Třináctka

Thirteen

Trinástka

Drama / Životopisný

USA, 2003, 100 min

Jednu dobu jsem tenhle film milovala .. rozhodně to patří k nej. rolím Rachel Evan .. skvěle zahráno.(1.6.2008)

Ach ta puberta. V hl. hrdinkách vidím svoje spolužačky, takže musím hodnotit tak vysoce, protože ten film je přesná kopie toho, co se děje tady..(27.4.2009)

• Kryšpín

Nevím co jsem od toho očekával. Po půl hodině jsem si uvědomil, že to co je ve filmu vidám v jednom kuse. Stačí se kolem sebe rozhlédnout. Poprvé jsem měl chuť odejít přímo ze sálu, ale instinkt mi říkal "Počkej ještě chvíli, Catherine Hardwickeová není tak blbá aby natočila film o ničem." Smůla instinkt se zmýlil a já nad ním vyhrál. Ale přesto jsem prohrál. Obětoval jsem 100 minut svýho života tím, že jsem se díval na blbost a mohl si užít při jiném filmu. (Byl jsem na Febiofestu). Naštestí mi to vynahradil snímek Samuraj, na který jsem šel poté.(24.1.2004)

Jako zástupce tohoto živočišného druhu musím být na stejné straně, ale jelikož jsem hříčka přírody a po všech stánkách ideál ženy, tak musím kroutit hlavou, co všechno dívky dokážou v době, kdy jim rostou první chloupky a plaší se hormony, udělat. Ale nebudu lhát, ač jsem nikdy nebyla a nebudu královnou krásy ani nejoblíbenější holka na škole a na světě, tak dokážu pochopit, chování a jednání Tracy, ale do jisté míry. Do míry únosnosti. Nevím, jaké to je mít „těžké“ dětství, ale dělat si ho ještě těžší v tak mladém věku, počkej až dovršíš třicítky, mladičká :o) Film ví, jak u lidí vzbudit ty nejbláznivější pocity a teď je musím zkrotit!(10.9.2010)

• maxi6

......Není to zas tak zcela bezduchý, špatně pojatý, bez skrytých odkazů během děje, naopak, vše tam je, ale velká škoda, že je to podáno nezvyklým střihem a stále stejnou kamerou a celou dobu se to plíží v jedné rovině. Nic proti tomu, ale po skončení produkce opravdu ty oči bolí. Kontroverznost, kterou zde Hardwicke tímto chtěla podkreslit, se minula účinkem. Podtext fimu a jeho přínos zřejmě má větší význam, než nám na první chvíli připadá. Americká konzumní společnost je zde v plném rozsahu zobrazena v celé její nahotě, lacinosti a pokleslosti ducha. Zároveň důkaz toho, že "dobré vychování" má hlavní kořeny v dobře fungující, milující a nepokrytecké rodině. Velice by mě také zajímalo, jak by si s tímto námětem poradil třeba Aronofsky. Podle skvělého Requiem myslím určitě mistrovsky......(21.8.2004)

• - Evan Rachel Wood byla za tento snímek nominována na Zlatý globus. (Terva)

• - Tracy měla původně hrát Nikki Reed. (Ozo)

• - Vanessa Hudgens v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)