Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

Monumentálně výpravné, překrásně nasnímané, bombasticky ozvučené a mistrovsky zahrané... dějově sice možná trochu jednoduché, ale jako dokonalá drobnokresba života obyčejné lodní posádky zřejmě neobsažnější, co se dá v současnosti v mainstreamových oceánech sehnat.(1.7.2004)

Chcete vidět gilotinu na Piccadilly? Chcete mít Napoleona za krále? Chcete aby vaše děti zpívaly Marseillasu? Ne? Svěřte svůj život kapitánu Jackovi a plujte na jeho lodi. Ovšem pokuď nejste prokletí.... . R.Crowe mistrně předvádí, že mužům se musí vládnout a P.Bettany v roli lékaře a biologa mu mistrně sekunduje. Nic nezní v DTS tak dobře jako válka. A válka na moři, salvy z děl - to je panečku paráda. Kamera se svými kýčovýtými obrázky lodě a moře z různých pohledů, hudba, herci, zvuk a dobře vyvážené dobrodružství vás jistě nezklamou.(4.2.2007)

Ani se mi nechce věřit, jak citlivě umí být natočena tak jednostranná problematika. Na dvě hodiny jsem si přál sloužit na Překvapení pod dokonalým kapitánem Crowem a bojovat za Anglii. Škoda, že se scénář nedokáže uzpůsobit Weirově parádní režii a občas sklouzne do zcela zbytečných zákrutů jako v případě pověry o Jonášovi.(17.7.2007)

Precizně zfilmované námořnické dobrodružství, u kterého mi k dokonalosti něco chybí. Určitě bych vyzdvihl pěknou kameru a skvělou režie Petera Weira, který po pěti letech opět natočil kvalitní snímek. Russell Crowe mě ještě nikdy herecky nezklamal.......(30.11.2007)

Oscar 2 : Kamera, Střih zvuku + 8 nominací: Nejlepší film, Režie, Výprava, Kostýmy, Střih, Masky, Zvuk, Vizuální efekty(1.3.2004)

• - Russell Crowe kvůli natáčení přibral, ale na sto deset kilo, které váží jeho knižní předobraz, to nedotáhl. (EMMY)

• - Loď The Rose, která ve filmu zastupovala Surprise, stála studio 20th Century Fox 1,5 milionu dolarů. (Hejtmy)

• - Za účelem spojení a lepší týmové práce hrál Russell Crowe se svou posádkou v době, kdy se nenatáčelo, často rugby. (Adrai)