Kurt Cobain: Montage of Heck

USA, 2015, 132 min

Brett Morgen

Brett Morgen

Jeff Danna

Ono to vypadá jako klasický dokument o padlé hvězdě, avšak daleko více mi to připomínalo těžké depresivní feťácké drama. Takové biografické Requiem za sen. Bohužel se často opakuje vzorec, kdy mimořádný talent se nedaří oprostit od negativních vlastností. Ty se kontinuálně rozvíjejí s rostoucím úspěchem (neúspěchem) a nakonec daného jedince zahubí. Tihle lidé se nechtějí zachránit. Potřebují pomoc druhých. Když ji nenajdou, tak cesta k rozpadu osobnosti, bolesti a šílenství je otevřena dokořán... . Je úžasné, že i po tolika letech je v hudbě K. Cobaina tolik zvláštní energie a přitahujícího sdělení...nevyprchalo to. Proč tomu tak je? Autenticita. 78%.(10.6.2015)

Nejsem fanoušek Nirvany a jejich hudbu jsem nikdy nevyhledával, v jedné době jsem ji dokonce docela nesnášel. To už pominulo a jejich písně mohu poslouchat. Tenhle dokument je ale naprosto skvělý. Výborná ukázka filmařiny a toho, když si někdo dá opravdu práci s formou a střihem a poskládá materiály natočení přímo dokumentovaným nebo jeho blízkými, s materiálem, který je vytvořen pro film. Neskutečná přidaná hodnota je například v animovaných pasážích. Takhle si představuji skvělý dokument.(19.5.2015)

Nesmlouvavě vtahující pohled do náhle ukončeného života jednoho z nejvýraznějších hudebníků novodobé kytarové éry. Natřískané emocemi, autentické, pravdivé. Ale hlavně šokující v tom smyslu, kolik nového a zásadního toho snímek dokáže ve dvou hodinách sdělit. Cobain trpěl nejen jako ostře sledovaný umělec, nýbrž i jako útrapami stíhaný člověk, a HBO se tuhle pravdu nebojí ukázat v celé její kontroverzní děsivosti.(8.7.2015)

Jedinečný životopisný dokument o "heroinovém králi" Kurtu Cobainovi, od jeho hyperaktivního dětství a pubertu, až po světovou slávu, drogy a smrt.(4.9.2015)

Nojo, je to pěkný, informačně přeplněný, ale ty intantilní animace bych nevydržel už ani minutu navíc. Snad i kdyby Bohdalová žužlala mojí předkožku, tak bych se cítil líp.(25.1.2016)

• - Název filmu Montage of Heck pochází ze stejnojmenné hudební koláže, kterou vytvořil Kurt Cobain kolem roku 1988. Existují dvě verze: první má okolo 36 minut a druhá okolo 8. (TwoFace)

• - Film vznikal už od roku 2007, kdy Courtney Love navrhla režiséru Brettu Morgenovi, že by mohl dokument natočit. (TwoFace)

• - V úvodu filmu zazní dvanáctiminutová, dosud nevydaná akustická skladba Kurta Cobaina. (Punisher)