Marco Polo

• USA Marco Polo
USA, (2014–2016), 18 h 27 min (Minutáž: 46–65 min)

Tvůrci:

John Fusco

Lorenzo Richelmy, Benedict Wong, Chin Han, Remy Hii, Rick Yune, Joan Chen, Olivia Cheng, Andrew Ng, Amr Waked, Darwin Shaw, Claudia Kim, Ludi Lin, Ron Yuan (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál Marco Polo je zasazen do světa chamtivosti, zrady, sexuálních intrik a rivality. Podle dobrodružství slavného cestovatele na dvoře Kublaj-chána. (Netflix)

erased

Netflix jde sice s křížkem po funuse v době, kdy jsou bezpočty klonů Říma spíše na ústupu, ale v tomto už poměrně okoukaném žánru bohudík přicházejí alespoň s atraktivním prostředím, na kterém jako jediném poslední podobné série hodují. A nutno dodat, že vedle Vikingů přicházejí s prostředím pravděpodobně nejpřitažlivějším, dálný východ se svou zvláštní kombinací volnosti multikulturalismu a exotičností tradic a kraje jako celku si totiž stěží hledá konkurenci. Násilí v rámci nevídaného střetu barbarismu a rozvinuté kultury a okouzlující bojová umění se nejspíš jen tak neokoukají, ale je otázkou, nakolik se podaří udržet pozornost u stokrát viděných politických machinací a stokrát viděného softcore porna do dalších sérií. Navíc zde víc než kde jinde trhá uši univerzální šišlavá angličtina, kterou se rozhodli mluvit příslušníci všech zúčastněných asijských národů. ()

Lacike

Hodnotenie po prvej serii: Sex, kung-fu a mongol. Netflix zobral 90 mega a natocil fantasticky serial z prostredia Mongolskej rise. Asi to bude na podobnej urovni ako serial Rim od HBO, ktory som dodnes nevidel. Z toho co som videl, by som to prirovnal k Director's cut verzii filmu Kráľovstvo nebeské. Väcsinu serialu sledujeme politicke čachre na dvore dvoch superiacich stran (Mongolov a Číňanov) s obcasnou skvele natocenou bitkou s prvkami kung-fu a cele je to ukoncene grandioznou hromadnou bitkou. A aby sa bezny europan/amik vedel do tohto pribehu lahko vcitit, tak to cele sledujeme z pohladu Marca Pola, ktory je najprv väznom a postupne sa stava oddanym sluzobnikom velkeho mongolskeho Chana. Spracovanie dopadlo bezchybne. Jak technicke. Vyprava je velkolepa, väcsina trikov pôsobiva, bitky maju skvelu choreografiu, su prehladne natocene a krvi si uzijeme do sytosti. Este viac ako bitiek si uzijeme sexualnych scen. Rating pristupnosti sa u Netflixu asi neriesi. Ale co je najdôlezitejsie, tak ustredna zapletka a vsetky postavy su kvalitne napisane, takze to nenudi ani na sekundu. Takisto sa vydaril casting, ktoremu kraluje Benedict Wong ako Kublaj Chan. Nebudem spominat vsetkych, ale zmienku si este zasluzi Tom Wu ako mnich 100 oči, ktory predvadza famozne kung-fu sceny. A v druhej serii sa tesim na Michelle Yeoh, ktora sa na chvilu mihla v kratkom prequeli o mnichovi 100 oči. Jedina vec, ktoru by snad niekto mohol tomuto serialu vycitat je, ze vsetky postavy hovoria po anglicky. Ale to je prkotina, ktora môze vadit len tym najväcsim kverulantom. A tym ja nastastie nie som. Davam 8/10 a neviem sa dockat druhej serie. ___ 2.seria: hned na zaciatok napisem, ze ma velmi sklamala, lebo je v kazdom ohlade horsia. Prva seria bola o supereni dvoch silnych osobnosti. Famozneho Kublaj Chana a jeho slizkeho cinskeho protivnika Jia Sidao a v podani skveleho Chin Hana. Ich strety sa neustale stupnovali az vyvrcholili v grandioznom finale. A zakulisne pikle mnozstva dalsich postav boli len spestrenim serialu. V druhej serii je zaporakov hned niekolko. Niektori su pre Chana znami od zaciatku (Kaidu). Dalsi su pre neho skryti (Ahmad). Ale divakovi su známi, takze namiesto napinaveho patrania, kto je za tym vsetkym divak len utrpne sleduje kedy to konecne dôjde aj Chanovi. Ten znamy protivnik (Kaidu) naviac nie je tak charizmaticky a schopny ako bol v prvej serii Jia Sidao, aby sme sa tesili na ich finalny suboj. A ani to nie je protivnik hodny Chanovych schopnosti. Cele to ich superenie naviac nie je stupnovane mensimi stretmi, ale nekonecnymi zakulisnymi piklami, ktore smeruju k finale. A tie zakulisne pikle vlastne tvori hlavne obycajna a celkom nudna predvolebna kampan o to koho z nich zvolia za dalsieho panovnika. Dalsim sklamanim je postava Michelle Yeoh, ktora su vo väcsine dielov na chvilu mihne a obcas sa s niekym pobije. Az v druhej polovici serie sa konecne o nej nieco dozvieme, ale aj tak mi jej postava pripadala celkom zbytocna. Kung-fu bitky mi tiez pripadali aspon o triedu slabsie ako v prvej serii a legendarnej scene v ktorej naha Mei Lin zmlatila niekolko protivnikov sa nic nevyrovna. Ani Tom Wu sa uz prilis nepredvedie. Hromadne bitky su tiez len tuctove a oproti prvej serii ich je menej. Cely cas som mal pocit, ze kulisy su sice velkolepejsie ale celkovo akcnych scen je ovela menej a su horsie prevedene. Rovnako ubudlo na brutalite a az na 1-2 epizodky uplne absentuje nahota, co ma dost prekvapilo. V prvej serii sa jebalo ostosest. Celkovo je druha seria nejaka bezzuba a bez stavy. Prva seria bola o vojne. Druha o otravnych politickych pikloch a vnutornom boji o moc, ktory logicky nasleduje po vojne, co je tema, ktora ma bavi menej, ale aj prevedenim mi pripadala slabsia. Takze hodnotim 5/10 a ak by nevznikla tretia seria, tak by mi to prilis nevadilo. Edit: Tretia seria uz nebude a asi je to tak najlepsie. () (méně) (více)

