Tygr sedmi moří

• Francie

Surcouf, le tigre des sept mers

• Francie

Surcouf, l'eroe dei sette mari

(Francie)

Sea Pirate, The

Fighting Corsair, The

Dobrodružný

Francie / Itálie / Španělsko, 1966, 85 min

Historická postava korzára Roberta Surcoufa z konce 18. století v podání Gérarda Barraye. Typický dobrodružný (pirátský) film 60. let, stejně místy naivní jako většina jiných. Vhodné pro mládež a navíc tu funguje nostalgie. Jenom tu Margaretu mohla hrát hezčí herečka než Antonella Lualdi. Film má volné pokračování Surcoufův návrat (1967): http://www.csfd.cz/film/39546-grande-colpo-di-surcouf-il/(28.6.2009)

Tento dobrodružný historický film o slavném korzáru Surcoufovi, kterého ztělesnil fešný Gérard Barray, jemuž to mimochodem v kapitánské uniformě děsně seklo, je nostalgickou vzpomínkou na mládí. Snímek plný majestátních korábů, dělových přestřelek, rytířských soubojů i pěstních potyček, plnil před padesáti lety celou sezónu letní kina. Samozřejmě že nechyběly krásné dámy, i když byly v menšině, příjemná hudba a nákladná výprava. Ráda na šedesátá léta, kdy se takové filmy točily, vzpomínám. Snad se tento snímek v záplavě dnešních akčních trháků neztratí.(8.1.2016)

• sigf07

Něco šermířských soubojů, dělostřeleckých přestřelek mezi majestátními koráby a i nějaká ta honička v kočáře (i když to zrovna není něco, co bych od filmů o korzárech vyžadoval), přesto mám dojem, že akce by ve filmu mohlo (a asi mělo) být víc. Především v té části, kdy se z nezkušeného velitele plachetnice stává ten obávaný titulní tygr sedmi moří. Pan režisér to vyřešil tím nejméně vhodným způsobem, a to tak, že po povedené scéně obsazení nepřátelské lodi zařadil dvouminutovou sekvenci, kdy burácí děla i titulní melodie, lámou se stožáry a potápí se lodě. Poté hudba utichne, kamera se vrací k Barrayovi, jakoby jsme poskočili o pár měsíců vpřed a kamkoli nyní hrdina příjde, vzbuzuje úctu a obdiv.(6.2.2012)

Ani po mnoha letech od svého vzniku neztratil film přitažlivost. Ke spokojenosti přispěl představitel hlavní role, můj oblíbený herec Gérard Barray, vystihující vlastnost romantického hrdiny.(16.4.2016)

Historicko - dobrodružno - romantický film o jednom z najslávnejších francúzskych korzárov histórie Robertovi Surcoufovi (1773-1827). Filmu dominuje charizmatický hlavný predstaviteľ v podaní Gérarda Barraya, známeho aj z najlepšej a najznámejšej fr. adaptácie Dumasových Troch mušketierov. Film sa v hlavných bodoch pomerne verne drží historických faktov - odopretie koristi guvernérom, následná cesta do Paríža kvôli korzárskemu patentu, návrat do Indického oceánu s novou loďou. Trochu škoda, že nebol väčší dôraz a pozornosť venovaná jeho najslávnejšej akcii - ukoristeniu východoindického indiamanu Kent. Na rozdiel od filmu, kde tie lode boli približne rovnako veľké, v skutočnosti sa 1200-tonový a 38-delový Kent týčil nad 18-delovou Surcoufovou šalupou Confiance ako Goliáš nad Dávidom (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9a/Confaince_Kent_fight.jpg). Surcouf, oblečený ako prostý námorník, osobne viedol hákovaciu čatu a Francúzi obchodnú loď ovládli v boji muža proti mužovi. Zaujímavou epizódkou (vo filme nezmienenou, resp. nahradenou inou, vzdialene podobnou) je prítomnosť jedného z cestujúcich - generála St. Johna, na palube Kentu, ktorý sa však "vyznamenal" svojou zbabelosťou. Odmietol riskovať život v boji za majetok Východoindickej spoločnosti a ešte pred bojom sa ukryl v podpalubí, v skladisku na sucháre. Paradoxne, tento jeho čin nemal žiadny vážnejší vplyv na jeho ďalšiu kariéru, každopádne až do konca svojho života bol potom známy ako "generál suchárového skladu".(4.5.2011)