Třináctka

Thirteen

Trinástka

Drama / Životopisný

USA, 2003, 100 min

Film, který mě již po několikáté vtáhnul a nepustil... Bravurní herecké výkony hlavních hereček a velice dobře zpracovaný příběh dělá z tohoto filmu velice kvalitní snímek!(7.3.2008)

Oscar 1 nominace: Herečka VR - Holly Hunter(1.3.2004)

No, vedle drogového Requiem za sen mi i z Třináctky bylo mírně nevolno. Další porce šokujících obrazů dnešní americké mládeže, kdy se věková hranice neustále snižuje a mladé dívenky si nechtějí nechat nic ujít. Takže nechat se odpanit od největšího frajera z předměstí je vlastně výhra, stejně jako zkusit drogy, piercing, krást nebo si řezat do ruky.. Tichá Tracy už netouží být ambiciózní studentkou, prahne po samostatnosti a po kontaktu s místní rebelkou Evii, divokou, obletovanou (i nenáviděnou), šacenou dle posledních módních trendů.. Předčasně vyspělá Tracy však tohle rozhodně neustojí. Ale na to je ještě dost času! Jasně, je to mnohdy přespříliš efektní, určitě se ze dne na den nezmění postoj ke stávajícím hodnotám, ale kde je psaný, že to tak musí být! Debutující režisérka použila nervní, ruční kameru, která je neustále v pohybu, nešetří transfokací, mění tónování obrazu, neustále ruší tempo vyprávění – i samotný příběh je spíše útržkovitým klipem epizod, než-li lineární dějovou linkou. Nevadil mi ani morální závěr na posteli, který je zklidňující pasáží dynamického filmu (jinak by to asi mnozí nerozdýchali). I když tlačit více na pilu rozhodně ještě šlo. To by ale tohle dílko muselo skončit nejinak než tragicky. Otázkou ale zůstává, jaký záměr tvůrci měli. Dívčí duo se s ničím nemaže, Tracy neustále surově verbálně napadá svoji matku, vyléčenou alkoholičku, která už neví kudy kam (bravurní Holly Hunter – je přirozená i v nečekané nahé scéně), její přerod v nekontrolovatelnou hyenu je fantastický. Pochopitelně je největší doménou ústřední trio – vedle již zmiňované držitelky Oscara Holly Hunter překvapí debutující Nikki Reed (spolupráce na scénáři), která pravděpodobně čerpá z vlastních zkušeností a je stejně jako blonďatá a předčasně dospělá Evan Rachel Wood v roli měnící se Tracy obdivuhodná!! Určitě zde byla snaha šokovat, ale na druhou stranu „proč ne“? Silný (malý) film, který si zaslouží pozornost!! Tudíž z řadou lidí tu nesouhlasím!!(6.2.2006)

No drama o holčičích problémech dospívání a problémech v rodině. Je to sice dost natvrdo a výborně zahraný jak od Holly Hunter v roli matky, tak i obě role těch dívek sou exceletně zvládnutý, ale tyhle drama mě moc neberou, takový na mě moc velký psycho a moc velký hraní si s psychikou diváka(19.6.2007)

In this movie I completely fall in love with Evan Rachel Wood:) Myslím, že to byla právě Třináctka, kde jsem ji prvně poznala a začala zbožňovat tu její nadpozemskou krásu a přirozenost. Film věrohodně a realisticky zpracovává ono nelehké období v životě teenagerů, kdy se všichni hledají, experimentují, chtějí někam zapadnout a být obdivováni vrstevníky. Excelentní obsazení, zejména Nikki Reed coby protřelá a manipulativní kočka a Holly Hunter coby starostlivá máma. Film má dobrý scénář a spoustu silných momentů, kupříkladu Tracy a její sebepoškozování či scéna, kdy její matka zjistí, že její milovaná dcerka se "řeže." Tato scéna mě dostala a i slzy se objevily. V podstatě až v závěru filmu jsem si uvědomila, že tuto zdařilou sondu do života dospívajících dívek natočila vlastně Catherine Hardwicke. Zajímavé, jak v průběhu let může taková režisérka kvalitativně hluboce klesnout a přivést na plátna něco jako je fenomén dnešní mládeže, Stmívání.(18.5.2013)