně rozvine jako vyšívané krojové šaty na vodní hladině. Příkladně disciplinovaný režisér sledované osudy ničím neruší, netlačí film do žádné vytoužené podoby, nevtiskuje mu žádné vlastní vyznění. Díváte se sami - umně vysoustruženým kukátkem. *** Formální opečovanost a vytříbenost díla skutečně jeví grácii, je lehká a vysoustředěná, nikoli vydřená. A kvalitou, povědomím o možnostech práce s materiálem, s obrazovou i zvukovou stopou, a nápaditostí i uměřeností film drží krok se špičkou světového dokumentu, suverénně a bez potřeby se podbízet. Důraz na propojení hudby s obrazem je mimochodem mimořádný, i v tomhle ohledu vznikl vycizelovaný skvost. Celkově vzato je až těžko uvěřit, že jde o začínajícího tvůrce s nízkým rozpočtem. *** Přímo cítíte - a je to v dnešní době projektů ozdravné a hojivé, že časosběrná povaha snímku tu nebyla žádným rafinovaným úkladem (ani předem přiloženou řemeslnou šablonou, ani chytrým grantovým záměrem, a ani osobním plánem, jak se k něčemu upnout a utratit čas), ale ústrojně si sebe vyžádala, nárokem lidskosti a pochopitelné touhy spolu u toho ještě dál být. V tom je velká síla toho filmu. Ti lidé, ta žena, Vás nenechají jen tak je opustit, působí magneticky, přitažlivě, infikují Vás radostí, dobrotou a volností - a lze na to mít i alergickou reakci, podle toho, ale nejde zůstat lhostejný, nechcete se přestat dívat a těžko je někdy vyženete z hlavy úplně, i kdybyste měli nakrásně pocit, že jsou to nepochopitelní a trochu ušmudlaní magoři, kteří v tom uklizeném světě sídlišť jen kazí slušným lidem pořádek. *** Poslední důležitý znak dospělého díla je, že v žádné chvíli nesklouzne k patosu, ale nechybí mu prostořeký vtip, zálibná ironie a klidný nadhled, stejně jako nesmí postrádat ty nutné, byť zbytečně neprotahované momenty, kdy v pravou chvíli naplno odkryje i druhou tvář sledovaného životního zápasu, pohlédne zpříma do závratných hlubin děsu, zkázy, ztráty, odloučení a zmaru a nechá to na Vás naplno dolehnout. *** Za sebe můžu po projekci jen vydechout, jak jsem vděčná, že na poli českého dokumentu působí takový klidný, soustředěný a důsledný kumštýř s citem pro věc a nadto schopný najít si k sobě kompatibilní a kvalitní spolutvůrce (rozhodně stojí za pozornost zvukař, skladatel a postprodukční tým, ale tady byly kouzelně dotažené třeba i závěrečné titulky ...) a budu si nanejvýš klidně a dočkavě vyhlížet další plody takové poctivé, smysluplné a dobré filmařiny. Co jsem se mohla letmo dozvědět o aktuálně chystaných počinech, je proč se těšit. Doku-Dostojevský už "píše" další, neméně silné věci. *~~(26.8.2016)

Dokument, který vás bude bavit. Svérázná Nataša a její snílkovský manžel Slávek jsou původci mnoha vtipných scén. Výborná hudba!(10.3.2015)

Vícevrstevnatý dokument, který na osudech "takové normální rodinky" ve druhém plánu ukazuje, jak špatně na tom Ukrajina je. Vedle divácky vděčných figurek (lehce dementní zachránce světa a aspirant na Nobelovu cenu míru Slávek či lidový věrozvěst, kterého v působivé montáži pakují ze všech možných chrámů a modliteben) určitě zaujmou náboženským vyznáním ovlivněné proměny vztahu matky a nejmladší dcery. A samozřejmě Krymský rokenrol, který jak víme Ukrajině i zbytku světa zanotoval Vladimir Vladimirovič ještě svérázněji než Slávek.(7.3.2015)