• francouzský

• španělský

El Último Paciente: Chronic

(neoficiální název)

Mexiko / Francie, 2015, 92 min

Mexická škola se v tom filmu nezapře - distancovaná, strnulá, málomluvná a traumatizující sonda do světa, do kterého nechceme hledět ani vteřinu. Pohled na ubohost smrti i na marnou snahu hrdiny pochopit ztrátu a přijmout bolest. Pochyby budí jen způsob, jakým Franco svůj film završil - je to gesto režiséra, který chce za každou cenu šokovat, nebo jen špatně pochopené gesto hlavní postavy, která už nevidí cestu dál? I přes lehké rozpaky po projekci pozoruhodně propracovaný snímek, v němž se Tim Roth doslova fyzicky inkarnoval v ošetřovatele, pro nějž je umírání posedlostí. [Cannes 2015](24.5.2015)

Ano, smrt je ubohá a přes všechnu naší snahu vlastně nepochopitelná. Nedá se zkrotit, "dát do pořádku" (jak se o to snaží hlavní hrdina). Nakonec nás vždy zasáhne svou nepředvídatelnosti a náhodilosti. A právě takhle by se v kontextu celého filmu dala interpretovat několikrát zde zmíňovaná poslední scéna.(26.7.2016)

Jak kdyby si letos kluci v Cannes udelali soutez, kdo vymysli blbejsi konec. Vetsinou ke skode jinak zajimavych filmu (viz. Dheepan). Tady po realistickem popisu jedne z nejobtiznejsich praci vubec nasleduje konec jak ze stredoskolske slohovky, kdy autor nevi, jak to ukoncit.(17.10.2015)

Mnoho nahých lidí ve sprchách a smrt na dosah. Při závěrečném záběru jsem si málem vykloubil rameno, jak jsem se lekl. Nevím, jestli je to dobře.(4.11.2015)

• Tim Roth