poster

Krásný Serge

 • Francie

  Beau Serge, Le

Drama

Francie, 1958, 98 min

Režie:

Claude Chabrol

Scénář:

Claude Chabrol

Kamera:

Henri Decaë
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • raroh
  *****

  Žánr katolické legendy (tedy životopis světce) přenesený do syrového francouzského venkova 50. let.(15.3.2011)

 • Robiiik
  ****

  Dnes bychom označili tento skvostný Chabrolův debut filmem pro pamětníky, starou klasikou; tehdy ovšem předznamenal příliv něčeho nového. Byl úsvitem filmové renesance ve Francii. Nejde o tak radikální revoltu, jak je tomu například u jeho kolegy Godarda (Chabrol se vydává cestou dramatika, nikoliv buřiče), ale i zde je patrný svěží nadhled mladého tvůrce. Je to tím, jak Chabrol pracuje s tématem. Jde do hloubky věci, analyticky; nesnaží se dojímat a netrpí moralizujícím syndromem - naopak - ve světle pochybností poukazuje na vážnost pohledu z vícero stran. Nebojí se překročit zapovězené hranice, ale ne natolik, aby diváka vydíral. Děla vše úsporně, svědomitě a chladně. Na filmu je znát také jeho fascinace americkou tvorbou, především dílem Alfreda Hitchcocka - lze pozorovat ve využívání netradiční hudby a rafinovaných tahů kamery.(15.1.2015)

 • JitkaCardova
  *****

  Krásný Serge se mi líbí stejnou krásou jako třeba Kočka na rozpálené plechové střeše nebo Kolt pro leváka. Jednostranně vnímaví živí řváči, kteří trpí, lapení ve vůči nim necitlivém prostředí.(15.11.2012)

 • garmon
  ***

  Po letech mi spousta věcí zestárla - Chabrol neměl nikdy dost nadhledu nad žánrem melodramatu, neměl ani dost švihu pro cinema verité - při vší dobré vůli pro mě Serge dnes trpí rozvleklostí a s ní spojenou režisérskou bezradností, bernanos-vštinou bez bressonovské kázně a hlavně patosem, který přitom Nová vlna ráda splachovala.(24.8.2013)

 • Radko
  ****

  Často sa stáva, že najväčší frajeri a snílkovia skončia napokon ako lokálni opilci, žijúci až do smrti zo svojich zlatých stredoškolských časov. Krásny Serge dopadol presne tak. Celý deň chľastá, ženu ponižuje, hoci ju svojim spôsobom miluje. Pred kamarátom z detstva sa hanbí a zároveň túži po jeho pomocnej ruke. Ten, kvárený pľúcnou chorobou, sa inštaluje do úlohy akéhosi spasiteľa. Trefné podobenstvo, platné i dnes. Užívateľ garmon píše, že mu vo filme po rokoch kopa vecí zostarla. Mne sa naopak zobrazené veci vidia ako veľmi živé a dodnes aktuálne. Chabrol nesklamal ani vo svojej režijnej prvotine. Akomsi Intímnom osvetlení na vážnu nôtu. A s nádejou, že dieťa ten marazmus snáď - aspoň na čas -utlmí.(15.5.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace