• francouzský

• španělský

El Último Paciente: Chronic

(neoficiální název)

Mexiko / Francie, 2015, 93 min

Osobní drama ošetřovatele smrtelně nemocných, která zvládá zaujmout ale i znepokojit. Tenká hranice mezi životem a smrtí a studie toho, co mortalita znamená nejen pro smrtelně nemocné ale také pro jejich rodinu a přítele. Škoda jen toho nepříliš zvládnutého závěru. [60%](8.9.2016)

Mnoho nahých lidí ve sprchách a smrt na dosah. Při závěrečném záběru jsem si málem vykloubil rameno, jak jsem se lekl. Pozor.(4.11.2015)

Velmi silné, Roth "překvapivě" skvělý.!(14.12.2016)

Film o odcházení, který neví, kdy by měl sám skončit. Franco svůj portrét muže, který žije životy druhých, režíruje se stejnou metodičností, s jakou Rothův ošetřovatel pečuje o své umírající pacienty. Celky a polodetaily, pouze výjimečně nějaký detail. Dlouhé, převážně statické záběry, v nichž se zastavil čas. Jeho plynutí (i jakýkoliv jiný pohyb) nahradilo smiřování se s neodvratnou smrtí. Našemu hlubšímu soucitu s neobyčejně milosrdným a trpělivým protagonistou brání nekomunikativní vyprávění, zprostředkovávající pouze fragmenty z jeho minulého i přítomného života. Zatímco lidem, o něž se stará, je neocenitelnou oporou, v soukromí má k vyrovnanosti daleko. Vlastní existenci se snaží přebít fyzickou aktivitou (běh) a přijmutím plné zodpovědnosti za druhé, kteří mu přes prožitou tragédii dodávají sílu žít (poněkud paradoxně, vzhledem k tomu, že sami nemají dost sil ani na uspokojení svých bazálních potřeb). Odstup od nečitelného hlavního hrdiny, k němuž nás Franco vede, je částečně odůvodněn v úplném závěru, který nabízí silně rozporuplné, byť v jádru pochopitelné řešení Davidova problému, strachu přijmout odpovědnost za vlastní život. Nejen poslední vteřiny, ale celá závěrečná třetina, celkově konvenčnější a méně soustředěná než zbytek filmu, dělají z Chronicu nevyrovnanou záležitost. Tim Roth je ovšem skvělý od začátku do konce. 75%(9.9.2016)

• Hortensia

Film vystihuje Chronickou nemoc současných špatných filmu. Málo podnetú, "kontemplativní kamera", kontroverzní téma, zavádějící první pulka, "tajemství" z minulosti, objektivní sledování nudných nic neříkajících scén...(28.12.2016)