Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

Peter Weir se po letech vrátil na špičku současného filmu, tentokrát s dobrodružnou námořnickou podívanou, která však není postavená na šermířských soubojích a přestřelkách z děl. Chybí i krásná dívka jako odměna pro odvážného velitele. Master and Commander totiž není romance na moři, ale psychologická studie velitele, jenž riskuje životy posádky, když neoblomně pronásleduje silnějšího nepřítele. Weirova novinka spíše pohltí příběhem a atmosférou vyprávění, než svou vizuálním zpracováním. Triky mají slabší místa (voda tříštící se o trup lodi je v některých záběrech jasně digitální) a kamera se při dlouhých průletech kolem lodi prapodivně třese, ale nijak výrazně to nevadí. Weir nechce šokovat velkolepostí, nenatočil opulentní výpravný snímek, ale v jádru intimní pohled do duše námořníka. Tím námořníkem je opět skvělý Russell Crowe – toho Oscara bych mu dal:-)(26.2.2004)

Dokonalé spojení komorního artového snímku zaměřujícího se na charaktery i "jak to tenkrát na těch oplachtěných kráskách chodilo" s prostým chlapským dobrodružstvím o přátelství a povinnostech jak z šestákového románu pod školní lavici. Prostě dokonalý film, který si vůbec v ničem nezadá ani s neméně skvostnou předlohou (jde o mix převážně první a třetí knihy s desátou ze série o Aubreym a Maturinovi), ať již smyslem pro historickou věrnost, charakterizací postav či odkazy pro čtenáře (Jackův ustřelený boltec, dopisy Sophii, Maturinům "květinový" kabátec apod.). A za obsahem nezaostává ani technická stránka, ta je rovněž na nejvyšší možné úrovni. Zamrzí tak jedině neexistence režisérského sestřihu. Jak dokazuje čtyriadvacet minut vystřižených scén, tak krom balastu se do finálního sestřihu nedostalo i velké množství nadprůměrně kvalitního materiálu.(28.1.2007)

Pokud neberu v potaz, že první půlhodina je nezáživná, tak je to skvělý film… Navíc ta bitka na konci stojí za to…(2.9.2007)

