Krásný Serge

Francie, 1958, 98 min

Claude Chabrol

Claude Chabrol

Henri Decaë

Žánr katolické legendy (tedy životopis světce) přenesený do syrového francouzského venkova 50. let.(15.3.2011)

Dnes bychom označili tento skvostný Chabrolův debut filmem pro pamětníky, starou klasikou; tehdy ovšem předznamenal příliv něčeho nového. Byl úsvitem filmové renesance ve Francii. Nejde o tak radikální revoltu, jak je tomu například u jeho kolegy Godarda (Chabrol se vydává cestou dramatika, nikoliv buřiče), ale i zde je patrný svěží nadhled mladého tvůrce. Je to tím, jak Chabrol pracuje s tématem. Jde do hloubky věci, analyticky; nesnaží se dojímat a netrpí moralizujícím syndromem - naopak - ve světle pochybností poukazuje na vážnost pohledu z vícero stran. Nebojí se překročit zapovězené hranice, ale ne natolik, aby diváka vydíral. Děla vše úsporně, svědomitě a chladně. Na filmu je znát také jeho fascinace americkou tvorbou, především dílem Alfreda Hitchcocka - lze pozorovat ve využívání netradiční hudby a rafinovaných tahů kamery.(15.1.2015)

Krásný Serge se mi líbí stejnou krásou jako třeba Kočka na rozpálené plechové střeše nebo Kolt pro leváka. Jednostranně vnímaví živí řváči, kteří trpí, lapení ve vůči nim necitlivém prostředí.(15.11.2012)

Po letech mi spousta věcí zestárla - Chabrol neměl nikdy dost nadhledu nad žánrem melodramatu, neměl ani dost švihu pro cinema verité - při vší dobré vůli pro mě Serge dnes trpí rozvleklostí a s ní spojenou režisérskou bezradností, bernanos-vštinou bez bressonovské kázně a hlavně patosem, který přitom Nová vlna ráda splachovala.(24.8.2013)

Stejně jako jiné novovlnové debuty, také ten vůbec první, Chabrolův, je vystavěn na kontrastech. Naturalistické herectví a nemalebné zobrazení vesnické reality (k autenticitě přispělo, že ve vedlejších rolích vystupovali obyvatelé vesnice Sardent, ve které se natáčelo, a ve které Chabrol vyrůstal), bylo obohaceno nadčasovými otázkami viny, zrady nebo sebeobětování, a zasazeno do melodramatického rámce (výrazně symbolická závěrečná třetina bývá dokonce interpretována jako pouhá vize Françoise, který se chce vidět jako spasitel). V nakládání s ústředními tématy se projevuje Chabrolův ambivalentní postoj ke katolictví, mísící ironický odstup s přesvědčením o nutnosti určitých mravních zásad. ___ Kontrastní je také promyšlenější, intelektuální herectví Brialyho a syrově fyzický projev Blaina. Rozdílné vystupování částečně vychází z minulosti jejich postav. Zatímco pro Françoise, který přijíždí z města, představuje venkov idylické místo a připomínku bezstarostného dětství, Serge se z vesnické ustrnulosti nikdy vymanit nedokázal a nechává se jí pomalu zevnitř rozleptávat (k převrácení tohoto rozvržení rolí dochází v Bratrancích, s venkovanem přijíždějícím do Paříže). Dal přednost otcovské roli, ve které ale selhal. Ztratil motivaci ke změně, sklonil hlavu a přijal pozici poraženého. Jediné chvilkové vysvobození pro něj představuje alkohol a občasná rvačka. V širším významu Serge zosobňuje úpadek francouzského venkova, který se teprve od 60. let začal stavět na vlastní nohy. ___ K věrnému zachycení vesnického mikrosvěta přispěla kamera, za kterou stál Henri Decaë, jenž se naučil natáčet levně a rychle díky spolupráci s Melvillem. Točilo se výhradně v reálech, pokud možno za využití přirozeného světla. Stylisticky uhlazené drama bez formálních působí navenek velmi tradičně, jako navázání na estetickou koncepci neorealistů, nikoli jako snaha o zpřetrhání vazeb s dřívějšími trendy. Kombinace realistické mizanscény s metafyzickými tématy, práce s několika plány akce a přechody mezi nimi (po vzoru Langa a Renoira), přepínání hledisek (zdánlivě subjektivní záběry se ukáží být objektivními), zvýrazňování rozdílných charakterů obou mužů jejich umístěním v záběru a barvou, která je jim přiřknuta (černá/bíla) a „fluidní“ kamera, vytvářející dojem plynulého toku záběrů (které na sebe často navazují typem pohybu), však svědčí o touze dělat věci po svém. S větší mírou upřímnosti a formální (sebe)uvědomělosti. Apendix: k nemnoha vtipným okamžikům tragicky směrovaného příběhu patří odkaz na partu okolo Cahier du cinéma – Sergovi dva vesničtí kumpáni se jmenují La Truffe (čili Truffaut, kterého hraje samotný Chabrol) a Jacques Rivette (kterého hraje asistent režie Philippe de Broca), ve dvou postavách se tak scházejí hned čtyři režiséři nové vlny. 75%(23.8.2013)