Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

Rozpočet $150miliónovTržby USA $93,927,920Tržby Celosvetovo $212,011,111/videl v kine: 100%/(19.5.2005)

Peter Weir se po letech vrátil na špičku současného filmu, tentokrát s dobrodružnou námořnickou podívanou, která však není postavená na šermířských soubojích a přestřelkách z děl. Chybí i krásná dívka jako odměna pro odvážného velitele. Master and Commander totiž není romance na moři, ale psychologická studie velitele, jenž riskuje životy posádky, když neoblomně pronásleduje silnějšího nepřítele. Weirova novinka spíše pohltí příběhem a atmosférou vyprávění, než svou vizuálním zpracováním. Triky mají slabší místa (voda tříštící se o trup lodi je v některých záběrech jasně digitální) a kamera se při dlouhých průletech kolem lodi prapodivně třese, ale nijak výrazně to nevadí. Weir nechce šokovat velkolepostí, nenatočil opulentní výpravný snímek, ale v jádru intimní pohled do duše námořníka. Tím námořníkem je opět skvělý Russell Crowe – toho Oscara bych mu dal:-)(26.2.2004)

Pokaždé, když se na film dívám, mám chuť přidat mu jednu hvězdičku navíc, jenže to bych už dnes byla asi na sedmadvaceti. V mých očích je tohle příklad dokonalého filmu, nedovedu si představit jakýkoliv aspekt jinak než tak, jak je teď. Příběh velmi konkrétní a realistický, ale celek je zároveň povznášející a esejistický, doufám, že se tahle slova dají takhle spolu použít v jedné větě. Fascinující mi přijde zejména to, že většinou mi takový ten extrémně vyleštěný neviditelný režisérský styl není příliš po srsti: Třeba ve Společnosti mrtvých básníků už je pro mě Weir na hraně - je to o poezii, takže je nakonec v suchu, ale hodně, hodně - a hlavně v závěru - zkouší, co ještě vydržím. V MaC tenhle dojem emocionální manipulace vůbec nemám, vše se mi zdá pravé, civilní, kruté a morálně platné, ach, zkrátka jsem v lásce. Plus vždycky brečím, když slyším ten Mozartovo třetí akt třetího koncertu pro housle nebo jak se ta skladba správně pojmenuje v hudební terminologii. A Španělské dámy už navždy jen čistým hlasem Lee Inglebyho, děkuji.(18.11.2016)

Nejrealističtější námořní film, který není taková sranda jako Piráti z Karibiku, ale je rozhodně napínavější a syrovější.(5.4.2004)

|| Scenár: Peter Weir, John Collee / Podľa námetu: Patrick O'Brian: Master and Commander | Hudba: Iva Davies, Christopher Gordon, Richard Tognetti | Produkcia: Alan B. Curtiss | Distribúcia: 20th Century Fox, Miramax Films, Universal Pictures | Rozpočet: 150 miliónov $ | Tržby: 212,011,111 $ || Jeden z najpevnejších počinov bez umelých prísad kalifornskej receptúry, hrajúci nielen na violenčelo a violu, ale hlavne na realistickú strunu. Crowe už nemá čo dokazovať, len potvrdzuje. Celovečerňák bez akejkoľvek hlavnej alebo vedlajšej postavy nežného pohlavia však nemôže mať plný počet. Je to dané prírodou a taktiež faktom, že dnešný človek má od námorného života asi tak ďaleko, ako človek z roku 1805 od počítačov. Nič to ale nemení na tom, že je to krásny kus s velkým srdcom Petera Weira, ktorý vytvoril jeden z najvernejších námorníckych filmov všetkých čias. (Ps: Prstovú techniku hry na čelo a violu doktora i kapitána by závidel i profík z filharmónie, čo je zároveň jedným z najnereálnejších prvkov celého filmu :)(5.5.2012)