• Austrálie

(neoficiální název)

(festivalový název)

Austrálie / Velká Británie / USA, 2016, 129 min

• Slasher

Většinu lidí tenhle příběh ztracenýho dítěte asi dojme až rozbrečí, mně ale přišel zpracováním vypočitavý, sterilní se záblesky pseudo-artu, herecky vyčpělý a nesympatický, od půlky (ta první ještě šla) jsem se nemohl dočkat konce. A jakmile spustily závěrečný titulky spolu se záběry těch postav v reálu, tak jsem poprvé za celou dobu cítil nějaký emoce. Dlužno ale dodat, že LION není moje cílovka a šel jsem na něj nechtěně.(6.1.2017)

FIlm, na který jsem víceméně šla jen z hecu, a z kterého se vyklubal jeden z nejsilnějších zážitků roku 2016. Příběh je pomyslně rozdělený na dvě částí. První tvoří Sarooho dětství, kdy se ztratí rodině a musí se sám naučit přežít v nebezpečné Indii. Sunny Pawar jako malý Saroo je naprosto úžasný a zoufalství a ztracenost své postavy zosobňuje s takovým předsvědčením, že se vám chce brečet pokaždé, kdy zakřičí bratrovo jméno. Dev Patel na něj úžasně navazuje jako dospělý Saroo sžíraný vzpomínkami na ztracenou rodinu. Nicole Kidman je tu jen jako mateřská opora, ale těch pár scén stačí na to, aby si vysloužila Oscarovou nominaci. Příběh je to přímočarý, ale naprosto upřímně napsaný a hlavně bez jakéhokoliv patosu. Všechny emoce jsou ukotveny v realitě a po konci filmu jsem si připadala, jako by mi někdo dal pěstí. Vidět vedle mě brečícího dospělého chlapa mi jen dalo za pravdu, že je to skutečně výjimečný film.(10.1.2017)

Bože to bol doják. V dobrom. Nedalo sa ubrániť. Film, kde na začiatku netušíte kam bude smerovať a miestami budete prekvapení a od polovice už budete viac menej vedieť ako to asi skončí. Lenže to vôbec nevadí, keďže ide o skutočný príbeh, navyše tak dobre zahratý. Fakt skvelé herecké výkony, na čele s neskutočne sympatickým krpcom Sunny Pawarom. Celá herecká crew tiež super, režisér dokázal zo všetkých dostať maximum a klobúk dole takto natočiť svoj celovečerný debut. Cena divákov v Austine, Chicagu, Denveri, Mill Valley, Virginii, 2. miesto v Toronte. (IFF Bratislava 2016)(7.1.2017)

Z môjho blogu k MFF 2016: Na záver festivalu suverénne najlepšia snímka a asi najlepší film za ostatné roky, aký som videl. Skutočný príbeh päťročného malého Sarua z Indie, ktorý sa stratí vo vlaku. Keď sa detskému domovu nepodarí vypátrať jeho mamu a staršieho brata, je prevezený do Austrálie, kde si ho adoptuje nová rodina. Až po dvadsiatich rokoch, pri náhodnom vysokoškolskom posedení, kde sa stretne s indickou minoritou, sa u neho prebudí túžba po skutočnom domove. Je nutné priznať, že Lion je celkom určite najvýpravnejším a najnákladnejším filmom festivalu a preto ani nebol súčasťou súťaže (ale iba zlatým klincom). V hlavnej úlohe je najznámejší indický herec súčasnosti Dev Patel (Milionár z Chatrče), jeho adoptívnu matku hrá Nicole Kidman a priateľku zas Rooney Mara. Porovnaniu s Milionárom z chatrče sa asi Lion nevyhne, a podľa všetkého, až príde u nás vo februári budúceho roku do kín, si ani takú priazeň nezíska. Milionár z chatrče bol presladený, išiel na istotu po citoch. Lion je oveľa realistickejší a surovejší a preto pre mňa neporovnateľne kvalitnejší. Zostáva mi len počkať do februára, či nakoniec nebudem príjemne prekvapený.(11.1.2017)

• Sunny Pawar