Já na tyhle filmy asi nejsem. Haas je stopro dobrej herec a dobrej režisér, to bezesporu. Ale z nějakého důvodu nedokžu celý film ocenit. Asi mi vadila délka a až zbytečná roztahanost. Určitě se ale jedná o nadčasový film, ale prostě ho neocením uplně.(6.12.2011)

Hereckým představitelem Dr. Galéna pro mě navždy zůstane Hugo Hass a to ať ho v minulosti, současnosti či budoucnosti hrál, hraje nebo bude hrát kdokoliv. Jinak perfektní sonda do totalitně zfanatizovaného státu.(18.4.2010)

Nadčasový Čapek, jedno z jeho nejlepších děl.(4.1.2010)

Nástup Adolfa Hitlera v Německu v roce 1933 signalizoval fašistické nebezpečí, které se s přibývajícími léty neustále rozrůstalo. V roce 1937 už zcela bezprostředně ohrožovalo nejbližší sousedy. K nim patřila i Československá republika, v které henleinovci tvořili přičinlivou a nebezpečnou pátou kolonu. Umění jako jeden z nejcitlivějších seismografů společenského dění pochopitelně reagovalo na toto nebezpečí. Reagoval i film, který v té době neměl právě lehkou situaci. K největším výrobnám českých filmů patřily dvě firmy hospodářsky závislé na německých filmových koncernech (UFA a Elektafilm, zastupující berlínský Tobis). Proto vznikly v té kritické době pouze dva snímky, které můžeme považovat za učinné protesty proti blížícímu se násilí: veselohra Svět patří nám Voskovce a Wericha a Bílá nemoc v režii Hugo Haase, který přenesl Čapkovu apelující divadelní hru na filmové plátno krátce po jejím uvedení v Národním divadle. Dějová osnova Bílé nemoci je známá, stejně jako její kladné politické i humánní vyznění, které v době ohrožení republiky sehrálo významnou roli a které urputně dráždilo německé agresory. Hlavní postavu doktora Galéna vytvořil na divadle i ve filmu Hugo Haas. Zanechal tak českému filmu jednu z nejkrásnějších postav a v rámci své filmografie vytvořil roli, která patří k jeho nejnáročnějším a zároveň k nejhlubším. Rozpor mezi světem násilí a lidskosti, mezi fašismem a demokracií nemohl být lépe symbolizován než střetnutím doktora Galéna s diktátorským maršálem, ztělesněného strhujícím Zdeňkem Štěpánkem. I na relativně malém prostoru se potom zbylým spoluhráčům, převzatým z fakticky totožného jevištního obsazení, podařilo nesmazatelně zapsat do historie zlatého hereckého fondu. Film s hlubokým lidským a společenským přesahem, jehož faktická existence by měla právě dnes dojít bezmezného uznání. Ušlechtilost ducha jest vítězstvím největším.(6.10.2008)

neskutočný film a ešte na dobu vzniku veľké dielo, jeden z najlepších Českých filmov, úžasná práca s obrazom a sila ako bravúrne je podaný obsah /100%/(8.11.2015)