Tak daleko, tak blízko (festivalový název)

Tak ďaleko, tak blízko

So Far, So Near

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2014, 80 min

Jaroslav Vojtek

Norbert Hudec

Michal Nejtek

Ještě jsem na ČSFD nečetl lepší obsah, opravdu vystihnul naprosto dokonale zejména ducha dokumentu Jaroslava Vojtka, před nímž osobně hluboce smekám. A děkuji.(8.11.2015)

Wow. Natočiť film o autistoch s takou silou je naozaj obdivuhodné. Jedenkrát vidieť je lepšie ako tisíckrát počuť. Minimum slov, maximum bežných obrazov zo života s autistickým dieťaťom. Vlastným, adoptovaným, pomerne samostatným i maximálne závislým na pomoci druhých. Klobúk dolu. Pred tvorcami, ale najmä rodinami, ktoré sa nebáli pozvať ich a najmä divákov do svojich domovov. [MFF Cinematik 2015, Piešťany](11.9.2015)

Kam sa hrabú vedecké dokumentárne filmy o autizme, tie nedokážu priblížiť bežným ľuďom to, čo vidíme v tomto zostrihu skutočného života s autizmom. Z pohľadu rodiča, adoptívneho rodiča a v jednom prípade aj z pohľadu neobyčajne ukecaného autistu, ktorý dokáže svojským spôsobom rozoberať aj partnerstvo a manželstvo. Obdiv patrí samozrejme celým rodinám, že si nechali nahliadnuť aj do komnát, ktoré skoro vždy ostávajú pred verejnosťou zatvorené.(15.9.2015)

Keď porovnám s "autistickou" poviedkou v hranom debute Jara Vojteka Deti, napadá ma hriešna(?) myšlienka, či by nemal zostať dokumentaristom. Tu je na danú tému oveľa emotívnejší pohľad aj takmer identická scéna(u zubárky) vyznieva oveľa silnejšie, dokonca je tu aj prítomný humor, čoho aspoň štipka chýbala Deťom/ale tá chýba takmer všetkým slovenským súčasným "realistickým" filmárom/, tu sa po skončení filmu naozaj dostaví katarzia a napadajú vás mnohé reflexie videného. P.S: Pôvodne som dal štyri hviezdičky, ale potom sa mi to uležalo v hlave a dávam plný počet za pootvorenie dverí do sveta, pred ktorým mnohí utekajú...(14.4.2015)

Strašna sila,viac nemám čo dodat.(25.9.2015)