Deset malých černoušků

Agatha Christie (kniha)

Harry Alan Towers

Harry Alan Towers

Peter Boita

Velmi dobré zpracování jedné z nejlepších detektivek do Agathy Christie, ale asi jako vždycky platí: kniha je zkrátka lepší. Jednu hvězdu strhávám především za změněný konec, který opravdu nepotěšil.(1.1.2010)

Celkem zdařilé zpracování jedné z mých nejoblíbenějších knih od Agathy, ale stejně nemůžu dát víc než tři. A to hlavně za dvě věci. Za prvé opravdu nechápu ty inovativní změny ve spáchaných zločinech a charakterech postav, který jsou někdy i dost zásadně odlišný od předlohy, ale ještě hůř je na tom příšernej konec, kterýho jsem se bála od začátku, že ho tam takhle šoupnou a stalo se. V knížce je to dokonalý do posledního "indiána" a tady jen další tuctový zakončení. Ještě bych překousla vysvětlovací část, bejt tam musela a bylo to asi lepší řešení, než vzkaz v lahvi... Zklamání... Asi se mrknu na tu ruskou verzi.(27.6.2011)

Ani Agatha Christie by nepředpokládala, že její ponurá a rafinovaná detektivka by mohla mít dobrý konec, knihu jsem četla snad desetkrát a tak jsem s napětím čekala, až: jeden malý černoušek, vztek měl na svět zrádný, a tak se sám oběsil a nezbyl tak žádný... Prostě tvůrci chtěli dokázat, že láska hory a víru přenáší a já jim to v tomto případě nemám za zlé, jednak se psychicky připravuji na sílu Harryho Pottera sedmičky (... "protože já mám něco, co ty nemáš" ... dialog mezi Voldemortem a Harrym), druhak na takový konec byla nálada a člověk si stejně říká, co by kdyby :-). Dost mě překvapila osobnost soudce, podle knihy to byl nechutný mentorský dědula a tady to byl okouzlující starosvětský gentleman Pickering z My Fair Lady. Obvykle nemám ráda, když se provádějí takové změny, ale jak říkám, v tomto filmu mi to nevadilo, bylo to dost dobré zpracování a že to scénárista viděl o dva tři chlupy optimističtěji než Agatha.. Pět*(7.7.2010)

Velice zdařilá adaptace známého románu Agathy Christie. Scénář je sice odlišný od původní předlohy, ale prostředí tajemství a přemýšlení si zachoval. Stará dobrá detektivka s napětím a momenty přenášení se podezření z osoby na osobu. Konec trochu jinak, ale ne zas tak, aby mi zkazil celkový dojem z filmu.(13.2.2012)

Agatha Christie napsala geniální detektivku a filmaři si s ní poradili docela obstojně. Místo vilky na opuštěném ostrově sice zvolili nedostupné sídlo v horách, místo černoušků jsou tu indiáni s odlišnými jmény, umírají mnohdy mírně pozměněnou smrtí a závěr, ačkoliv dlouho to vypadá, že se bude držet Agathy Christie, tak je nakonec překvapivě jiný, což je mírně škoda.. Ovšem v tomto filmu i ono finále funguje dobře. Pochválit lze také hudbu, atmosféru a hvězdné herce.(10.7.2013)