Tak daleko, tak blízko (festivalový název)

Tak ďaleko, tak blízko

So Far, So Near

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2014, 80 min

Jaroslav Vojtek

Norbert Hudec

Michal Nejtek

[Febiofest 2015] Prevažne observačný dokument o tom aké to je, nerozumieť vlastným deťom. Vojtek razí cestu "lepšie raz ukázať, ako sto krát povedať" a do krátkej stopáže sa mu darí vsunúť veľa. Skutočne vynikajúce prevedenie, pri ktorom mám pocit, že by som na druhý pokus možno hodnotil ešte lepšie. 80%(5.4.2015)

Kam sa hrabú vedecké dokumentárne filmy o autizme, tie nedokážu priblížiť bežným ľuďom to, čo vidíme v tomto zostrihu skutočného života s autizmom. Z pohľadu rodiča, adoptívneho rodiča a v jednom prípade aj z pohľadu neobyčajne ukecaného autistu, ktorý dokáže svojským spôsobom rozoberať aj partnerstvo a manželstvo. Obdiv patrí samozrejme celým rodinám, že si nechali nahliadnuť aj do komnát, ktoré skoro vždy ostávajú pred verejnosťou zatvorené.(15.9.2015)

Jsem vděčná za takové dokumenty, které mně bez příkras ukáží, co taková nemoc obnáší, že ji nelze zaškatulkovat, protože právě tahle nemoc se projevuje mnoha specifickými vzorci chování. Díky Jaroslavu Vojtkovi za to, že do toho šel a mnohým tím mohl poskytnout vodítko k lepšímu pochopení takto nemocného člověka.(10.12.2015)

Až na toho jedného autistu, kvôli ktorému jeho otec dal postaviť Drahuškovo môžme vidieť tie "lepšie" typy autizmu. Tie ťažšie je málokto ochotný zverejniť. Rodičia týchto detí a všetci, ktorí sú ochotní a schopní sa o nich starať si zaslúžia Nobelovu cenu..(17.9.2015)

Strašna sila,viac nemám čo dodat.(25.9.2015)