Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

Málokterý historický velkofilm plný epických bitev se dá nazvat v rámci mezí realistický. Master and Commander je jedna z vyjímek. Po všech směrech ambiciózní a velmi vyzrálé dílo, navíc fenomenálně technicky zpracované a dějově zdatně zahuštěné.(12.12.2003)

Weir i Crowe v životnej forme. Najlepší námornícky film ever.(5.7.2010)

Drsní a čestní chlapi? Vzduch provoněný solí a střelným prachem? Dálky předaleké a kraje exotické? Časy, kdy měl Korsičan Evropu v rukou a hodlal přenést svou vládu i na moře? Špína námořnického života kontra zlato na prýmcích důstojnických kabátců? Příběh z časů, o kterých lord Nelson prohlásil, že Anglie očekává, že každý muž splní svou povinnost? Hrdinství na entou, sebeobětování na entou, přátelství na entou? Ano! Ano!! ANO!!!(5.7.2007)

Díky poutavé filmařině a realistické výpravě mohu klidně říci - byl jsem tam s nima. Na lodi při bouři, při bitvě i při chvílích oddychu a vůbec jsem se nenudil. Při úvodní bitvě jsem byl vržen do víru dění, krev, pot a slzy byly na dosah, při scéně s bouřícím mořem se mno loď se smýkala ze strany na stranu a na Galapágách jsem relaxoval společně s doktorem za tónů kontrabasu a bylo to příjemné. Jestli chtěl Weir ukázat detailní portrét života na jednom anglickém bitevníku, tak se mu to povedlo. Jestli chtěl natočit dobrodružný příběh, tak rozhodně nestřelil vedle. A s vybraným hereckým ansáblem už vůbec ne. Croweovi a Bettanymu jsem jejich kapitána respektive doktora věřil každou sekundu. A mimochodem - chcete vědět, jak jedna maskovaná strašilka dokáže pomoci vyhrát námořní bitvu? Tak potom s tímhle filmem neváhejte.(30.6.2004)

Peter Weir se po letech vrátil na špičku současného filmu, tentokrát s dobrodružnou námořnickou podívanou, která však není postavená na šermířských soubojích a přestřelkách z děl. Chybí i krásná dívka jako odměna pro odvážného velitele. Master and Commander totiž není romance na moři, ale psychologická studie velitele, jenž riskuje životy posádky, když neoblomně pronásleduje silnějšího nepřítele. Weirova novinka spíše pohltí příběhem a atmosférou vyprávění, než svou vizuálním zpracováním. Triky mají slabší místa (voda tříštící se o trup lodi je v některých záběrech jasně digitální) a kamera se při dlouhých průletech kolem lodi prapodivně třese, ale nijak výrazně to nevadí. Weir nechce šokovat velkolepostí, nenatočil opulentní výpravný snímek, ale v jádru intimní pohled do duše námořníka. Tím námořníkem je opět skvělý Russell Crowe – toho Oscara bych mu dal:-)(26.2.2004)

• - Z desiatich nominácií na Oscara (okrem iného aj za réžiu a najlepší film) si snímka odniesla dve sošky – Russell Boyd za kameru a Richard King za strih zvukových efektov. (ash99)

• - Russell Crowe, Paul Bettany a mnoho dalších herců i dalších osob z filmového štábu před natáčením navštívili HMS Victory v Portsmouthu, aby získali pocit, co znamenalo sloužil na lodi v průběhu roku 1 800. (Adrai)

• - Spoiler: Více než 90% filmu se odehrává na moři. (Hejtmy)