• francouzský

• španělský

El Último Paciente: Chronic

(neoficiální název)

Mexiko / Francie, 2015, 92 min

Mexická škola se v tom filmu nezapře - distancovaná, strnulá, málomluvná a traumatizující sonda do světa, do kterého nechceme hledět ani vteřinu. Pohled na ubohost smrti i na marnou snahu hrdiny pochopit ztrátu a přijmout bolest. Pochyby budí jen způsob, jakým Franco svůj film završil - je to gesto režiséra, který chce za každou cenu šokovat, nebo jen špatně pochopené gesto hlavní postavy, která už nevidí cestu dál? I přes lehké rozpaky po projekci pozoruhodně propracovaný snímek, v němž se Tim Roth doslova fyzicky inkarnoval v ošetřovatele, pro nějž je umírání posedlostí. [Cannes 2015](24.5.2015)

TIM v nezvyklé roli opět ,, perfekto ,, místy opravdu silnééé . Kdo z nás by tohle mohl dělat , tuto službu bližnímu . Myslím si , že opravdu málokdo , téměř skoro nikdo . A člověk popřemýšlí o životních hodnotách , což je někdy potřeba .(14.8.2016)

Napůl dokumentaristicky zfilmovaný příběh ošetřovatele paliativní péče. Nedoslovné bez vykonstruovaných dramatických scének s jednou symbolickou vyjímkou v závěru, kterou si tvůrci klidně mohli odpustit. Film k zamyšlení a rozhodně ne k odreagování. Za to, že hvězdný Roth dělá filmu a vlastně celému tématu reklamu, klobouk dolů.(9.8.2016)

Ano, smrt je ubohá a přes všechnu naší snahu vlastně nepochopitelná. Nedá se zkrotit, "dát do pořádku" (jak se o to snaží hlavní hrdina). Nakonec nás vždy zasáhne svou nepředvídatelnosti a náhodilosti. A právě takhle by se v kontextu celého filmu dala interpretovat několikrát zde zmíňovaná poslední scéna.(26.7.2016)

• Aljak

Zaujímavá sonda do života ošetrovateľa, ktorý v podstate sprevádza zúbožených pacientov až k bránam smrti. Napriek vrelému vzťahu Davida k svojim pacientom, to pôsobilo veľmi chladno a staticky, no zároveň vysoko realisticky. Celé mi to akosi pripomínalo pseudo-dokument a častá lyrizácia deju ma zrovna nezaujala. Očakával som aj nejaký dramatickejší spád v rámci celého príbehu, a taktiež viac dialógov, ktoré by ten film nejako viac spestrili. Práve toto všetko mi tam chýbalo, a napriek zaujímavému námetu niet začo plytvať hviezdičkami v hodnotení.(1.8.2016)

• Tim Roth