Experiment

Experiment

The Experiment

Drama / Thriller

Německo, 2001, 120 min

Ucházející thriller o mechanismech šikany. Svižně a stylově natočené, dobře typově obsazené a Moritz Bleibtreu válí. Je mi jasné, že bylo potřeba celý konflikt trochu zhustit, ale stejně na mě jeho vývoj působil mnohdy násilně a nepříliš věrohodně. Mimochodem skutečný vězeňský experiment se studenty ve Stanfordu také skončil už po několika dnech místo po plánovaných 2 týdnech, ale nikdo při něm nezemřel. Stejně jako později ve filmu při něm ale dozorci uklidňovali vězně minimaxy nebo je nutili pucovat záchody holýma rukama. Jinak film o filmu uvedený jako bonus na DVD je dost ubohý, doufal jsem, že se dozvím něco víc o Stanfordském experimentu, který filmaře inspiroval, ale čekal mě jen krátký, nezáživný záznam z natáčení.(24.9.2006)

Tohle drama jsem viděla kdysi před lety tuším ještě na VHS. Dnes mi kamarád z ničeho nic začal vyprávět o zajímavém "dokumentu" na tohle téma a já pořád nebyla v obraze, jakmile ale řekl název filmu, hned jsem si ho vybavila a musela si ho znovu pustit. Je to velmi dobrý film, který mě nenechal chladnou, ale po čase vyšumí, bohužel. Moritz Bleibtreu je ale obrovský talent, jeden z mých neobl. německých herců.(7.10.2008)

Jako každý film má i tento své mušky, celkový dojem je ale výrazný. Rostoucí napětí a stress, závěrečné peklo. Snad jen trochu nepochopitelné detaily, ale v celkové atmosféře se na ně můžete vykašlat.(11.4.2006)

Psychológiu (prvé tri štvrtiny) Hirschbiegel moc nevie. Lepšie by ju natočil Tykwer. Ale v akcii (posledná štvrtina) je zručný. Celkovo slušný thriller, stále však zostávajúci v tieni PLYTKÉHO HROBU alebo KOCKY.(26.3.2003)

Nebolo to perfektné ale dobré. Ja som sa nenudil a miestami mi to pripadalo až surové - to ako sa na vonok neškodný experiment zmenil na boj o prežitie a dochádzalo až k vraždám. 80%(1.7.2008)