Dellamorte Dellamore (festivalový název)

• Francie

Dellamorte Dellamore

Cemetery Man

Horor / Komedie / Drama

Itálie / Francie / Německo, 1994, 105 min

Michele Soavi

Gianni Romoli

Mauro Marchetti

Dovolím si zacitovať jedného čsfd kolegu: "Absolútne zadosťučinenie". Tak to vidím ja -ak to prvýkrát priznám - ako hororový fanúšik(12.1.2015)

Skvělá hororová komedie (komedie???, ke konci spíše lynchovské drama), kde naprosto perlí Rupert Everett v titulní roli. Trousí jednu cynickou hlášku za druhou a vrací mrtvé tam, kam patří. ...a nejenom mrtvé.(28.12.2004)

Jeden z nepodivnějších a nejabsurdnějších filmů co jsem kdy viděl. Čekal jsem něco na způsob Jacksonových děl Braindead a Bad Taste, ale tenhle snímek je v mnoha směrech jiný. Dellamorte Dellamore je hororová parodie s několika pytli morbidních a černohumorných výšplechtů, ale zároveň řízlá pořádnou dávkou romantiky. Hlavní hrdina se musí starat o hřbitov, do čehož spadají i přesčasy v podobě zabíjení oživlých mrtvých, za které žádné peníze nedostává a stěžovat si nemůže, protože by ho jinak vyhodili. Dále má problém s tím, že se opakovaně zamilovává do stále stejné ženy, jež se neustále převtěluje do jiných těl a přitom ji nemůže získat, poněvadž mu vždy buď stihne umřít, nebo ho odmítne. A aby toho nebylo málo, tak má k ruce sice hodného, ale jinak na hlavu krapet slabšího pomocníka, který nikdy není tam, kde je ho zrovna potřeba, stále požírá špagety a nechce se vzdát své nemrtvé, do které se hned na první pohled zamiloval a poblil ji…ehm, láskou. No zkrátka život tohoto správce místa odpočinku není žádný med… Divák, nebo alespoň já ano, se někdy směje až se zabřicho popadá, jindy jen šokovaně a nejistě zírá na obrazovku, co že se to zrovna stalo. Atmosféra filmu je maximálně zvláštní, nejde ji nějak uchopit, jen prožíváte a nestačíte se divit. Navíc se v průběhu mění společně s hlavním hrdinou a ke konci jsem ji už moc nepobíral, stejně jako jeho (realita či snové představy?). Velmi výrazná je i vizuální stránka. Prozatím hodnotím slabšími 4*, ale tuhle věc si chci v budoucnu zopakovat a případně i pozměním hodnocení. „Ne, prosím ne! On mě jenom jí.“ – „Uhni stranou!“ – „Starej se o sebe! Můžu se nechat sníst od koho budu chtít!“ ; „Já jsem Valentina. Nepotkali jsme se už? Ach, už si vzpomínám. Poblil jsi mě. To bylo sladké.“ ; „Nemůžeme, já jsem naživu a ty jsi mrtvá.“ –„Já nemám předsudky, můj milý.“(9.8.2013)

Everett svojim nasadením a sústredením chvíľami valcuje Campbella, Soavi čo do odvahy a zručnosti Jacksona. Nádherný filmík (surreal & so real), ktorý musíte mať doma a po ruke. Podobne ako Braindead a Evil Dead II.(26.7.2010)

Poetický existenciální zombie art? Budu to muset sjet ještě jednou, abych si ujasnil dojmy a pojmy. Zatím značně nejistých 70%(6.9.2010)

• - Ve Španělsku film vyšel pod názvem Mi novia es un Zombie, což v překladu znamená "Moje snoubenka je zombie". (Chatterer)

• - Dellamorte Dellamore v anglickém překladu znamená "Of Dead of Love". (Chatterer)

• - Podle režiséra Soaviho dostávaly mrtvoly energii k návratu do života z kořenů mandragory, která rostla na hřbitově. (Chatterer)