Francouzský kreslený film vypráví další smyšlený příběh ze starověkého Říma. Představiteli nepoddajných Gálů jsou tu malý Asterix a velký Obelix, kteří s věrným psíkem Idefixem procházejí řadou střetnutí s horlivými a Césarovi oddanými Římany. V římském táboře zuří Centurio nad opakovanými nezdary v boji s neporazitelnými, hrdými Galy. Posílá do galské vesnice další bojovou hlídku, tentokrát aby unesla kmenového kouzelníka Panoramixe. Ten jediný totiž dokáže připravit zázračný nápoj, po němž je každý bojovník několikanásobně silnější. Ale mága nešťastně zraní Obelix menhirem, takže se stařec pomátne… (Česká televize)

Rozjimatel

[2,5*]     "Ak sa niekto dotkne Idefixa, dostane po nose." "Daj si pozor, veštec, Obelixove proroctvá sa vzápätí vypĺňajú."     Tá enormná popularita Asterixa (iba) v našich končinách (všimnite si ten priepastný rozdiel medzi hodnotením na ČSFD (80%) a hodnotením na IMDb (64%)) išla vždy mimo môjho chápania, aj keď pripúšťam, že niektoré časti ma celkom dobre pobavili (najviac zrejme Dvanásť úloh pre Asterixa (1976)). Táto časť k nim ale nepatrí, väčšinu času ma nebavil ani jej príbeh a ani jej humor na mňa takmer vôbec nefungoval (tie bitky sú asi tak "vtipné" ako ohadzovanie sa tortami v nemej groteske). Z tohto konštatovania sa vymyká pomerne vtipná scéna ochutnávania nového elixíru chudákom pokusným Rimanom a ešte záver filmu, ktorý sa celkom vydaril (neustále o sebe pochybujúci podvodný veštec na jednej strane, šialený druid so svojou mágiou na strane druhej). Za klad filmu ešte považujem peknú kresbu prostredia (nie však postáv, ktoré mi pripadajú príliš jednoduché a k tomu ešte aj trhané). Hudba tu je často príliš vážna, až temná a akosi sa mi k tomu filmu nehodí.     "Predpovedaj! Alebo ťa mám rozpárať, aby si mohol čítať vo vlastných vnútornostiach?" ()

StarsFan

Když nebudu počítat nejnovější vikingský přírůstek do rodiny, považuji Velký boj za to nejslabší z kreslených Asterixů. Žádné vtipy, žádné skryté narážky a Panoramix, kterého bych asi trefila tím menhirem znovu nehledě na to, jestli by mu to mělo pomoci nebo by ho to "jen" donutilo konečně přestat řvát a poskakovat kolem. Co dělá zrovna Asterix a velký boj hodnocením mezi těmi nejlepšími díly o tomhle malém Galovi, je pro mě záhadou. (Že by za to mohla jeho psychedelická ponurost?) ()

PTuranyi

Asterix a veľký boj, v originále úder menhirom, je žiaľ groteskou v štýle Tom a Jerry, postavenou na bláznivých účinkoch rôznych nápojov pripravovaných Panoramixom po strate pamäti spôsobenej zásahom menhirom. Je tu samozrejme snaha Rimanov obsadiť galskú dedinu ale situáciu tu hlavne zamotáva samozvaný veštec balamútiaci dôverčivých Galov a najmä ich ženy, falošnými medovými motúzmi. Typickú odľahčenú atmosféru vystriedal disneyovský naratív zlovestného veštca aj keď je tu snaha naštrbiť ho humorom. Čudnou modernizáciou prešla aj Kakofonixova scéna, keď je obvyklá disharmoická kakofónia nahradená rockovou skladbou. Od začiatku som očakával, že prinavrátenie zmyslov Panoramixovi prinesie druhý úder menhirom, ale na moje prekvapenie sa druid vylieči nelogicky úplne spontánne. Úľavou je aspoň to, že mu ten druhý úder čistú myseľ aspoň znovu nevezme. ()

manonfire

Sovička rozkošná a Panoramixovo: " Za maminku, za tátu..." taky. Na druhou stranu, velkolepý Asterixovský epos potřebuje zpravidla epickou cestu ústřední dvojky, takovou jaká vedla napříč třemi nejikoničtějšími díly (12 úkolů, Překvápko pro Cézara, British journey), a ta zde chyběla, stejně jako vtípky na téma "jiný kraj, jiný mrav". Také ubylo slovního humoru ve prospěch gagů. 60% ()

MCZ

Takovou kombinaci strašidelné atmosféry, infantilního humoru a místy až psychedelicky působících scén jsem u Asterixe ještě neviděl. Na začátku jsem z toho taky byl trochu v rozpacích, jenže pak jsem si uvědomil, že ono to dohromady kupodivu dost dobře funguje a u mnohých fórů a fórků se dokonce chechtám s upřímností malého dítěte, takže i za tohle dávám hodně spokojenou osmičku (a skoro bych chtěl jít výš, uvidíme příště). 8/10 ()

• Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)