poster

Master & Commander: Odvrácená strana světa

 • USA

  Master and Commander: The Far Side of the World

 • Slovensko

  Master and Commander: Na opačnom konci sveta

 • Slovensko

  Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • flanker.27
  *****

  Film Petera Weira rozehrává drama o přátelství, odpovědnosti, povinnosti přecházející v posedlost. Hlavním zdrojem napětí ve filmu není samotný hon za Acheronem, ale postoj jednotlivých lidí k němu. Vidíme, jak musí rozhodovat člověk, na jehož rozhodnutí závisí životy mnoha lidí. To celé není podáváno polopaticky, ale prostřednictvím dialogů mezi kapitánem Aubreym a doktorem Maturinem, přítelem s darwinistickými sklony, spoluhráčem klasické hudby a občas i oponentem. Ztvárnění života posádky je podáno velmi přesvědčivě. Posádka věří kapitánovi, který dokáže poznat správnou hranici mezi přirozenou autoritou a nadměrnou tvrdostí. To se snaží dát poznat kadetu Hollomovi, který si nedokáže najít správnou pozici, až se stane v očích posádky příčinou všech špatných událostí. Jeho průchod podpalubím plným námořníků poté, co je jeden z námořníků potrestán za výtržnost proti němu je jednou z nejsilnějších scén. Weirova uměřenost (např. amputace ruky malého kadeta) je zásadní složkou filmu, protože divák není za pitomce. Čím se nešetří, jsou nádherné kamerové průlety okolo plně oplachtěné fregaty, přičemž se posádka chová reálně (část se stará o lanoví, někdo koná potřebu, pěšáci cvičí pořadová...). Zkráta skvěle zvládnuté prostředí, vynikající charaktery a jejich přátelství i rozepře, neskutečná kamera (průlety při klidné plavbě nebo při boji) a zvuk (tříštící se dřevo při zásazích dělovými koulemi je nezapomenutelné), naprosto neznatelné triky (bouře, zásahy) tvoří z M&C pro mne největší filmový zážitek mého života. A ještě lodě. Krásné hrdé lodě. Tohle jsem si přál od doby, kdy jsem se do vrcholného období plachetnic doslova zamiloval.(2.10.2005)

 • B!shop
  ****

  Diky komentarum, ruznejm recenzim atd., jsem vedel co me priblizne ceka a tudiz jsem nebyl zklamanej, ze tu neni moc akce, ale presto jsem se nejak extra super nebavil. Uvodni souboj sice neni nejak zvlast efektivni, ale na druhou stranu mi prisel docela realistickej a to se taky pocita. Problem je, ze pak posadka furt jen nekam jezdi s lodi a obcas se neco resi. Navic ani neresi nic duleziteho, vztahy mezi posadkou se tu resi fakt minimalne, takze jediny silnejsi dialogy obstaravaj hlavni dve postavy, skvele zahrany Bettanym a Crowem. A kdyz uz to vypada, ze pride nejaka zmena (domorodci, galapagy), Weir honem pospicha zpet na lod, aby moh dal ukazovat tezkej zivot namorniku. Neni to ani moc akcni, ani moc dramaticke, proste takova smeska, ktera je ve vysledku docela o nicem a ma silene jednoduchej pribeh. Skoda, ze to tvurci neozivily aspon nejakou poradnou hudbou, i kdyz obcas zazni dobra pisnicka. Zaverecna bitva je sice perfektni a konec je docela vtipnej, ale uz to film moc nezachranuje. Par lidi tu strasne chvali Billy Boyda, coz ja nemuzu, jednak proto, ze neni moc videt a taky proto, ze pokazdy kdyz sem ho videl, vybavil jsem si Pana prstenu a vubec sem se pak nesoustredil na dej. Weir natocil hezky realistickej namornickej film, kterej stoji za skouknuti jako protiklad Piratum z karibiku, ale krome kamery a dobrejch hereckejch vykonu nema v podstate co nabidnout, ale nenudil sem se a to se taky pocita, takze 4*.(8.11.2006)

 • Isherwood
  *****

  Monumentálně výpravné, překrásně nasnímané, bombasticky ozvučené a mistrovsky zahrané... dějově sice možná trochu jednoduché, ale jako dokonalá drobnokresba života obyčejné lodní posádky zřejmě neobsažnější, co se dá v současnosti v mainstreamových oceánech sehnat.(1.7.2004)

 • Cervenak
  *****

  Weir i Crowe v životnej forme. Najlepší námornícky film ever.(5.7.2010)

 • Fr
  ****

  Chcete vidět gilotinu na Piccadilly? Chcete mít Napoleona za krále? Chcete aby vaše děti zpívaly Marseillasu? Ne? Svěřte svůj život kapitánu Jackovi a plujte na jeho lodi. Ovšem pokuď nejste prokletí.... . R.Crowe mistrně předvádí, že mužům se musí vládnout a P.Bettany v roli lékaře a biologa mu mistrně sekunduje. Nic nezní v DTS tak dobře jako válka. A válka na moři, salvy z děl - to je panečku paráda. Kamera se svými kýčovýtými obrázky lodě a moře z různých pohledů, hudba, herci, zvuk a dobře vyvážené dobrodružství vás jistě nezklamou.(4.2.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace