Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

Chcete vidět gilotinu na Piccadilly? Chcete mít Napoleona za krále? Chcete aby vaše děti zpívaly Marseillasu? Ne? Svěřte svůj život kapitánu Jackovi a plujte na jeho lodi. Ovšem pokuď nejste prokletí.... . R.Crowe mistrně předvádí, že mužům se musí vládnout a P.Bettany v roli lékaře a biologa mu mistrně sekunduje. Nic nezní v DTS tak dobře jako válka. A válka na moři, salvy z děl - to je panečku paráda. Kamera se svými kýčovýtými obrázky lodě a moře z různých pohledů, hudba, herci, zvuk a dobře vyvážené dobrodružství vás jistě nezklamou.(4.2.2007)

Už si ani nevzpomínám, kdy naposledy jsem se před vyvrcholením filmu přistihl, že napětím skoro nedýchám. Muselo to být dávno a muselo to být u podobného filmu, jakým je Master & Commander. Tohle je nádherné volání starých časů, robustní filmařiny s jasnou vizí, precizním vedením a skvěle poskládanými dramatickými vrstvami. Peter Weir má velitelské schopnosti a nezlomnost kapitána Jacka, zároveň ale zůstává analytickým pozorovatelem jako doktor Stephen. Způsob, jakým jsou vybudovány jednotlivé postavy, jakým způsobem je udržována chemie posádkou, by měl být v nějaklé učebnici filmové taktiky. Během pár minut je člověk na palubě a účastní se plavby, která je zároveň poučná, napínavá i emotivní. Navíc tu vysvítají Weirovy typické duality malých a velkých vesmírů, když se válka, politika a věda ústrojně zrcadlí ve vztazích a rozhovorech postav, aniž by film sklouzával k nějakému přehnanému mudrování. Všeho je tam tak akorát a prach tomu nezvlhne ani navzdory hromské stopáži. Tohle mi ustřelilo hlavní stěžeň. Huzzah! (a ten druhý díl, prosím, dle toho, co nám Peter Weir říkal, to není utopie).(3.4.2011)

Mnohem lepší chemie mezi chlapy než ve Zkrocené hoře :-)(11.6.2011)

Ani se mi nechce věřit, jak citlivě umí být natočena tak jednostranná problematika. Na dvě hodiny jsem si přál sloužit na Překvapení pod dokonalým kapitán Crowem a bojovat za Anglii. Škoda, že se scénář nedokáže uzpůsobit Weirově parádní režii a občas sklouzne do zcela zbytečných zákrutů jako v případě pověry o Jonášovi. 70%(17.7.2007)

rozpocet $150 million trzby celosvetovo $210,477,920(11.11.2006)