Avril a podivuhodný svět (festivalový název)

• Francie

Avril et le monde truqué

• Kanada

April and the Twisted World

• Kanada

Avril et le monde truqué

Animovaný / Dobrodružný / Komedie

Francie / Belgie / Kanada, 2015, 90 min

Na začiatku som sa veľmi potešil skvelej myšlienke prezentujúcej tok alternatívnej histórie o tom aký by bol svet, keby sa priemyselný boom zasekol v "dobe pary". Počiatočné nadšenie však neskôr nahradil nezmyselný zvrat o paralelnom svete jašterov, ktorí ovládajú Zem. No a zrazu bolo po radosti! Aj keď ono to zas až tak márne nebolo, ale viac by som privítal čosi viac reálnejšie ako jašterice v skafandroch, ktoré za pomoci najväčších vedcov sveta prevzali nadvládu nad planétou. Absurdné, že až! A tak sa z filmu, ktorý mal nábeh na 5* stal priemerný animák...(28.9.2016)

To je tak, když se steampunk potká s animací francouzského komiksu. Avril a podivuhodný svět je opravdu hodně originálním animovaným počinem se skvělou atmosférou a rozumnou stopáží. Dílko, které výrazně vystupuje z řady zažitých animovaných filmů. Rozhodně velmi zajímavé, plné nápadu, které sebou přináší steampunk, a rozhodně velice osvěžující.(1.12.2016)

Pěti hvězdičkami objektivně vzato Avril spíš přidávám, ale co naplat, báječně jsem si ji užil a na to, že je určená dětskému publiku, na mě fungovala takřka dokonale a umožnila mi vrátit se na chvíli do dětství. Je to esence francouzské komiksové školy s perfektním výtvarným pojetím, je v tom špetka Mijazakiho, Julese Verna, hodně steam punku, výtvarně to připomíná styl komiksových Tintinových dobrodružství. Vtipná stylová záležitost se sympaticky rozumnou stopáží. Podobná hra na to, co by se stalo, kdyby, nebývá zas tak často k vidění. Celkový dojem: 90 %.(7.5.2016)

Asi nejlepší animovaný film, co jsem tento rok viděl.(11.12.2016)

Příjemná steampunková pohádka s krásnou animací.(24.1.2017)