Třináctka

Trinástka

Drama / Životopisný

USA, 2003, 100 min

• choze

Jen ženská na režisérské stoličce si může myslet, že někoho bude zajímat nebo nedejbože dokonce bavit koukat přes hodinu a půl na puberťačku a její matku, jak na sebe hystericky řvou a snímá je kamera z ruky. Neříkám, že je to vysloveně špatný film, po technické a herecké stránce mu nemám co vytknout a i když děti nemám, místy jsem se do matčiny bezmoci a zoufalství nad ztrácením dcery dokázal vcítit. Co mi vadilo bylo, že jsem se nedokázal ztotožnit s protivnou dcerou (ne že bych nechápal její motivaci, všichni dospělí jsou v tomhle filmu jen unavení slaboši) a celý film na mě působil dost odtažitě.(27.9.2006)

• maxi6

......Není to zas tak zcela bezduchý, špatně pojatý, bez skrytých odkazů během děje, naopak, vše tam je, ale velká škoda, že je to podáno nezvyklým střihem a stále stejnou kamerou a celou dobu se to plíží v jedné rovině. Nic proti tomu, ale po skončení produkce opravdu ty oči bolí. Kontroverznost, kterou zde Hardwicke tímto chtěla podkreslit, se minula účinkem. Podtext fimu a jeho přínos zřejmě má větší význam, než nám na první chvíli připadá. Americká konzumní společnost je zde v plném rozsahu zobrazena v celé její nahotě, lacinosti a pokleslosti ducha. Zároveň důkaz toho, že "dobré vychování" má hlavní kořeny v dobře fungující, milující a nepokrytecké rodině. Velice by mě také zajímalo, jak by si s tímto námětem poradil třeba Aronofsky. Podle skvělého Requiem myslím určitě mistrovsky......(21.8.2004)

• FrodoF

Mělo to být asi autentické, ale je to spíš přehnaně vyhrocené. Hned na začátku mě naštvalo, že se to jmenuje třináctka, ale hraje jí minimálně 15 (a Woodové v době natáčení takovýh 15 bylo). A ten konec? Jako že se dlouho vyspí a bude všechno fajn, to už na mě bylo moc. Ty holky by nezasloužili nic jiného než čůrákem přes hubu:) Ale herecké výkony jsou dobré, škoda toho scénáře.(10.1.2008)

Výpověď dnešní mladé generace aneb taková sonda do života teenagerů, kteří udělají všechno proto, jen aby si připadali "cool". Pro někoho možná nadnesené a o ničem, ale ten příběh jednoduše říká pravdu. Ty holky byly ztělesněním toho, co nesnáším;upištěné pipiny nechávající si udělat piercing prostě jen z rebélie, testující všelijaké drogy, ignorující školu a autority (i když jsem sama byla kvítko:) ).. Přesto nemůžu souhlasit se zdejšími přemoudřelými názory, že takoví lidé si ubližují jen z čiré malichernosti a na pravé problémy by si měli počkat do třiceti, protože v období dospívání je ta psychika tak nevyvážená, že stačí "jen"rozvod a v člověku to vyvolá pocit, že se má nejhůř na světě. Ve třiceti je člověk už přeci jen otrkanější a vyrovnanější. Takže problémy teenagerů bych nezlehčovala, člověk nikdy neví, co se druhému odehrává v hlavě. Perfektní výkon Evan Rachel Wood. A přestože Hardwicke nemusím, alespoň se světu snažila něco sdělit..(30.10.2012)

• Chrustyn

Příšerný film, který ale zřejmě bude připadat cool mladým a nerozumným puberťačkám. Doufám, že ne.(18.10.2007)