Proti přírodě

Out of Nature

Proti prírode

Komedie / Drama

Norsko, 2014, 82 min

Prožitek blízké smrti pred dvadsiatimi rokmi a po seversky. Rovnako otvorený a úprimný, ale nie tak poetický, uvedomelý a básnicky lahodne napísaný. Skôr adekvátne k veku hlavnej postavy tápajúcejší a neujasnený. Pocitovo surovší, chladnejší. Obrazovo nie tak zaujímavý a kreatívny. A mne osobne nie tak blízky a sympatický. Vlastne ma hlavná postava a jej vnútorné trable príliš nezaujímaly.(7.4.2015)

Útěk od rodiny, od stereotypů života, od povinností - kdo by někdy neutekl, zejména do norské přírody. Stejně pak následuje návrat.(10.5.2016)

Vhled do hlavy jednoho obyčejného Nora. Vkusně krátké a věcně (ne)úchylné. V zásadě, po delší době severský film, který mě zaujal a něco mi předal. A samozřejmě krásná norská krajina. 7/10(18.11.2015)

Podobný výlet do prírody, kedy je človek len sám so sebou, je veľmi vhodným prostriedkom k sebaskúmaniu. Na to sa dnes často zabúda a niektoré experimenty dokonca dokazujú, že mnoho ľudí si dá radšej elektrický šok, než by malo stráviť 15 minút v tmavej miestnosti len so svojimi myšlienkami.2 Je jasné, že je veľký rozdiel medzi tmavou miestnosťou a prírodou, avšak vyššie zmienený experiment o našej ochote premýšľať nad sebou veľa vypovedá. Navyše film tematizuje aj ďalšiu rovinu takéhoto výletu, ktorým je únik od všadeprítomného stereotypu. Po troch dňoch strávených so samým sebou sa napokon na ten návrat domov veľmi tešíte, hoc Martin zrejme čisté svedomie mať nebude. Samého seba som objavil aj v ďalších situáciách, ako sklony k hypochondrii, preháňaniu, prehnanému analyzovaniu a občasnej sebaľútosti. Vtedy sa však na rozdiel od hrdinu za svoje myšlienky hanbím a pokúšam sa ich rýchlo eliminovať. Nič to však nemení na tom, že sa sám často usvedčím zo sebaľútosti, egoizmu a sebectva, keď podobne ako hlavný hrdina myslím na to, aké by to bolo jednoduché keby… hoc nikdy nie až takým nepekným spôsobom (smrť či neveru by som si ani nikdy neželal). Jasné, zatiaľ netrpím a zrejme ani dlho nebudem krízou stredného veku a ani nie som introvertným odťažitým obyvateľom Nórska, takže obdobné problémy týkajúce sa stereotypu vo vzťahu či dôraz kladený na vlastné telo sa ma zatiaľ netýka (a verím, že ani nikdy nebude), ale rozhodne je zaujímavé porovnávať a nachádzať paralely a rozdiely v mojej a Martinovej osobnosti. Viac tu(30.10.2015)

Konečne viem, prečo vznikla pieseň Forever young, tu bola totiž tak brilantne použitá, že mi až nabiehali zimomriavky.(9.5.2015)