Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

• mysicka

já u toho usnula - dvakrát.. no tak jo.. já usnula i u titaniku, asi to nic neznamená..:))(9.3.2007)

Mnohem lepší chemie mezi chlapy než ve Zkrocené hoře :-)(11.6.2011)

Není to špatný a připadá mi to jakžtakž realisticky, jenže mě to nějak nechytilo. Možná jsem čekal nějakej hlubší příběh, nějakou nosnější linii, než je pronásledování jedné lodi (Melvillova Bílá velryba se mi nikdy nelíbila a dodnes netuším, proč tomu všichni dávají tak kladný hodnocení) a hledání nových druhů živočichů. Prostě jsem čekal dobrodružství jak ze starých románů Julese Vernea nebo Alexandera Dumase. Dnes podobným dílem je Hornblower, který je mnohem lepší a zábavnější, věci tam zobrazené jsou skutečným dobrodružstvím a nevypadá tak prvoplánově na dojem z krásné lodi a exteriérů. Tohle je prostě jen další z mnoha filmů, který se sice lehce sledují, ale to je tak všecko.(2.7.2006)

Už si ani nevzpomínám, kdy naposledy jsem se před vyvrcholením filmu přistihl, že napětím skoro nedýchám. Muselo to být dávno a muselo to být u podobného filmu, jakým je Master & Commander. Tohle je nádherné volání starých časů, robustní filmařiny s jasnou vizí, precizním vedením a skvěle poskládanými dramatickými vrstvami. Peter Weir má velitelské schopnosti a nezlomnost kapitána Jacka, zároveň ale zůstává analytickým pozorovatelem jako doktor Stephen. Způsob, jakým jsou vybudovány jednotlivé postavy, jakým způsobem je udržována chemie posádkou, by měl být v nějaklé učebnici filmové taktiky. Během pár minut je člověk na palubě a účastní se plavby, která je zároveň poučná, napínavá i emotivní. Navíc tu vysvítají Weirovy typické duality malých a velkých vesmírů, když se válka, politika a věda ústrojně zrcadlí ve vztazích a rozhovorech postav, aniž by film sklouzával k nějakému přehnanému mudrování. Všeho je tam tak akorát a prach tomu nezvlhne ani navzdory hromské stopáži. Tohle mi ustřelilo hlavní stěžeň. Huzzah! (a ten druhý díl, prosím, dle toho, co nám Peter Weir říkal, to není utopie).(3.4.2011)

netypicky stvarneny namorni film, bitev tam je pomalu, ale jelikoz si reziser vyhral s tou omackou okolo tak film vubec nenudi(1.2.2005)