• francouzský

• španělský

El Último Paciente: Chronic

(neoficiální název)

Mexiko / Francie, 2015, 92 min

Osobní drama ošetřovatele smrtelně nemocných, která zvládá zaujmout ale i znepokojit. Tenká hranice mezi životem a smrtí a studie toho, co mortalita znamená nejen pro smrtelně nemocné ale také pro jejich rodinu a přítele. Škoda jen toho nepříliš zvládnutého závěru. [60%](8.9.2016)

Tim Roth tady zahrál zcela profesionálně roli paliativního ošetřovatele, ale za tím vším se skrývá mnohem víc. Určitě je to film k zamyšlení nad sebou samým, nad přístupem k takto nemocným lidem. Za sebe jen píši, že jsem si to pustila zřejmě buď v nevhodnou dobu a nebo naopak ve velmi vhodnou dobu. Smutné, beznadějné a alarmující, ne pro každého. A souhlasím, že ten konec byl už navíc.(14.9.2016)

Napůl dokumentaristicky zfilmovaný příběh ošetřovatele paliativní péče. Nedoslovné bez vykonstruovaných dramatických scének s jednou symbolickou vyjímkou v závěru, kterou si tvůrci klidně mohli odpustit. Film k zamyšlení a rozhodně ne k odreagování. Za to, že hvězdný Roth dělá filmu a vlastně celému tématu reklamu, klobouk dolů.(9.8.2016)

• Aljak

Zaujímavá sonda do života ošetrovateľa, ktorý v podstate sprevádza zúbožených pacientov až k bránam smrti. Napriek vrelému vzťahu Davida k svojim pacientom, to pôsobilo veľmi chladno a staticky, no zároveň vysoko realisticky. Celé mi to akosi pripomínalo pseudo-dokument a častá lyrizácia deju ma zrovna nezaujala. Očakával som aj nejaký dramatickejší spád v rámci celého príbehu, a taktiež viac dialógov, ktoré by ten film nejako viac spestrili. Práve toto všetko mi tam chýbalo, a napriek zaujímavému námetu niet začo plytvať hviezdičkami v hodnotení.(1.8.2016)

Jak kdyby si letos kluci v Cannes udelali soutez, kdo vymysli blbejsi konec. Vetsinou ke skode jinak zajimavych filmu (viz. Dheepan). Tady po realistickem popisu jedne z nejobtiznejsich praci vubec nasleduje konec jak ze stredoskolske slohovky, kdy autor nevi, jak to ukoncit.(17.10.2015)

• Tim Roth