Ultima chiamata

• angličtina Last Call (více)
Itálie, 2013, 89 min (Alternativní 55 min)

Dokument, inšpirovaný knihou Hranice rastu, skúma následky, ktoré snaha o ekonomický rast za každú cenu, zanecháva na našej spoločnosti a životnom prostredí. Keď v roku 1972 vyšla kniha Hranice rastu, stala sa medzinárodným bestsellerom. Dnes má posolstvo skupiny vizionárov pre nás väčšiu naliehavosť ako kedykoľvek predtým. Planéta Zem má svoje hranice. Snaha o čo najväčší ekonomický rast nám hrozí tým, že tieto hranice prekročíme a dostaneme sa do bodu, odkiaľ už niet návratu. Má ľudstvo ešte čas zareagovať na poslednú výzvu? (STV)

Autogram

Nekonečný rast všetkého je základnou dogmou každého moderného ekonóma. A keďže títo majú v rukách kormidlá všetkých svetových mocností, tak to s našou planétou vyzerá bledo. Ak sa na to pozrú vedci, a dokážu nezmyselnosť ich konania, tak sú označení za čudákov, a ich práca za piece of shit, ako počuť pod slovenským prekladom. Dokument je zaujímavý tým, ako jeden problém ukazuje divákovi z rôznych pohľadov. Vedci nakreslia diagamy a snažia sa ich aj zrozumiteľne vysvetliť, prezidenti majú plné ústa rečí, a máme tu aj podrobnú históriu nazerania na svet očami tvorcov myšlienky o hraniciach rastu. Je ťažké pochopiť kontraintuitívne správanie komplexných systémov a možno nás čaká načrtnutý najhorší scenár zvýšenia globálnej teploty o tri stupne, kvôli tomu nezvratné roztopenie tundry s uvoľnením metánu, a následný rýchly sled udalostí. –––– V slobodnom svete neexistujú žiadne hranice, ktoré by muži a ženy nemohli dosiahnuť. –––– Ak človek podvedie Zem, Zem podvedie človeka. (čínske príslovie, predniesol George Bush starší) ()

Stegman

Není to tak strhující nebo kontroverzní jako pop-dokumenty typu Nepříjemná pravda. O to víc si cením přístupu, který tvůrci zvolili: nejen že jsou zde fakta předkládána postupně, takže divák má čas si vše sesumírovat. Když je divák na konci vystaven (možné) apokalyptické předpovědi, může si sám snadno odpovědět na zásadní otázky "JAK TO, že se lidstvo dostalo do toho bodu?" a "Proč tomu nějak nezabránilo?" - Díky takovému hlubšímu vhledu do chodu světa by si lidi mohli líp uvědomit, že je nutné -okamžitě- začít žít s ohledem na ekologickou rovnováhu. Tyto (snad) přelomové roky totiž (zatím) vykazují dost podobné znaky jako konec 70. let. Tehdy se lidi zastyděli, ale neudělali skoro nic. ... A za velmi podnětný považuju i názor jednoho z vědců, že demokracie je zacyklená v krátkodobém snažení, takže to není vhodný systém pro globální výzvy. Doufám, že brzy bude natočen dokument, co se tímto názorem bude pořádně zabývat. ()

nascendi

Všetko má svoje limity, iba ľudská hlúposť nie. Preto sme došli do dnešného stavu a vytrvalo postupujeme ďalej. Nedávno som čítal, že obnoviteľné zdroje energie, recyklácia a ďalšie preferované spôsoby oddialenia doby keď prídeme do bodu, z ktorého už niet návratu, majú zanedbateľný účinok oproti zníženiu počtu narodených detí, ktorý je kľúčový. Nad problematikou, ktorú približuje Posledná výzva sa zamýšľam desiatky rokov a desí ma, že v prípade exponenciálneho rastu vnímajú riziká v dobe, keď je možné vývoj zmeniť, iba vedci pranierovaní masou a v čase, keď riziko pociťujú masy, je vývoj nezvratný. Dokument je zaujímavý, i keď nie je komplexný, ani dokonalý. Nedozvedel som sa z neho asi nič, čo by som už nevedel (asi iba osobnosti zakladateľov Rímskeho klubu a myšlienku, že žiadna forma zriadenia nezaistí zmenu globálneho správania sa ľudí), ale užil som si jeho sledovanie. Prekvapil ma minimálny záujem užívateľov ČSFD. Dodatočne som si spomenul na sklamanie, ktoré mi pripravil Stephen Hawking názorom, že ľudstvo sa bude musieť presídliť na inú planétu. To je predsa metóda, ktorú uplatňovali pravekí ľudia a dodnes funguje u našich počerných spoluobčanov, ktorí po pár rokoch "vybývajú" zadarmo pridelený byt a vzápätí sa s veľkým krikom dožadujú pridelenia nového, väčšieho a lepšie vybaveného. "Tudy cesta nevede". ()

kaposlav

Slabé 3*. Niekoľko vecí bolo zaujímavých, ale miestami to bolo nudné. Zo skúsenosti môžem napísať, že nič sa nezmení. Každého zaujímajú len prachy a osobné blaho. Proste sebeckosť je na prvom mieste a čo ostatní a čo bude potom je v poradovníku. ()