• paascha
  **

  Slabota, vyložená slabota. Dnes dosahuje podobných kvalit leckterá komerční TV, někdy i nekomerční:-)(17.7.2008)

 • Mariin

  Dobový pohled (1937): Česká komedie z prostředí dívčího penzionátu s Hugo Haasem. Vtipně a decentně provedený film.(26.1.2009)

 • Marthos
  ****

  Hugo Haas se od poloviny třicátých let začal prosazovat také jako režisér. V roce 1937 stihl natočit tři filmy, které se od sebe žánrově i scénáristicky výrazně odlišují. Vedle úspěšné konverzační komedie Kvočna s Růženou Naskovou v hlavní roli a prosincovém triumfu Čapkovy adaptace Bílé nemoci vznikla v letních měsících i tato nenáročná veselohra ze školního prostředí. Haas spojil své tvůrčí síly s mladým začínajícím režisérem Janem Alfrédem Holmanem, přesto se nepodařilo docílit úspěchu předchozích Fričových veseloher. Na pozadí humorně laděného příběhu se ovšem skrývá citelný emancipační nebo chcete-li eufeministický podtext, který je symbolizován zejména dívčím kolektivem a jejich ústřední hymnou jako vyjádření, byť v mnohém ještě nezralého radikalismu vůči zkostnatělé morálce; na postavě nesmělého profesora Pokorného v Haasově interpretaci je zase zachycen existenční zápas tisíců obyvatel postižených stále citelnými důsledky hospodářské krize, která se promítá do hrdinova sociálního postavení ve společnosti. Osobně bych rád upozornil i na jednu závažnou (byť detailní) skutečnost: Haasův rozchod s Adinou Mandlovou. Všimněte si, že je to první film v němž nejsou závěrečnou happyendovou dvojicí, ačkoli děj směřoval k jejich sblížení. Přesto komická role temperamentní studentky venkovského dívčího internátu v podání Mandlové významně prolamuje ledy jejího stereotypního obsazování do rolí zhýčkaných mondének. Ze zbývajícího hereckého obsazení zaujme nejvíce dívčí kolektiv, ztvárněný svými představitelkami s neskrývanou mladickou šťavnatostí (mezi chovankami můžeme nalézt např. mladší sestru Lídy Baarové Zorku Janů nebo později v zahraničí proslavenou Sylvu Langovou), naopak naprázdno vychází účast významné legendy divadelního jeviště Leopoldy Dostalové. Navzdory vyřčeným argumentům jsou DĚVČATA jeden z nejslabších filmů, na kterých se Hugo Haas jako autor i herec podílel.(5.10.2008)

 • NinadeL
  ****

  Škoda, že dneska na filmu ulpývá měrou velkou taková marginálie, jako je debutující Vilém Pruner.(22.6.2011)

 • gouryella
  ***

  Komedie bez deje - tak uz to proste ve tricatych letech chodilo- ale s vybornym Hugo Haasem.(6.8.2002)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace