Dellamorte Dellamore (festivalový název)

• Francie

Dellamorte Dellamore

Cemetery Man

Horor / Komedie / Drama

Itálie / Francie / Německo, 1994, 105 min

Michele Soavi

Mauro Marchetti

Přiznám se, že před zhlédnutím Dellamorte Dellamore, bych si ani v tom nejdivočejším snu nedokázal představit spojení zombie horor - Martin Heidegger. A ono nejenže existuje, ale je taktéž plně funkční. Na obzvlášťe vypečeném hřbitůvku v italském městečku Buffalora, exceluje Rupert Everett v roli hrobníka, sázejícího jednu marlowovskou hlášku za druhou stejně elegantně, jako (více či méně) mrtvé do hrobů. Černá komedie zhruba ve dvou třetinách přechází do mimořádně působivého existenciálního dramatu, kde jsou, mimo výše zmíněného Heideggera, často velmi svérázně parafrázováni a interpretováni myslitelé jako F. Kafka, K. Jaspers aj. Film v závěrečné půlhodině akcentuje, dle mého názoru, především zásady filosofie existence, nežli existenciální filosofie, domnívám se, že A. Camus a především J. P. Sartre, by ze závěrečné scény příliš radosti neměli. Otázkou pochopitelně je, zda by vůbec nějakou radost projevili. Inu, snad jen v případě, že by byli (pře)pohřbeni v Buffalora. A rozhodně nesmím zapomenout na jednu zásadní věc - výtečná hudba (Riccardo Biseo & Manuel De Sica).(3.10.2007)

Vizualně strhující záležitost. Zdaleka nejlepší Soavihoi film vůbec. Těžko se to definuje jako žánr. Dlouho film působí jako výborná černá komedie, pak romance a nakonec se dočkáme i hlubších myšlenek. Jeden z nejlepších zombie filmů všech dob. A to ani nepotřeboval hektolitry krve a množství nechutností. Opravdu světlá vyjímka v tom italském zatuchlém a hnilobou nasáklem hororovém rybníčku.(29.5.2006)

Existenciální černá komedie, která je spíše černá, než komedie.(19.5.2013)

Tragikomické drama o životě a smrti s kupou geniálním hlášek, popřípadě atmosférická gotická pohádka je cítit Itálií už zdálky. Je tu vyobrazen značně osobitý svět, jenž nesedne každému, hodně lidí bude mít po zhlédnutí spíš kritický pohled na tento snímek. Já osobně z filmu taky nejsem nijak unešen (druhá polovina je dějově prostě divná), ale tři hvězdy dám, přecijenom zábavné to většinu času je, atmosférické taky a některé hlášky si budu pamatovat hodně dlouho. Kdybych byl zrovna naladěn na filosofickou vlnu, šlo by hodnocení asi výš, ale já sakra čekal horor, kupu zombíků anebo aspoň logickou pointu, která by předchozí zmatené dění dokázala vysvětlit... no, snad jindy. Horror movie of the year(19.5.2008)

Na jednu stranu skvělej a originálně zpracovanej zombie-film, kdy Rupert Everret zabíjí co mu přijde pod ruku a fakt to dělá neskutečně hustě a stylově a na druhou stranu strašně zmatenej příběh, kdy prostě člověk neví co si o něm má myslet, jestli to co se odehrává je skutečný a nebo ne a když už sem konečně ze sebe vymáčk pointu, která by to celý vysvětlila, tak mě s ní konec poslal pěkně rychle a rezolutně do prdele. Nevim, asi jsem to nepochopil, nicméně mi ten příběh přišel dost podivnej, hlavně teda druhá půlka a jediný vysvětlení, který by na to sedělo a mě by se i dost zamlouvalo neplatí.(30.11.2007)