... a potenciál otevřený jedničkou dochází v druhém dílu svého naplnění. Bryan Singer je opravdu mistr nad mistry a navíc na poměry akční sci-fi dost odvážný (naštěstí takových stále přibývá), tudíž se nebojí sundat nohu z plynu a nechat děj plynout pomaleji, ale o to důkladněji modeluje postavy. Dobro (X-meni) a "zlo" (torzo skupiny Magneta) se spojují v boji proti nevypočitatelnému generálu Stylerovi, který hodlá rázně ukončit mutantskou otázku. Rozporuplnost stanoviska profesora Xaviera je ještě více zproblematizována a body si připisuje právě radikál Magneto. Znovu mi nezbývá nic jiného než chválit skvělé herce – tentokrát trochu upozadněného Stewarta, charismatického drsňáka Jackmana a samozřejmě též neskutečně šaramantního padoucha-nepadoucha v podání Iana McKellena. K tomu si připišme bodíky za skvělé triky, vylepšené souboje, výtečnou hudbu a konec, který se nebojí překvapivých ztrát (narozdíl od jedničky). Opravdu mě baví napjatě sledovat, jak Singer buduje velký filmový svět, který je dobrodružný, inteligentní, pohlcující a v rozumné míře zrcadlí ten náš dnešní. Navíc je obydlený výborně charakterizovanými hrdiny (nováček Kurt Wagner je opravdický majstrštyk!), se kterými se lze ztotožnit. Ano, takhle nějak má vypadat moderní sci-fi akce.(12.9.2004)

Bryan Singer je vynikající režisér. Velice si vážím, že jako první tvůrce pochopil, že komixi se nezakládají jen na bezduché akci, ale hlavně na inteligenci a vývoji postav, právě na tom totiž stavý celý příběh. Každý hrdina příběhu má svůj charakter, který se časem pod náporem událostí mění, ale nijak okatě, všechny malé i velké změny se dějí naprosto přirozeně. Stejně jako v prvním díle, na kterém jsem byl v kině vlastně omylem :), se Singerovi skvěle daří zobrazovat svět mutantů, který nejen že není rušivý, ale právě naopak, nikomu se mutanti nezdají divní, ale spíše jakoby do světa patřili. Co na tom, že inspirace utlačování této neustále se rozrůstající menšiny pramení z režisérovi sexuální orientace? Důležité je aby každý prvek příběhu fungovat a přesně to se děje. Přestože jsem hned na začátku předznamenal, že se X-Men nevydává cestou akce, je druhý díl o poznání rychlejší a akčních scén je tam více než v prvním. První z nich se odehraje již pár okamžiků po zmizení úvodních titulek a je třeba jí přiznat jistou originalitu a výjimačnost. Útočící mutant za zvuků vážné hudby působí totiž vážně magicky (rozhodně jedna z nejpovedenějších scén) a ukazuje nám jakým směrem se bude příběh dále vyvíjet. Ač možná nebudou všichni tak docela souhlasit, označuji sérii X-Men za nejlepší komixovou adaptaci všech dob...(13.3.2006)

Po dost anti-akční jedničce, která byla spíše uvedení do děje následuje komiksové show X-men 2. Skvělý film... ikdyž .... smrt Jean Gray, ale s tim se nic neudělá. Skvělé nové postavy(iceman, pyro ...) Opravdu o dost lepší než "nudnější" jednička. Už se těším na trojku (pokud se každým dílem bude film zlepšovat brzo bude potřeba minimálně 6* :o))(11.6.2004)

Miluji X-Meny!(24.5.2008)

Scénář: Michael Dougherty, Dan Harris, David Hayter .. ... ihned po prvním díle jsem do svého přehrávače vložil ten druhý a mé potěšení pokračovalo. Naprosto vyrovnané pokračování, bez známého klesání kvality. Opět spíše průměrný scénář, ale brilantní režie, vizuální zpracování a mé oblíbené duo herců tj. sir Ian McKellen a Rebecca Romijn-Stamos drží sérii X-Men na stále zasloužených 80%.(28.2.2005)