Milan Čorba

(TV film)

Portrét popredného slovenského kostýmového výtvarníka, scénografa a pedagóga. Milana Čorbu formovali , tak ako jeho rovesníkov, zásadné dejinné pohyby dvadsiateho storočia (vojna, politické represálie 50-tych rokov, uvoľnená atmosféra rokov 60 -tych, okupácia sovietskymi vojskami, normalizácia).Patril ku generácii, ktorá položila základy modernej slovenskej kultúry, a snažila sa o udržanie kontinuity s humanistickými tendenciami predvojnových umeleckých hnutí. Pokúšala sa svojou tvorbou vyrovnať s aktuálnymi európskymi trendmi, musela dobudovať inštitúcie, ktoré už inde stáli a klásť základy aj tam, kde inde vo svete už prehlbovali tradíciu. Bola to generácia, ktorá prekonávala provincionalitu a upozorňovala na potrebu komunikácie so svetom. Šírka tvorivého záberu Milana Čorbu naznačuje, že cez pomenovanie jeho individuálnych aktivít, z rôznych uhlov pohľadu, cez konkrétnu prácu, jej bohatosť a šírku môže vzniknúť aj akási reflexia snažení celej generácie. (STV)

Anderton

Ak podobný okument točí niekto ako Šulík, tak máte istotu, že mu nikto neodmietne účasť. Takže sme svedkami spomienok, komentárov a rozborov mnohých popredných slovenských a českých hercov a odborníkov na Čorbu ako . človeka a Čorbu ako tvorcu. Sledujeme raritné dobové záznamy z avantgardnejších divadelných predstavení 70. rokov, ako aj tých neskorších až takmer do súčastnosti. Nechýba ani pohľad do súkromia, niektoré zaujímavosti nám prezradí aj posledná Čorbova manželka, Emília Vášáryová. Napríklad majstrovu obsesiu Chelsea Londýn. ()

Flego

Milan Čorba bol azda najvýznamnejším kostýmovým výtvarníkom v slovenskom filme ( aj televíznom ) a dokument príjemným sposobom približuje jeho tvorbu. Prvý komentár. ()

retroslovak

Keď sa povie Milan Čorba, tak si myslím, že každému aj minimálnemu znalcovi slovenskej filmovej tvorby toto meno niečo hovorí. Bol naozaj veľmi významným kostýmovým výtvarníkom. Priznám sa, že na tento dokument som dlho čakal. Tešil som sa a dúfal, že ho rtvs opäť bude reprízovať. 5.1.2019 nám viacerím srdce zaplesalo radosťou a tak sme mohli tento dokument konečne zhliadnuť. Musím uznať, že je natočený vo vysokej úrovni kvality. Má veľkú výpovednú hodnotu a je veľmi zaujímavý. Je naozaj vidieť, že na tomto dokumente si všetci tvorcovia dali záležať. Klobúk dolu. Myslím si, že taký významný človek, akým nepochybne Milan Čorba bol, si zaslúži kvalitné spracovanie. Dokument predbehol moje očakávania. ()

Autogram

Dokument, ktorý ústami hercov a kolegov má čo povedať o tvorcovi s jednou z najdlhších filmografií na čsfd a asi najdlhšou medzi kostýmovými výtvarníkmi. ()