Taxi Teherán

Taxi Teherán

Írán, 2015, 82 min

Zvuk:

Jafar Panahi

(BE2CAN, Atlas) Můj první Panahí, což je možná docela chyba, protože vzhledem k té meta rovině Taxi Teherán mi patrně unikla spousta odkazů a citací. Přesto jsem výrazně spokojen - velmi příjemná a podnětná (a kupodivu občas i vtipná) jízda po hlavním městě jednoho pochybného státu, který (nejen) svým nejhodnotnějším umělcům háže klacky pod nohy a činí jim ze života peklo. Stačilo málo, totiž kamera a auto, ale v reálu vlastně hodně, totiž odvaha. Myslím, že je tak trochu povinnost tu odvahu ocenit, přitom to ovšem není povinnost nepříjemná. Na filmové fanoušky musí být přece spoleh :)(18.10.2015)

Dwarfský překupník s dvd filmy přistoupí do taxíku, který řídí renomovaný iránský režisér, toho času v nuceném domácím vězení, upomíná se, že mu kdysi sehnal kopii Tenkrát v Anatolii a kvůli kšeftu z něj na okamžik udělá svého komplice. Geniální, i kdyby to nebyla pravda. Tohle, závěť natočená na mobilní telefon, netradiční dramata a rozmluvy o (ne)svobodě umělce dělají z Taxi Teherán výjimečné dílo, bez ohledu na vyznání (nebo kalkul). Konec dotvořil zpověď a překvapil.(13.6.2016)

Jak natočit dobrý film? Potřebujete nápad, kamerku do auta a foťák v rukou školačky. A funguje to.(29.2.2016)

Co mě na tomhle filmu dostává je fakt, že stačí auto s minikamerou a máme film, který dokáže vypovědět o iránské společnosti s lehkostí s humorem, ale s dokonalou přesností, který podtrhuje téměř geniální závěr. V tomhle případě šla forma naproti obsahu s nataženou rukou .(10.10.2015)

Film, z ktorého "smrdí" človečina. Veľmi príjemná jazda.(26.6.2016)