Westworld - Série 1 (série)

Sci-Fi / Thriller / Western

USA, 2016, 10 h 5 min

Málem mě tenhle nadupaný seriál „Westworld“ z produkce HBO minul, ale jakmile jsem si pustila první díl, musela jsem dofetovat zbytek :-) V první řadě se autorům (Jonathan Nolan a spol.) podařilo vytvořit naprosto fascinující, propracovaný svět na základě inspirace původního autora Michaela Crichtona.. Díky moderní technologii si dnešní „Westworld“ mohli dovolit udělat mnohem dynamičtější, hmatatelnější, reálnější.. Seriál „Westworld“ se snaží divákovi vnuknout řadu filosofických otázek zejména ohledně lidství a humanity.. Baví mě propracovaná sci-fi, která se schovává za tradiční western, obě žánrové kategorie jsou mé oblíbené.. Akčníé podívané je tu pomálu, spíše se jedná o konverzační drama na pomyslném pozadí divoce západních jatek.. Autoři si chytře pohrávají s linkou času.. Rozehrávají inteligentní hru na slepou bábu – kdo je člověk? kdo robot? kdo ovládá koho? a proč? Ovšem zklamu Vás, po celé jedné sérii jsem odpovědi na své otázky nedostala.. Zvučná jména vábí a scény s výtečnými staříky Anthonym Hopkinsem a Edem Harrisem považuji za ty nejzdařilejší vůbec.. Obě postavy jsou klíčové, ale nenazvala bych je hlavními, jsou relativně upozaděny, aby dostaly prostor i nové méně známé či zcela neznámé tváře. Mě osobně trošku vadilo, že se děj díky snům a herním smyčkám vrací stále na začátek a omýlá se již omleté stále dokola, ale chápu, že do koncepce příběhu to bylo nutností. Vadí mi, že se hodně soustředí na vývoj postav, ale nikdo mi nevysvětlil základní technické zákony tohohle světa (např. kde berou roboti energii, jak fungují příběhy, jedou si hlavní postavy divokého západu smyčku každý den to samé a pokud přiberou člověka, tak se děj na několik dní rozjíždí apod.).. Z děje jsem něco prokoukla dávno, něco mi bylo podsouváno jinak, ale divákovi je celou dobu jasné, že nic není tak jak má být.. Seriál „Westworld“ je výborně propracovaný a perfektně vystavěný, ale „něco“ mi tam na 5* chybělo.. Btw – původně jsem neměla ani tucha, že je prapůvodním otcem příběhu Michael Crichton, ale instinktivně jsem vytušila, že jde o silnou provazbu na „Jurassic Park“ (díky technologii uměle vytvořený uzavřený svět, který se člověk snaží ovládat, dokud se všechno nezačně kvůli hamižnosti hroutit + ideologický papaláš, který to vlastně myslel dobře apod.), takže komu lahodí podobný styl (jen bez dinosaurů), tak rozhodně doporučuji povinně shlédnout :-) Už se těším na další sérii a modlím se za minimální úrovňový propad :-D(18.1.2017)

Ukázkový případ event watchingu a world-buildingu, kde tvůrci dlouhé produkční odklady proměnili v nesmírně cílevědomý puzzle seriál, který se divákům odměňuje každou novou částí skládačky. Ztrácení v bludišti významů snad nebylo od doby Ztracených opojnější, scenáristům Jonathanovi Nolanovi a Lise Joy se navíc musí uznat vybudování uvěřitelné dějové linie, v níž se na uvědomění strojů nedíváme z lidské stránky, nýbrž z pohledu nově vznikajícího druhu.(15.1.2017)

Nolan to má promyšlené (je to asi v rodině). Během celé série se odehrává několik zdánlivě nesouvisejících dějových linií, které v posledních epizodách a především v devadesátiminutovém finále odhalují svou vzájemnou propojenost. Slabinou Westworldu je, že ty ústřední zápletky gradující závěrečným dílem by nejspíš vystačily na jeden celovečerní film, a tak na prostoru deseti a půl hodin vidíme spoustu nadbytečné omáčky, což seriálu značně ubírá na zábavnosti. Nesdílím nadšení, ale sdílím spokojenost a do další sezóny očekávám více děje a méně zdlouhavého okecávání.(8.12.2016)

Velkokapacitní seriál, který není jen obyčejnou show. Na diváka jsou poměrně kladeny vysoké nároky. Temný filozofický opus, v němž dobro a zlo v lidském druhu sublimuje do jiné (vyšší entity) účtuje s agresivními opicemi (námi). Začátek byl volnější, avšak ke konci dostal divák fest naloženo. Matematicky vyšel průměr po 10. dílech na 80%. 5% navíc dávám za celkový dojem. 1. série = 85%.(6.12.2016)

Nemůžu si pomoct, ale celou první sérii jsem cítil tu vychtěnost dalšího super mega úspěšného GoT seriálu. Že je seriál pomalý, by mi ani tak nevadilo, Slow burnery mám celkem v oblibě, ale minimálně tahle první série se táhla naprosto neskutečně a pořádnej nářez jsme dostali až v posledních dvou dílech, nutno dodat, že ty samotné zvraty až tak překvapivé nebyly..to už dle mého prováhali. Ovšem pořád je to HBO, ty prachy jsou tam neuvěřitelně vidět a na jiné stanici by to v této podobě nemohlo nikdy vzniknout. Navíc to obsazení dvou hereckých legend je jeden velkej palec nahoru a škoda jen, že už je pravděpodobně neuvidíme. Druhá série bude bez nich poloviční, aniž bych tímhle nějak extra spoileroval, to se dalo celkem čekat (Viz Sean Bean u GoT). Ke druhé sérii se samozřejmě vrátím, ale budu mít vyšší požadavky...7/10(3.3.2017)

• - V salóne Mariposa odznejú na klavíri piesne "House of the Rising Sun""Black to Black" od Amy Winehouse. (fugyx)