poster

Evangelium podle Brabence

 • anglický

  The Gospel According to Brabenec

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

Režie:

Miroslav Janek

Kamera:

Miroslav Janek
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Merwin01
  ****

  Odrazu sa predo mnou zjavil film a ja nechápem, ako som náhode mohol dovoliť, aby mi takto riadila život. Dopozeral som. Alkohol v malých fľaštičkách uprostred ničoho a čoraz viac piva v až príliš všednej krčme. To ale nie je presné. Dychovka a oddych/ťarcha a jeden starý dedko samozrejme, ktorý vie svoje. A ešte ja, niekto, komu to zase nebolo až tak jedno.(21.12.2015)

 • Jacques1
  ***

  Meditativní dokument, ve kterém se dozvíte mimo jiné, proč nepěstovat na zahradě kaštany, jak to mají zřízený mravenci a že bezinka opravdu krásně roste. To vše prokládané rozhovorem na benzínce za ponurého počasí se spoustou těch veselých lahviček, které jsou osvobozeny od cla.(1.3.2015)

 • dvopet
  ****

  FIlmařsky nijak zvlášť hodnotný dokument, kterému se ale daří vykreslit portrét Vratislava Brabence i v momentech, kdy se zdánlivě nic zvláštního neděje (pěstování rostlin). Čtvrtou hvezdičku přidávám za mentální svět samotného protaganisty a dokument doporučuji všem, kteří se chtějí s touto osobností lépe obeznámit. (KVIFF 50)(21.7.2015)

 • charlosina
  **

  Natočit dokumentární film založený na rozhovorech bez použití jediného souvislého dialogu, tomu říkám umčo. // I když se odpoutám od toho, že paní novinářka Renata Kalenská je značně nesympatickou osobou (ba co víc, působila na mě vyloženě jako trubka, byť trubka oceněná Cenou Ferdinanda Peroutky), její podsouvání toho, co má Brabenec říkat, nerespektování jeho projevů, že o tom se bavit nechce nebo že k tomu nemá co říct (což bylo natolik zjevné, že i totální neznalec řeči lidského těla by věděl, kdy má držet hubu, pokud si dotazovaného alespoň trochu váží), to už jí odpustit nemůžu. // Vyvrcholením celého filmu, kdy ho i přes jeho protesty (ani její kozy na něj nezabraly) přece jen dostala na onen pomyslný vrchol, který měl posloužit jako symbolicé pódium s výhledem na věznici ve Valdicích, byla "otevřená zpověď" paní novinářky, kterou onen dokument o to víc zdegradovala (o koho tam vlastně šlo?), snad proto se celé dění pojmenovalo jako Evangelium, ona snad čekala rozhřešení či co... Na což ovšem Brabenec zareagoval tak, jak se na underground "pronásledovaný" filmaři s poněkud bulvárním přístupem sluší a patří: Brabenec drtí plechovku piva a říká "Líbí se mi ten zvuk." Prostě k věci. // Zpočátku jsem měla dojem, že se přede mnou otevírá jeden z nejintimnějších dokumentů, který je možné v současné produkci najít, ale záhy se tahle idea rozplynula v čemsi, co víc než dokument připomínalo reality show. Nikdy víc.(14.3.2016)

 • Adam Bernau
  ****

  Vypadá to jako lepší domácí video dvou plkajících starých známých na výletě s šikovným, ale nudícím se kameramanem. Ale jako dokument o sedumdesátiletým Brabencovi dost dobrý. Angažované rozhovory s osobností, vrcholící otázkou: "Vráťo, je vůbec něco, o čem bys chtěl mluvit?"(18.11.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace