Skutočný príbeh z obdobia 2. vetovej vojny. Giorgio Perlasca bol pôvodom obchodník s dobytkom z Padovy. Jeho život sa zhodou okolností v čase vojny poriadne zamotal. V období španielskej občianskej vojny sa takmer stal fašistom, kvôli čomu musel utiecť. Zhodou okolností sa tiež v roku 1944 ocitol v Budapešti, kde sa stal svedkom prenasledovania Židov. Počas zmätku na španielskom veľvyslanectve ho vymenujú za španielskeho konzula. Vďaka španielskemu veľvyslanectvu, svojej odvahe a nasadeniu vlastného života zachraňuje Židov z peštianskeho geta pred deportáciami. Ppočet zachránených dosiahne čiastku päťsto, za čo ho nazvali talianskym Schindlerom... Až po skončení vojny sa vracia späť do Padovy, dojemne odprevádzaný zachránenými Židmi. A práve medzi nimi ho po rokoch nájdu Maďarky, ktoré zachránil... Koprodukčný projekt Perlasca patril v roku 2002 k tým najlepším a najpredávanejším televíznym filmom, na RAIUNO sa tešil obrovskej sledovanosti (41,3%), ale aj kladnej odbornej kritike. Titulu pomohol k úspechu aj jeho hlavný predstaviteľ Luca Zingaretti, súčasná hviezda talianskej produkcie i hudba Ennia Morriconeho. (oficiální text distributora)

DJ Kritik

Nie je to žiaden film, je to príbeh o hrdinovi, ktorý mal toľko odvahy, že sa to veľmi ťažko dá popísať slovami. Je to nesmierne ľudský film, plný smutných okamžikov, ale i prefíkanosti. Hlavný hrdina sa pohybuje nie len v Budapešti, ale i na hranici vlastného prežitia. Sám proti neľudskosti musí neustále vymýšľať nové a nové fígle, aby jeho chránenci mohli prežiť. Myšlienka z filmu: Vy mi budete hovoriť o ideách fašizmu! Pane, my sme fašizmus vymysleli, tak ma nepoučujte!" ....... ...... ....... .............. ......... Akcia: *** Vtiahnutie do deja: ***** Realita: **** ()

Skip

Životní osud Giorgia Perlascy je v mnohém podobný osudu u nás dobře známého Nicholase Wintona. Během druhé světové války zachránil stovky životů maďarských Židů a udělal to proto, že to udělat mohl. Nechtěl jen nečinně přihlížet barbarskému vraždění. Giorgio Perlasca si zaslouží obdiv, úctu a uznání. Ale fim, který o jeho odvážném počínání natočili, se moc nepovedl. Místy až brutální snaha působit na divákovy city působí paradoxně pravý opak. Platí zde to, že méně znamená více. Některé postavy jsou velmi ploché, ač se jim herci úporně snaží dodat nějakou psychologickou hloubku, což se jim žalostně nedaří. Závěrečná scéna je vyloženě přitažená za vlasy. Možná se něco takového stalo, ale zahráno to bylo hrozně. Téma to bylo tedy velice silné, ale výsledný film je jen průměrný. ()

bogomira

Hodně slabý zpracování hodně silnýho příběhu. Takže ve výsledku průměrný tři hvězdy. Takovýhle téma podle skutečný události by si zasloužilo daleko lepší film. Srovnávání s Schindlerovým seznamem se nabízí co se týče tématu, ale srovnávat ty dva filmy kvalitativně, no to vůbec nejde. Jako srovnávat výzdobu Sixtinský kaple s tou na zámku v Nepomuku blahý paměti. ()

mira007

Italský zachránce židů za druhé světové války. Film, který působí jednoduše, oproti jiným podobným nízkorozpočtově a televizně, přesto je to celkem poutavé vyprávění. V hlavní roli Luca Zingaretti, na kterého jsem si musel zvyknout, protože jsem ho měl zafixovaného jako komisaře Montabána, ale nakonec jsem mu jeho postavu věřil. ()

Yoss

Bez nejakého pátosu treba skonštatovať, že sfilmovanie života akéhoľvek človeka, ktorý riskuje svoj život, aby zachránil tisíce ďalších, treba chváliť a neustále pripomínať. Na to, aby ste boli Giorgiom Perlascom, je treba veľa ľudskej odvahy, spolupatričnosti, porozumenia, obety a ani neviem, čoho ešte. Medzi nami je len málo tých, čo by to dokázali. Videl som trojhodinovú televíznu verziu, ktorej až na „televíznosť“, nie je čo vytknúť. A všetko podfarbuje emotívna hudba Ennia Morriconeho, ktorá dojíma podobne ako príbeh. ()