Experiment

The Experiment

Drama / Thriller

Německo, 2001, 120 min

• Richie666

Po druhém shlédnutí musím jít s hodnocením strmě dolů. Příliš těžká látka pro zdejší německé poloamatéry. Hlavní dějová linka je prošpikovaná zbytečnými a nezajímavými zájmy 'hlavní' postavy a nejen jí, které jsou absolutně mimoděk podstrkávány divákovi jako cukrová vata. To hlavní, o co tu jde, je natočeno neohrabaně a herci jsou navíc dost otřesní.(11.9.2005)

70% Zajímavé je to až v momentě, kdy se dozorci úplně urvou ze řetězu (a následná vzpoura vězňů), už jsem viděl i lepší filmy o "institucionalizovaném zlu".(8.8.2011)

Pokud máte v úmyslu trpět 120 minut, tak prosím... podívejte se na Experiment! Je třeba uznat, že se Němcům povedl film, na který se nedá dívat "jen tak, aby se neřeklo". Viděla jsem ho v Německu (promítají ho ve školách!) a byla ráda, že mohu v průběhu několikrát odejít! A nikdy víc!(27.10.2003)

• nirvanafan

Kdo má trochu povědomí o Stanfordském experimentu nebo i viděl dokument Quiet Rage, tak si jistě povšimne, že film se docela dlouho drží skutečných událostí a je to docela podobné tomu, jak to ve skutečnosti probíhalo (detailu, že se nejedná o studenty a pár dalším nesrovnalostem se věnovat nebudu, ostatně je to pouze na motivy tohoto experimentu). O to víc člověka zamrzí závěr, kde se scénáristům doslova utrhla ruka a nikdo to nezastavil. Chápu, že potřebovali do závěru dát nějakou tu gradaci, jak už to film ostatně vyžaduje, ale tohle? Celou dobu psychologicky dobře zvládnuté, ale v závěru jde veškerá psychologie stranou a máme z toho téměř pokus o béčkovou vyvražďovačku s tím, že dozorci se chovají jako chovanci psychiatrické léčebny a ne jako lidé, kteří byli vybráni k experimentu jakožto psychicky zdraví jedinci. P.S. A ta holka hlavního hrdiny tam byla naprosto zbytečná.(22.2.2012)

• Enšpígl

Těžko můžu mít soucit s někým, kdo se na podobný experiment přihlásí dobrovolně kvůli prachům. Jeho prachy, jeho boj, tečka. Ani mě moc nešokuje do čeho všeho se dneska kvůli prachům lidi hrnou a z tohoto důvodů se u mě žádný nápětí nekonalo o nečekaným chování účastníku expemrimentu nemůže být řeč už vůbec, protože jestli někdo čekal, že si tam chlapci budou před večerem recitovat Karla Hynka Máchu, tak by měl víc začít vnímat dnešní svět, který je doslova prošpikován násilím, ponížováním a dalšíma podobnýma sračkama. Nic překvapujícího, nic napínavýho, postavy kompletně nesympatický, leč alespoň dobře zahraný.(24.5.2010)

• - Spoiler: Ačkoliv ve skutečném Stanfordském vězeňském experimentu nikdo nezemřel, musel být předčasně ukončen po šesti dnech, kdy se zcela zvrtl. Studenti v rolích věznů se "snažili odstoupit a chovali se patologicky" v důsledku ponižujícího zacházení, jež se jim dostalo. (Morien)

• - P. Zimbardo sa vo svojej knihe „The Lucifer Effect“ (2007) vyslovil značne kriticky voči filmovému spracovaniu svojho Stanfordského experimentu. Tvrdí: „Film je inšpirovaný experimentom, čo podľa scenáristov dáva tejto "fantázii" punc legitimity a skutočnej udalosti. Zámerne však v záujme senzáciechtivosti namiesto skutočného priebehu nášho experimentu zobrazuje výmysly. Nakoniec ide o vulgárne zobrazenie sexizmu a bezdôvodnej sexuality, a násilia bez vyváženej hodnoty.“ (agency)

• - Spoiler: Několik scén je natočených přímo podle skutečnosti, například scéna s hasícími přístroji ze začátku filmu a také scéna, kde je vězeň nucen čistit záchod prakticky holýma rukama. (Morien)