Concrete Stories

Dokumentární

Česko / Francie, 2014, 72 min

Sarah Blum

Veronika Janatková

Viděno na AFO 2015. Velmi dobře nakombinovaný a natočený dokument o panelákové kultuře. Paneláky jsou teď in... Velké betonové šedé krabice, ve kterých bydlí nejméně polovina obyvatel ČR jsou prostě hitem, ač nám to nepřijde. Ale když se podíváte na tento dokument, tak pochopíte, že opravdu mají své kouzlo. Například paneláková kolonie Les Courtillières v Pantin - zde, zde a zde. No řekněte, že to je nádhera? Záběry z demolice města Starého Mostu v roce 1967 byly opravdu k pláči. Tolik nádherných budov a všechno to šlo dolů jen kvůli těžbě. Snímek, ale taky pobavil například párem s knihami a manželkami a muzikál Čerjomuški prostě musím vidět. A víte, co je nejsmutnější? Že člověk - Raymond Camus-, díky němuž vznikly prefabrikované betonové desky, základ všech paneláků, v nichž bydlíme, nemá ani heslo na wiki a vůbec se o něm na netu dočtete velmi málo.(27.7.2015)

AFO Olomouc: Zajímavá myšlenka natočit dokument o tom, jak vznikly betonové "králikárny", které se rázem staly domovem pro milióny lidí. Záběry ničení původního města Most, východní propaganda (Davy v socialistickém Německu a socha Lenina, ukázky ze starých muzikálů SSSR) a první sídliště Francie. Povedený dokument.(14.4.2015)