Smrt na Nilu

• slovenský

Smrť na Níle

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1978, 140 min

Příběh Smrti na Nilu jsem před tímto filmem díky knize a novějšímu filmu se Suchetem detailně znal, takže pro mě bylo příjemným překvapením mírné upravení děje, které se nijak neprojevilo na kvalitě. Ubyly některé postavy (Fanthrop, Richetti, Robsonová, Allertonovi,...), ale tvůrci to docela umě zamaskovali, přidali některé drobné dějové zápletky a celkově se jim film povedl. Co se týče Ustinova v hlavní roli, tak pro mě jediným pravým Poirotem zustává David Suchet. Ustinov nehrál špatně, ale belgického génia si prostě představuji jinak. Zaujali i ostatní herci, třeba z role Jessicy Fletcherové známá Angela Lansbury (věčně opilá paní Otterbournová). Vizuálně díky prostředí Egypta nádherná záležitost, skoro by se dalo říct, že jde o kombinaci detektivky a dokumentu o plavbě po Nilu. Jediným záporem je umělé natahování druhé poloviny filmu, kdy mi neustálé flashbacky už začali lézt krkem, a zkrácení o dvacet minut by filmu prospělo. 80%(28.7.2008)

Není to špatné zpracování, ale osobně dávám přednost verzi s Davidem Suchetem...(27.3.2008)

Kouzelné prostředí ve kterém se tahle "agátka" odehrávala mě naprosto vyrazilo dech . Ještě nebyli na tom parníku a já už jsem hádal kdo by mohl být vrah a proč. Samozřejmě jsem byl zcela mimo a to jsem podezříval naprostou většinu cestujících, jednu chvíli dokonce i sebe !(23.7.2007)

Fascinující herecké obsazení, jen řešení mi nepřišlo tak působivé jako Vražda v Orient expresu. Tak jako tak je Smrt na Nilu opravdu kvalita.(7.10.2009)

Skvělá klasická detektivk se skvělými klasickými herci a hlavně - což tady málokdo zmínil - fantastickou hudbou Nino Roty.(20.7.2007)

• - Poté, co na postavu Linnet Ridgeway (Lois Chiles) málem spadne obří kámen, doporučuje jí doktor, aby si šla odpočinout, aby se večer mohla podívat na památky v Abu Simbel. V následjící scéně už je Linnet se Simonem (Simon MacCorkindale) v Abu Sibelu. Překonat vzdálenost 250 mil mezi památkou v Karnaku, kde spadnul kámen, a Abu Sibel by však za jedno odpoledne zvládnout parníkem nemohli. (Hopkins)

• - Angela Langsbury hraje ve filmu spisovatelku Salome Otterbourne. V seriálu To je vražda, napsala (od r. 1984), kde hrála Jessicu Fletcherovou, se v jedné epizodě, odehrávající se v Egyptě, objeví spisovatelka Sally Otterburn. (Kulmon)

• - Na lodi neměl nikdo z herců vlastní šatnu. Dokonce i Bette Davis, Maggie Smith a Angela Lansbury sdíleli jednu společně. (Kulmon)