Kurt Cobain: Montage of Heck

USA, 2015, 132 min

Brett Morgen

Brett Morgen

Jeff Danna

Brett Morgen je bez diskuzí luxusní režisér dokumentů. Po dokumentární stránce se nedá absolutně nic vytknout. Opravdu velkolepé nahlédnutí do života i duše jedné hudební legendy.Od opuštění tátova šourku až po opuštění tohoto světa. Přiznám se, že nepatřím ke skalním fanouškům Nirvany ani Cobaina. Jejich skladby nejsou mým denním chlebem, ale líbí se mi. V dokumentu mě nejvíce fascinovaly zřejmě animované pasáže, které ve zkratce shrnuly zejména jeho komplikované dospívání. Zajímavé byly rozhodně i jeho smažkovské lapálie, které tvořily snad i většinu jeho života. Zhlédnutí dokumentu hodnotím určitě jako přínos. Rád jsem nakoukl do duše a soukromí punkrockové hvězdičky a svým způsobem i hudebního inovátora. Docela mě překvapilo, k jakému materiálů se podařilo tvůrcům dostat. Dokument je až neuvěřitelně otevřenou výpovědí bez jakéhokoli přikrášlování. Tak to má být. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film jsem dostal od uživatele ytheri.(4.2.2016)

Velmi silná káva, tak jak by se to Kurtovi líbilo. První půle s nádhernými a silnými animacemi, tomu říkám dokumentární práce. Druhá půle už jen skluz k jasnému konci. Mrzí mě, že se do natáčení nezapojil Dave Grohl, určitě by měl čím přispět.(24.11.2015)

Chudák Frances, takového fotra zfetovaného. Ale kupodivu jsem na Nirvaně vyrostl a poslouchám ji dodnes. Dokument opravdu vyždímal co se dalo. Raritní home video(Kurt s knírkem, kozy, I am tired...more drugs). Jsem rád, že to vzniklo.(15.6.2015)

Skvělý životopisný dokument, nejen po obsahové stránce, ale i obrazové (o té hudební se ani zmiňovat nemusím). Moc se mi líbil například nápad doplnit zvukovou stopu animací zobrazující pravděpodobný děj. Taky musím ocenit, že se dokument striktně držel časové osy - od Kurtova dětství, přes školní léta, začátek kapely, vztah s Courtney, až po jeho poslední dny - bylo to v příjemném protikladu k absolutně neuspořádanému životu páně Cobaina. Na několika místech se mi vybavil film Doors, protože mi přišlo, že Kurt byl stižen stejnou hudební genialitou a naprostou duševní rozervaností zároveň jako Jim Morrison. Však se taky oba dožili stejného věku. Pozorovat některé záběry z Cobainova soukromí bylo dost depresivní. Jinými slovy, dokument dokázal přiblížit pocity ústřední postavy velmi autenticky.(23.4.2016)

Dokument, ktorý ukazuje nielen to aký bol Kurt umelec, ale aj milujúci otec a človek. Najbližší to s ním v posledných mesiacoch jeho života veru nemali ľahké, čo dokazujú posledné minúty dokumentu (ťažko stráviteľné pohľady na vychudnutého a bledého Kurta). Heroín je sviňa. Kreslené scény a vložené nahrávky tomu dávajú istú temnotu a depresiu. Pre mňa najsilnejšia scéna je orchestrový Smells Like Teen Spirit, z ktorej som mal až zimomriavky. Z môjho pohľadu Nirvanu už nikto nikdy nedobehne a to hlavne vďaka Kurtovi.(1.5.2015)

• - V úvodu filmu zazní dvanáctiminutová, dosud nevydaná akustická skladba Kurta Cobaina. (Punisher)

• - Po premiéře snímku se také ozvali Cobainovi přátelé, kteří řadu ze zveřejněných věcí označili za nesmysly. Buzz Osborne z kapely Melvins, který s Cobainem vyrůstal, například zpochybnil nejen vyprávění Courtney Love, ale i emotivní historku o prvním sexu, který měl Cobain mít s postiženou dívkou z domu, kam s kámoši chodili krást chlast. Cobain si ji prý vymyslel, protože si rád dělal z lidí srandu. (Zdroj: Mladá fronta DNES) (hippyman)

• - Název filmu Montage of Heck pochází ze stejnojmenné hudební koláže, kterou vytvořil Kurt Cobain kolem roku 1988. Existují dvě verze: první má okolo 36 minut a druhá okolo 8. (TwoFace)