Smrt na Nilu

• slovenský

Smrť na Níle

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1978, 140 min

Pán Suchet síce dokonale zodpovedá literárnej predlohe, no vo filme je táto afektovaná a štylizovaná figúrka naozaj ťažko akceptovateľná, pretože v inom médiu pôsobí jednoducho nedôveryhodne (klasická "literárne zaťažená" postava). Zato pán Ustinov je natoľko komplexný a "reálny", že bez najmenších problémov dokáže konkurovať exemplárne exkluzívnemu hviezdnemu súboju, ktorý patrí k tým najlepším v histórii kinematografie. Ťažko povedať, kto vlastne je v Smrti na Níle od Guillermina "number one". Pre mňa je to Mia Farrow. Tá žena má natoľko uhrančivú tvár, že už pri pohľade na ňu človeku tuhne krv v žilách bez ohľadu na pohlavie a sexuálnu orientáciu. Ak k tomu vertigu prirátam jej herectvo (prinajmenšom rovnako emocionálne intenzívne), jednoznačne mi vychádza jazda (či skôr plavba) prvej kategórie (s fakultatívnym výletom k Abu Simbel grátis). Pretože taká notorická literárna klasika akou je Smrť na Níle môže byť vo filme opretá jedine o herecké "panoptikum". A aby som z tohto filmu definitívne "urobil" nehynúcu klasiku, nemôžem nespomenúť perfektnú výpravu, ktorá nezaháľa ani mimo Egypta. Jeden z najlepších anglických originálnych tudorovských zámkov Compton Wynyates (ca. 1515, Warwickshire) hrá tak, až to bolí.(4.11.2005)

Pán Poirot, (či už v podaní Ustinova, alebo Sucheta) vždy vynikal bravúrnou dedukciou, ktorá rozlúskla aj tento ku koncu už skoro "Masaker na Níle". Plus krásne prostredie egyptských pyramíd a priľahlého okolia.(24.7.2009)

Není to špatné zpracování, ale osobně dávám přednost verzi s Davidem Suchetem...(27.3.2008)

Pro mě příliš dlouhé a oproti předloze bylo ve scénáři provedeno hodně úprav, takže vše mně vše nakonec (navzdory 3 vraždám) vyznělo jaksi příliš romanticky... Vypuštěná jedna část příběhu, redukce postav... Novější, televizní zpracování s Davidem Suchetem, jež sice nemělo tak úchvatné exteriéry, se líbilo mi o dost více, a nejen kvůli hlavnímu představiteli (Ustinov, kterého jinak mám moc ráda, ale jak už píše i Faidra, příliš popisu Poirota nedodpovídá) ale také kvůli pragmatičtějšímu závěru.(16.1.2012)

Fascinující herecké obsazení, jen řešení mi nepřišlo tak působivé jako Vražda v Orient expresu. Tak jako tak je Smrt na Nilu opravdu kvalita.(7.10.2009)

• - Albert Finney byl osloven, aby si zopakoval roli Poirota z filmu Vražda v Orient Expresu (1974), avšak kvůli obrovským teplotám, které v Egyptě očekával, odmítl. (Kulmon)

• - Angela Langsbury hraje ve filmu spisovatelku Salome Otterbourne. V seriálu To je vražda, napsala (od r. 1984), kde hrála Jessicu Fletcherovou, se v jedné epizodě, odehrávající se v Egyptě, objeví spisovatelka Sally Otterburn. (Kulmon)

• - Na lodi neměl nikdo z herců vlastní šatnu. Dokonce i Bette Davis, Maggie Smith a Angela Lansbury sdíleli jednu společně. (Kulmon)