Kameny bolesti

Alain Attal

Simon Jacquet

Scénografie:

Arnaud de Moleron

Perfektní solo Marion Cotilard o hledání, nenaplnění lásky. Hrdinka oplývá silnými city, zranitelností a nikdy nedojde k naplnění toho, po čem touží. Film je docela pomalý, ale nenápadně, postupně nabírá tempo a v závěru dokáže silně na člověka zapůsobit. Ve filmu nejde tolik o zápletku, což některé cílové diváky může docela nudit, ale vývoj hlavní hrdinky a jejích citových prožitků je dokonalý. Určitě mohly být některé pasáže svižnější, ale i tak jedno z nejlepších letošních francouzských dramat......7/10(7.12.2016)

Dýchavičně pár minut po začátku jsme dorazili, ale hned z první scény, kterou jsme stihli, bylo patrné, že hlavní hrdince trochu šiší v šiši. Venkov, samota, nuda, rozhárané nitro a je z toho najednou pocit, že jedině ta pravá nehynoucí láska ji může zachránit. To známe. Sňatek z rozumu a pak se to odvíjelo dál a začalo mě to vtahovat. Rozuzlení zajímavé, dobré, překvapivé a díky vysvětlení od A. jsem to i pochopil. Je to zvláštní film, dovedně namíchaná tematická směska. Marion Cotillard jako vždy skvělá a Àlex Brendemühl jako Španěl s tak velkým nadhledem, trpělivostí, pokorou a láskou – jeden z filmů, o kterých člověk přemýšlí až po jejich skončení a které více vtahují ne při samotném sledování, ale až po něm. [80%; 2016-12-15 Kino 35 Francouzský institut](16.12.2016)

Konečně zase jednou film podle kvalitního scénáře. Víc tu řekne obraz než slova. Určitě se vyplatí vidět v kině na velkém plátně. Potěšil.(17.2.2017)

Snímek o nesnadném hledání cesty k nemilovanému partnerovi. První polovina ubíhá velmi pomalým tempem, o to více působivěji pak vyzní závěr filmu. Film táhne Marion Cotillard, která hraje jako obvykle parádně. Velmi dobře jí sekunduje pro mě dosud neznámý Španěl Àlex Brendemühl, jehož role byla zdánlivě velmi jednoduchá (moc toho nenamluví), ale zahrál ji velmi přesně a přirozeně. Festival francouzského filmu, Lucerna.(25.11.2016)

Pomalé tempo soustředěné na ústřední postavu, místy až naturalisticky. Bez patosu, poctivě natočené melodrama. Celé vám to dává tušit, že něco není v pořádku, ale zároveň vnímáte hlavní hrdinku jaksi jejíma očima, svět z jejího pohledu. Fámozně zahrané Marion Cotillard, ale i Louisem Garrelem. Příběh opravdové lásky, kterou jen nevidíme, nevnímáme ji tak, ale která tu přesto celý život může být. Citlivé a přitom minimalistické v prostředcích, kterými ji vyjadřuje - kamera, pohledy herců, dialogy mezi řádky. Někdy můžeme toužit po lásce a nevidět, že ji máme. "Proč si mi to neřekl? Já jen chtěl, abys žila." Věta, která vystihuje nejen film, ale i tu nejhlubší podstatu lásky. Někdy jsou věci, které mohou být očím skryty, a přesně to krásně ukazují Kameny bolesti. Není černobílá, je i šedá a v kolika odstínech. 90% (Viděno v rámci 19. Festivalu francouzského filmu)(20.12.2016)