Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

Po dlouhou dobu si Master a Commander drží výbornou pětihvězdičkovou úroveň netradičně pojatého dramatu, které se obejde bez typických žánrových klišé a vyznačuje se slušnou atmosférou. Režiséra nezajímá ani tak válečná akce, jako spíš líčení života lodní posádky plachetnice na počátku 19. století a prostřednictvím drobných příhod a dialogů se divák dovídá hodně nejenom o životu námořníka, ale i o celé tehdejší společnosti. Je to mj. film o přátelství a odpovědnosti a o hodnotovém žebříčku. Závěrečná třetina filmu, která líčí střetnutí dvou válečných lodí, je už předvídatelná, klišoidní a především špatně natočená, roztříštěná, chaotická a špatně sestříhaná. Režisér Weir tohle jednoduše neumí, není to jeho parketa. Vyvrcholením snímku pro mě nebyla bitevní vřava, ale několik dialogů kapitána se svým lodním lékařem. Celkový dojem: 80 %. Snímek má výborné obsazení, Russel Crowe ve své roli přímo exceluje. Vedle obsazení patří k přednostem filmu autenticita prostředí a kamera, která využívá všech možností, které jí prostředí oceánu poskytuje.(26.8.2008)

netypicky stvarneny namorni film, bitev tam je pomalu, ale jelikoz si reziser vyhral s tou omackou okolo tak film vubec nenudi(1.2.2005)

Soundtrack Christopher Gordon: 1. The Far Side Of The World ,2. Into The Fog ,3. Violin Concerto No. 3 'Straussburg' K.215, 3rd Movement ,4. The Cuckold Came Out Of The Amery (Traditional) 5. Smoke N' Oakum ,5. Fantasia On A Theme - Barry Wordsworth 7. Adagio From Concerto Grosso Op. 6. No. 8 In G Minor Christmas Concerto - Arcangelo Corelli Listen Listen Listen ,6. The Doldrums ,7. Prelude (From The Unaccompanied Cello Suite No. 1 In G Major, BWV 1007 - Yo-Yo Ma ,8. The Galapagos Listen Listen Listen ,9. Folk Medley: O'Sullivan's March/Cuckold Came Out Of The Amery/Mother Hen/Mary Scott/Nancy Dawson - Jim Walker ,10. The Phasmid ,11. The Battle ,12. Boccherini La Musica Notturna Delle Strade Di Madrid No. 6, Op. 30 ,13. Full Circle ,(18.5.2011)

V tomto filme by som mohol pochvalit asi vsetko okrem scenara. Nebudem klamat, ked napisem, ze som sa musel v druhej tretine filmu premahat a sustredit sa na dej filmu, pretoze bol nudny. Delostrelecke boje dvoch lodi boli natocene bravurne a v tej chvili som ani nedychal, pretoze som si na DVD mohol nadstavit cez zosilovac DTS zvuk. Ti ktori tento zvukovy system poznaju, vedia o com pisem. Mal som pocit, akokeby som sa ocitol priamo na mieste boja. Nominacie na Oscara boli zasluzene, ale ako najlepsi film roka 2003 by som ho nenominoval. ________ Russell Crowe - (Kapitan Jack Aubrey) +++ Paul Bettany - (Dr. Stephen Maturin Surgeon) +++ Billy Boyd - (Barrett Bonden Coxwain) +++ James D´Arcy - (Tom Pullings) +++(27.6.2008)

Jediné, co mi na tomhle filmu trochu vadilo, je jeho určitá neuzavřenost. Asi to vyplývá i z předlohy k filmu (15. dílné), ale měl jsem neustálý pocit, že se jedná o prostřední epizodu nějakého seriálu. Postavy i příběh jsou načrtnuty tak, že, byste rádi věděli co jim předcházelo a jak budou pokračovat, ale nic z toho se nedozvíte. V rámci žánru pak film možná nesplní ještě další očekávání, ale to mu (vedle tržeb) rozhodně nic neubírá. Po vizuální, zvukové, dramatické i herecké stránce perfektní a pro mě nejlepší námořní záležitost tohoto typu co jsem kdy viděl.(13.4.2005)