Pavel Wonka se zavazuje

Česko, 2014, 73 min

Libuše Rudinská

Petr Blažek
  • CheGuevara

Wonka byl možná udavač, to klidně beru a rád to zkousnu. Ale rádoby investigativní forma, která všechny rozhovory snímá ala šmírácká kamera, je stejně tak trapná, jako podepřít svoji tezi zejména na výpovědích bývalých estébáků. Ostatně co by Wonkovi nepřisolili. Pojďme se radši bavit o tom, proč a k čemu jsou nám hrdinové a jejich vyznamenání? Máš k tomu něco, Libuše?(28.10.2014)

Dokument je nutno ocenit za odvahu a investigativní přínos. Určitě tím nemá být řečeno, že pronesl k tématu Wonka poslední slovo platné navěky, představuje však určitou nutnou fázi diskuse o Wonkovi. (Možná dokonce první fázi, protože žádná seriózní diskuse do této chvíle, zdá se, neproběhla.) Některé ryze filmařské postupy ve filmu jsou diskutabilní, možná by film bylo možné natočit lépe - méně ve filmu exponovat jeho autorku, zamyslet se nad tempem filmu, vystříhat některá hlušší místa, nechat si zkontrolovat terminologii. Přesto ale za odvahu tematizovat ne úplně příjemné věci a vyprovokovat agresivní pokřikování různých klak dávám dosti vysoké ohodnocení. Zvláště když zde hýří odpadovým hodnocením osoby, z jejichž recenze není těžké uhodnout, že film neviděly nebo přijaly pouze argumentaci poněkud patologického vystoupení patologického Petra Blažka v TV interview s Danielou Drtinovou. - Malý historický exkurz: o Wonkovi uslyšela široká veřejnost překračující Trutnovsko a disent poprvé na konci listopadu 1989, kdy během demonstrací na Letné vyzval moderátor Občanského fóra, katolický kněz Václav Malý, shromážděnou a také televizní veřejnost k modlitbě za Pavla Wonku. (Malý o rok předtím Wonku pohřbíval.) Tehdy jsem jako 12letý capart uslyšel to jméno poprvé a můj otec, historik, mi kupodivu uměl dát na místě rámcovou informaci, kým Wonka byl. Ještě na začátku devadesátých let ale vyšlo několik novinových statí většího rozsahu, které osobnost Wonky problematizovaly a upozorňovaly jak na jeho problematické osobní vlastnosti, tak i na poněkud nejednoznačnou pověst, kterou Wonka na Vrchlabsku měl. Sám jsem cca v roce 1992 četl dvoustránkový text, pravděpodobně ve víkendové příloze Lidových novin, nad kterým se přinejmenším včas měli zamyslet ti, kteří se z Wonky rozhodli udělat nediskutovatelný antikomunistický mýtus. Vůle k mýtu převládla zřejmě až v pozdějším desetiletí, těžko říci, pod jak velkým vlivem Jiřího Wonky, Jana Šinágla a pravicové žurnalistiky, která z povahy úrovně české žurnalistiky neměla zájem o hlubší a problematizující souvislosti. - Každopádně se, milánkové, nevztekejte na zrcadlo, že v nich mají vaše oblíbené moralizující mýty poněkud křivou hubu. Podobnou likvidací černobílosti si museli už projít i jiné mýty různých odbojů - Mitterrand, Willy Brandt, Fučík, Cesare Pavese, Walesa... A samozřejmě se čas od času stane, že hodnocení někoho jako hrdiny jisté epochy zkrátka ze zpětného hlediska neobstojí a hodnocení jiného jako zlosyna také ne. Osobnost takto veřejná a historická jako Wonka musí unést pokus o kritiku, pokud je aspoň do jisté míry relevantní - a argumentaci filmu Rudinské není myslitelné smést ze stolu en bloc. - Metodologická otázka, jestli měly být do filmu vpuštěny verze bývalých estébáků. Nuže, samozřejmě že měly! - vedle verzí všech ostatních aktérů, přátel, disidentů a krajanů... Do historického hodnocení nebo alespoň do prvního kola takového hodnocení má přístup vše, co má k tématu cokoli říci - a nic z toho nemůže být předem diskvalifikováno a samozřejmě ani předem přijato za bernou minci. To se týká stejně tak estébáků jako sympatizantů, rodinných příslušníků etc. Cílem je nasbírat co nejvíce všech možných svědectví hmotných i orálních a co nejlépe a nejvěcněji je vyhodnotit. A ne si předem vytyčit nepřekročitelné meze morálního mýtu, za kterými je každé problematizování zakázáno. Je nejasné, proč by měla být v roce 2014 předem vyloučena svědectví bývalých spolupracovníků StB, když StB přece zanikla v lednu 1990 a svědectví estébáků z jiných případů (čihošťský farář Toufar, spisovatel Jiří Mucha) jsou brána vážně. Za Wonkovu smrt by přece i v případě vyšetřování byli učiněni zodpovědnými bachaři z Hradce Králové, kde Wonka vydechl naposledy, popřípadě trutnovská soudkyně Horváthová - v tomto smyslu nemají estébáci z filmu důvod kličkovat před zodpovědností. Každopádně je dobře, aby se kritikové pokoušeli ve filmu sledovat dílčí svědectví o Wonkovi v koherenci s jinými svědectvími a doklady (chtějí šmahem zpochybnit třeba chartistku a disidentku Hanku Jüptnerovou?), popřípadě aby se pokusili nabídnout uvěřitelný alternativní výklad Wonky a ne hromovat, že to je všechno neslýchané estébácké a komunistické spiknutí nebo dokonce ostouzet režisérku a vyhrožovat jí.(25.1.2015)

• Sharkman

Toto dilo by meli rovnou zahodit do popelnice. Je odstrasujici, co je mozne po 25letech(v "demokracii") natocit o cloveku, ktereho ZABIL rezim a ukazovat verzi vrahu - STBaku !!! Jestli se chtela autorka nekomu pomstit nebo se jen zviditelnit je otazkou, ale pravda je ta, ze skodo nic v dokumentu neni temer jiste pravda. Ted v sousvislosti se 17.11.1989 je toto dilo o to vice zrudnejsi a zamer jasnejsi. Komunismus mel byt odsouzen, jako jedna nejvetsich omylu lidstva, komunisticka strana zakazana a jeji hlavni predstavitele strany po pravu potrestani ! Ze se tak nestalo je bohuzel obrovska chyba, kterou jiz nelze napravit !!!!(20.11.2014)

• Přemek

Kdo nám podá nejobjektivnější svědectví o skutečném utrpení vězňů v koncentračním táboře? Jedině bachaři - a taky gestapáci, kteří je do koncentráku poslali. Vskutku pozoruhodná tvůrčí metoda.(19.11.2014)

Shlédnuto na MFDF v Jihlavě a za součást filmu považuju i emocionální diskusi po promítání, která vlastně ukázala co tomu chybí. Těžko z filmu vysuzovat, zda byl, či nebyl bezcharakterní člověk. Projekt se staví do pozice na kterou nemá právo a autorka to sama uznává, když se odvolává se na další filmy o Wonkovi. Bez toho, aby si člověk udělal kompletní obrázek o Wonkově životě, je nesmysl vyvozovat závěry. Jelikož se nestavím ani na jednu stranu barikády, dávám 3.(25.10.2014)