Smrt na Nilu

• slovenský

Smrť na Níle

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1978, 140 min

Co k takové klasice dodat? Jedna z nejlepších adaptací Agathy hemžící se hvězdami (rozkošná Julie - Olivia Hussey -po 10 letech), Peter Ustinov jako můj první francouzský, totiž belgický čmuchal - zkrátka jak jinak než za 5*.(8.12.2006)

Snad všechny filmy, které byly v 70. letech natočeny podle předloh Agathy Christie, byly skvěle herecky obsazené. Většinou už tento fakt bývá poměrně jistou zárukou úspěchu. Ani tento film není co do hereckých hvězd žádnou výjimkou. A bezesporu si drží vysokou kvalitu, byť se (zcela pochopitelně) nedá srovnat s knižní předlohou. Kdo ale knihu nečetl, může si podle tohoto snímku (ale i dalších) udělat obrázek o genialitě Agathy Christie.(31.7.2002)

Vo vlaku to bolo OK a na lodi ma to tiež uspokojilo..(1.10.2008)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 24.3.1984 (R: ČST 2 = 11.5.1986), réžia českého znenia (ČST Praha 1984) = ZDENĚK COUFAL - ČT si to nepochopiteľne predabovala a poslala skvelý film "do hajzlu". O NOVE ani nehovorím ... (30.12.2010)(30.12.2010)

• choze

Po VRAŽDĚ V ORIENT EXPRESSU se přesouváme z vlaku na loď, v roli Poirota střídá karikaturního Finneyho nepříliš zajímavý Ustinov a kromě něj obsazení opět čítá řadu známých jmen. Kvůli epické expozici postav, jejich vztahů a motivů k vraždě (klasicky má každý nějaký), dochází k prvnímu mordu netradičně až v půlce filmu, což na mě bylo poněkud pozdě. Navíc mě nebavily postavy (hlavně trojice jakože vtipných starých pannen), postrádal jsem aspoň trochu temnější atmosféru a po pár christieovkách už na mě některé její trademarky působí úsměvně. Tradiční závěrečná konfrontační vysvětlovačka ale nebyla špatná.(14.7.2016)