Tak nebláznite chlapi, osud k Vám hovorí, zostaňte v teple prístavu, nechcite do morí. Filmové prepisy historických románov su asi nejak v móde. Mne to však vôbec nevadí, ja mám historické filmy rád. Režisér Peter Weir si vzal na paškál dvadsaťdielny románový rad kníh zosnulého írskeho spisovateľa Patricka O'Briana Master and Commander . O'Brian bol údajne počas svojho života proti sfilmovaniu svojich kníh, pretože ich sám považoval za nesfilmovateľné, ale ako to už chodí, keď ste už raz a navždy z hry von, nikto na vaše želania nebere ohľady. Režisér sa samozrejme nepokúsil vopchať dej všetkých dvadsiatich románov do jedného filmu, to by bolo velmi zvláštne. Vybral si román iba jediný a to román desiaty a jeho dej presunul z americko-anglickej vojny roku 1812 do začiatku napoleónskych vojen, do roku 1805 ( spisovateľ sa asi prevaľuje v hrobe ). Hlavné postavy však zostali tie isté. Sledujeme príbeh odvážneho a uznávaného kapitána Jacka Aubreyho (Russel Crowe) a jeho priateľa, doktora Stephena Maturina (Paul Bettany) a samozrejme celej posádky lode HMS Surprise s ktorou brázdia vody južného Atlantiku. Prenasledujú francúzsku loď Acheron, ktorá je však oveľa lepšie vyzbrojená a rýchlejšia. Vzájomný boj sa blíži. Ako táto dobrodružná plavba za anglickú korunu dopadne? Lov na loď Acheron sa začína! Tak s pánom Bohom španielske krásky, teraz musíme plávať k brehom Anglicka, snáď príde ten deň, keď sa vrátime späť, príde iste ten deň, veď Boh s nami je. Dej filmu nie je vôbec zložitý, naopak, je velmi priamočiary. Na kvalite mu to však nijak neuberá. Režisér ukazuje, že v jednoduchosti je krása. A čo viac, nie je tam žiadna tisíckrát prevarená romantická zápletka. Je to naozaj výnimočné. Veľký zápor filmu pre mňa osobne však je, že vo filme nie je skoro žiadna žena, no detí je tam strašne veľa. Bolo to snáď bežnou praxou, že sa deti plavili na bojových lodiach? Pripadá mi to veľmi zvláštne. Kapitánov cieľ alebo až posadnutosť "uloviť" Acherona mi pripomína legendárny príbeh kapitána Achaba a jeho chorobnú honbu na bielu veľrybu Moby Dick. Páni! Pripíjam na manželky a milenky, ktoré sa snáď nikdy nestretnú! Kamera sa mi veľmi páčila. Detailné obrazy a celkové dobré nápady. Za kameru je zodpovedný Russel Boyd (Navždy mladý, Krokodýl Dundee), ktorému sa za toto dielo pošťastilo dostať aj Oscara. Hudba je kvalitná a nijako neruší dobrý dojem z filmu, naopak, príjemne ho dotvára. Hudba je kľudná a aj spievanie posádky nijak neprekáža, dokonca piesne posádky som si pospevoval pri rôznych činnostiach, musím priznať, že sú chytľavé. Veľmi dobre sú spracované aj námorné bitky a úžasné detaily pri nich, napríklad používanie diel a celková taktika boja a spracovanie lodí. Film ubieha v pomalom tempe, vôbec nie je zošitý rýchlou ihlou, na všetko je v ňom dosť času, v dnešnej uponáhľanej dobe je to taký malý zázrak. "Lenivosť" filmu ma vôbec nenudila. Film ponúka zaujímavé a detailné boje, ktorých však nie je toľko veľa, ponúka aj pekné zábery prírody na Galapágoch, veľmi kvalitné herecké výkony a príjemnú hudbu. Je to málo? Možno, ale mne to úplne stačilo. 85%(25.1.2009)

Pokaždé, když se na film dívám, mám chuť přidat mu jednu hvězdičku navíc, jenže to bych už dnes byla asi na sedmadvaceti. V mých očích je tohle příklad dokonalého filmu, nedovedu si představit jakýkoliv aspekt jinak než tak, jak je teď. Příběh velmi konkrétní a realistický, ale celek je zároveň povznášející a esejistický, doufám, že se tahle slova dají takhle spolu použít v jedné větě. Fascinující mi přijde zejména to, že většinou mi takový ten extrémně vyleštěný neviditelný režisérský styl není příliš po srsti: Třeba ve Společnosti mrtvých básníků už je pro mě Weir na hraně - je to o poezii, takže je nakonec v suchu, ale hodně, hodně - a hlavně v závěru - zkouší, co ještě vydržím. V MaC tenhle dojem emocionální manipulace vůbec nemám, vše se mi zdá pravé, civilní, kruté a morálně platné, ach, zkrátka jsem v lásce. Plus vždycky brečím, když slyším ten Mozartovo třetí akt třetího koncertu pro housle nebo jak se ta skladba správně pojmenuje v hudební terminologii. A Španělské dámy už navždy jen čistým hlasem Lee Inglebyho, děkuji.(18.11.2016)

• - Loď The Rose, která ve filmu zastupovala Surprise, stála studio 20th Century Fox 1,5 milionu dolarů. (Hejtmy)

• - Russell Crowe, Paul Bettany a mnoho dalších herců i dalších osob z filmového štábu před natáčením navštívili HMS Victory v Portsmouthu, aby získali pocit, co znamenalo sloužil na lodi v průběhu roku 1 800. (Adrai)

• - Ve filmu je použito zhruba 2000 kostýmů. (Hejtmy)