JimmyII

Ač nese seriál jméno slavného cestovatele, hlavní postavou je jednoznačně Kublajchán, ba dokonce celá Mongolská říše. Do tohoto netradičního prostředí nás přivádí seriál z dílny Netflixu, který bych nenazval odpovědí na Hru o trůny, ale spíše příspěvkem do typu seriálů, který GoT pravděpodobně začal. Tvůrci bodují především exotickým prostředím, které ožívá díky nádherným kulisám, lokacím a kostýmům, a také zajímavými a uvěřitelnými postavami, jež jsou výborně herecky ztvárněny. Za pozornost stojí především Kublaj v podání Benedicta Wonga, císařovna Čabi Joan Cheng či Jia Sidao Chin Hana. Zdatně jim sekundují i titulní Marco Polo, taoistický badass mnich Sto očí nebo ministři Ahmad a Yusuf. Především tyto postavy jsou strůjci napínavých intrik a taktik, aktéry spletitých vztahů a účastníci skvělých bitek a bojů. Snad jen trocha scenáristického umu a nedostatek sebereflexe chybí k dokonalosti. Jinak dokonalou výpravu pak kazí jen bitva v posledním díle, kde se evidentně šetřilo. Celkově je ale Marco Polo důstojným příspěvkem do současné seriálové tvorby a na pokračování nezbývá než se těšit! ()

Arsenal83

Takto sa odflákne história. Z reálneho prínosu Marca Pola sa urobí ázijské porno, takže mladý divák čaká len na šikmooké kundy a osud mladého Benátčana ho už od prvej časti nezaujíma. S výpravnou verziou z roku 1982 som bol len priemerne spokojný, ale táto verzia jej nesiaha ani po členky. Kvalitný obraz, tématický zvuk, no dej otrasný. Bezuzdná nahota spojená s bojovým umením, to je absolútne mimo. A tam kde nie je ani to, tak je len nuda. ()

Thomick

Mumlající a drmolící Marco Polo (kterýho málem neobsadili, protože neuměl anglicky - což je bohužel dost znát) aka ambiciózní odpověď Netflixu na Game of Thrones. Výprava přirozeně nadstandardní, atmosféra na vás sem tam rovněž dýchne... ale stejně mám pocit, že si během pilotu na to svý stoprocentně přijde leda tak fanoušek mongolskýho porna. No nic, uvidíme, jak se to ještě celý vyvrbí. ()

• Na nakrúcaní scén z Mongolska a Číny, boli v Súľovských skalách ľudia zhruba 20-tich národností z celého sveta, napríklad z Nového Zélandu, Austrálie, Kazachstanu, Číny a Mongolska. (YoZo8)
  • Celkový rozpočet produkcie druhej série bol približne 60 miliónov eur, z čoho na Slovensku sa preinvestovali viac ako 2 milióny eur. (mh825)
  • Seriál sa od augusta 2015 natáčal aj na Slovensku, vo Vysokých Tatrách, Malej Fatre, Slovenskom raji a Súľovských skalách v Bytči. Ďalšia slovenská lokalita použitá v tretej časti druhej série je známy Tomášovský výhľad. (mh825)