Experiment

Experiment

The Experiment

Drama / Thriller

Německo, 2001, 120 min

Hodně drsný thriller, jak ten šílený experiment postupoval a tvůrcům se vymykal z ruky, sledovala jsem to se vzrůstajícím zděšením. Jediné, co mi opravdu vadilo, byly ty prostřihy na Tarekovu přítelkyni. Nehodilo se mi to tam a působilo to dost rušivě.(3.9.2006)

Das Massaker!(2.3.2011)

rozpočet : ? tržby celosvetovo : 11,599,775(9.5.2007)

Můj nevlastní otec má opravdu dobrý vkus :)) Nebýt něj, tak o tomhle skvělém thrilleru nevim.....fašistický ušláplý zmetek je prostě na přesdržku a tak to má být (skvělé herecké výkony).(22.10.2007)

Povedený film. Pro lidi, kteří se tohoto ani jiného, alespoň trochu podobného experimentu nikdy v životě nezúčastnili ;-) , to může být klidně i špičkový film. Co malinko sráží mé hodnocení ? To, že jsem se o dostupné materiály o stanfordském experimentu již dříve docela zajímal. Uznávám, že mne by asi nejvíc nadchnul hraný dokument BBC, plný faktografických údajů. Ale přesto – tento film alespoň rámcově zachytil podstatu experimentu a problémy vedoucí k jeho předčasnému ukončení. Duch předlohy nebyl zcela pošlapán. Jako se to bohužel stalo v remaku - Experiment (2010) – podprůměrného filmu a jako remake vyloženě slabého.(11.1.2013)

• - Spoiler: Ačkoliv ve skutečném Stanfordském vězeňském experimentu nikdo nezemřel, musel být předčasně ukončen po šesti dnech, kdy se zcela zvrtl. Studenti v rolích věznů se "snažili odstoupit a chovali se patologicky" v důsledku ponižujícího zacházení, jež se jim dostalo. (Morien)

• - Závěr z experimentu, který učinil v roce 1971 pan doktor Zimbardo, zněl: "Brutální zločiny například v době války nejsou dílem žádných psychopatů ani lidských zrůd, ale obyčejných lidí, vystavených nepřekonatelnému tlaku okolností." (Blz2g)

• - Inspirováno skutečnou událostí. Americký psycholog a sociolog Philip Zimbardo opravdu v roce 1971 zkoušel tzv. Stanforský vězeňský experiment a sám později napsal scénář k filmovému dokumentu, který byl částečně doplněn skutečnými záběry. (Morien)