Čistič

Čistič

The Cleaner

(festivalový název)

Slovensko, 2015, 94 min

Čistič je len ďalší pokus slovenskej tvorby hrať vysokú hru s európskymi festivalovkami. A nie, ani tento krát sme sa k nim nepriblížili. Lepšie ako Killer, nie až tak zbesilo nudiace. Zaujímavý námet, veď kto vôbec tuší, že takéto povolanie existuje. Prevedenie sa stále tak potácalo medzi dobrým a zlým. Miestami prekvapila kamera, pohľady, inde to zase bolo stále o tom istom a ľutoval som Czuczora, koľko sa chudák nachodí. Nič to ale nemení na fakte, že zahraté to bolo pomerne dobre ( teda hlavne Poláková hrala ), malo to rozumnú minutáž, miestami to dokázalo pobaviť. K postavám sa musíte prepracovať, čo režisér poňal štýlom "načo budú divákom dialógy, veď nech si domyslia" Táto boliestka trápi túto našu kinematografiu už pekne dlho a tak skoro sa jej nezbavíme. Vzťahová rovina tam je základná, na emócie sa zbytočne netlačí. Jediná vec, čo ma potešila, že sa to nekončí klišoidne, ale záver, bez tak už dosť znudeného diváka prekvapí. Veľmi, ale fakt, že veľmi slabučičké 3 z 5 ( Kino Lumière )(27.10.2015)

Mňa teda Bebjak s touto snímkou veľmi milo prekvapil. Jeho predošlá snímka Zlo (2012) Sa mi, svojim spôsobom, tiež páčila hoci by som mal výhrady ale myslím isi, že z komerčného hľadiska a z rozpočtom takým ako mali sa z toho ani viac vyťažiť nedalo. Tu bolo tých financií viac a je to dosť cítiť.Festivaloví nádych, ktorý, ako vidím, veľa divákov nezaujal mňa naopak práve fascinoval. Bolo to neskutočne agresívne, ako filmy Gaspara Noého, kde mi to miestami vizuálne aj tak troška pripomínalo. Pejoratívne scénky, ktoré si nedávajú servítky pred ústa a znázorňujú bežné životné situácie, ktoré sú tak kontroverzné, a spoločnosťou neakceptovateľné, že sa na nich sami bojíme pozerať. Ja som príbeh (polo)voyeristu Tomáša zožral aj z navijakom. Viac takýchto Slovenských filmov.(4.12.2015)

• Primavera

Slovensky film ako často býva zvykom nasilu umelecký, dialógy asi tak zaujímavé ako prenos zo slovenského parlamentu, pritom z dobrého námetu sa dalo urobiť dobre dielko. Pozitívum boli neopozeraní herci, výkon Rebeky Polakovej excelentný. Bolo na čo pozerať. :-)(11.9.2015)

Slovenskemu filmu stale nieco chyba. [10. MFF Cinematik 2015](11.9.2015)

dlho sa na slovensku neobjavil taký zaujímavý námet, nesúhlasím že ostal nevyužitý, skôr sa výprava zacyklila v celej snahe byť ,,temný a drsný a urbánny", každopádne oceňujem vynikajúci casting (Rebeka Poláková podala výkon na svetovej úrovni), skvelú hudbu a záverečnú trojbodku.(17.10.2015)