poster

Třináctka

 • USA

  Thirteen

 • Slovensko

  Trinástka

Drama / Životopisný

USA, 2003, 100 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • choze
  **

  Jen ženská na režisérské stoličce si může myslet, že někoho bude zajímat nebo nedejbože dokonce bavit koukat přes hodinu a půl na puberťačku a její matku, jak na sebe hystericky řvou a snímá je kamera z ruky. Neříkám, že je to vysloveně špatný film, po technické a herecké stránce mu nemám co vytknout a i když děti nemám, místy jsem se do matčiny bezmoci a zoufalství nad ztrácením dcery dokázal vcítit. Co mi vadilo bylo, že jsem se nedokázal ztotožnit s protivnou dcerou (ne že bych nechápal její motivaci, všichni dospělí jsou v tomhle filmu jen unavení slaboši) a celý film na mě působil dost odtažitě.(27.9.2006)

 • maxi6
  **

  ......Není to zas tak zcela bezduchý, špatně pojatý, bez skrytých odkazů během děje, naopak, vše tam je, ale velká škoda, že je to podáno nezvyklým střihem a stále stejnou kamerou a celou dobu se to plíží v jedné rovině. Nic proti tomu, ale po skončení produkce opravdu ty oči bolí. Kontroverznost, kterou zde Hardwicke tímto chtěla podkreslit, se minula účinkem. Podtext fimu a jeho přínos zřejmě má větší význam, než nám na první chvíli připadá. Americká konzumní společnost je zde v plném rozsahu zobrazena v celé její nahotě, lacinosti a pokleslosti ducha. Zároveň důkaz toho, že "dobré vychování" má hlavní kořeny v dobře fungující, milující a nepokrytecké rodině. Velice by mě také zajímalo, jak by si s tímto námětem poradil třeba Aronofsky. Podle skvělého Requiem myslím určitě mistrovsky......(21.8.2004)

 • FrodoF
  **

  Mělo to být asi autentické, ale je to spíš přehnaně vyhrocené. Hned na začátku mě naštvalo, že se to jmenuje třináctka, ale hraje jí minimálně 15 (a Woodové v době natáčení takovýh 15 bylo). A ten konec? Jako že se dlouho vyspí a bude všechno fajn, to už na mě bylo moc. Ty holky by nezasloužili nic jiného než čůrákem přes hubu:) Ale herecké výkony jsou dobré, škoda toho scénáře.(10.1.2008)

 • hellstruck
  ****

  Výpověď dnešní mladé generace aneb taková sonda do života teenagerů, kteří udělají všechno proto, jen aby si připadali "cool". Pro někoho možná nadnesené a o ničem, ale ten příběh jednoduše říká pravdu. Ty holky byly ztělesněním toho, co nesnáším;upištěné pipiny nechávající si udělat piercing prostě jen z rebélie, testující všelijaké drogy, ignorující školu a autority (i když jsem sama byla kvítko:) ).. Přesto nemůžu souhlasit se zdejšími přemoudřelými názory, že takoví lidé si ubližují jen z čiré malichernosti a na pravé problémy by si měli počkat do třiceti, protože v období dospívání je ta psychika tak nevyvážená, že stačí "jen"rozvod a v člověku to vyvolá pocit, že se má nejhůř na světě. Ve třiceti je člověk už přeci jen otrkanější a vyrovnanější. Takže problémy teenagerů bych nezlehčovala, člověk nikdy neví, co se druhému odehrává v hlavě. Perfektní výkon Evan Rachel Wood. A přestože Hardwicke nemusím, alespoň se světu snažila něco sdělit..(30.10.2012)

 • Chrustyn
  *

  Příšerný film, který ale zřejmě bude připadat cool mladým a nerozumným puberťačkám. Doufám, že ne.(18.10.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace