Tak daleko, tak blízko (festivalový název)

Tak ďaleko, tak blízko

So Far, So Near

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2014, 80 min

Jaroslav Vojtek

Norbert Hudec

Michal Nejtek

Budem sa opakovať, ale súčasné sk dokumenty sú skôr materiálom pre festivaly dokumentárneho filmu alebo do televízie, ako pre širokú distribúciu. Ale to je môj problém. Pri tomto filme ma viac krát napadla myšlienka o relativite šťastia, nechápať všetky súvislosti života a spoločnosti je mnohokrát výhoda. Ďalej je otázne, či zrovna autizmus je vývojová porucha, s poruchami vývoja jednotlivcov sa stretávame každodenne. Možno si to hovorí niekto aj o mne, neviem. Autisti vo filme sa usmievajú častejšie, ako ľudia ktorých vidím v mhd, so what's the problem...(16.9.2015)

Jsem vděčná za takové dokumenty, které mně bez příkras ukáží, co taková nemoc obnáší, že ji nelze zaškatulkovat, protože právě tahle nemoc se projevuje mnoha specifickými vzorci chování. Díky Jaroslavu Vojtkovi za to, že do toho šel a mnohým tím mohl poskytnout vodítko k lepšímu pochopení takto nemocného člověka.(10.12.2015)

[Febiofest 2015] Prevažne observačný dokument o tom aké to je, nerozumieť vlastným deťom. Vojtek razí cestu "lepšie raz ukázať, ako sto krát povedať" a do krátkej stopáže sa mu darí vsunúť veľa. Skutočne vynikajúce prevedenie, pri ktorom mám pocit, že by som na druhý pokus možno hodnotil ešte lepšie. 80%(5.4.2015)

Wow. Natočiť film o autistoch s takou silou je naozaj obdivuhodné. Jedenkrát vidieť je lepšie ako tisíckrát počuť. Minimum slov, maximum bežných obrazov zo života s autistickým dieťaťom. Vlastným, adoptovaným, pomerne samostatným i maximálne závislým na pomoci druhých. Klobúk dolu. Pred tvorcami, ale najmä rodinami, ktoré sa nebáli pozvať ich a najmä divákov do svojich domovov. [MFF Cinematik 2015, Piešťany](11.9.2015)

Zaregistroval som, že na Slovensku vzniká množstvo kvalitných dokumentárnych filmov, ktoré si zaslúžia pozornosť. Aj tento Vojtekov film by nemal ostať bez primeraného záujmu divákov. Lebo rýchlo stúpajúca frekvencia výskytu tejto vývinovej poruchy, ktorá dnes poostihuje každého 110. jedinca si vyžaduje účinnú reakciu spoločnosti. Film je veľmi poučný najmä tým, že ukazuje široké spektrum postihnutí, ktoré majú spoločného menovateľa v tom, že vyžadujú veľkú obetavosť rodinných príslušníkov. Z tohto hľadiska si myslím, že Rain Man poskytol divákom medvediu službu, lebo množstvo ľudí nadobudlo predstavu, že autisti sú zväčša géniovia s čudným správaním. A ono to je spravidla tak, že jeden autista obmedzí až znemožní normálne nažívanie celej svojej rodiny. Rodinní príslušníci to síce robia s láskou a nesmiernou obetavosťou, ale štát v tom nevidno. Štát sa stará o tých, ktorí si svoje postihnutie spôsobili nezodpovedným správaním (alkoholikov, fajčiarov, narkomanov a pod.) a autistov odsúva na koniec svojho záujmu. V Bratislave im dokonca zrušili bezplatné cestovanie MHD.(17.9.2015)