Zbrusu Nový zákon

The Brand New Testament

Zbrusu Nový zákon

Komedie / Fantasy

Lucembursko / Francie / Belgie, 2015, 115 min

[50. MFF KV 2015](1.8.2015)

Už veľmi dávno som sa na nejakú komédiu netešil tak, ako práve na Brand new testament, predsa len zaujímavá a originálna zápletka v podaní režiséra vydareného Pána Nikta sľubovali mnoho a našťastie nič z toho nesklamalo. Hlavne prvú tretinu som bol z toho úplne nadšený, dejovo je to vynikajúce a nadmieru nápadité, takže jedna skvelá sekvencia strieda druhú, nechýba ani humor, ktorý mi na rozdiel od väčšiny štandardných komédií prišiel vtipný a navyše mi to v niečom prišlo aj tak príjemne dojemné, hlavne fáza s prvou apoštolkou. Následne sa už to aspoň dejovo síce trochu zhorší, za čo môže hlavne to, že tí nasledujúci apoštoli mi už neprišli až tak zaujímaví, aj keď predsa len taký úchyl a zabijak mali tiež niečo do seba, no stále si to udržuje vysokú kvalitu, nápadov je stále dosť, no hlavne sa to po celý čas nesie vo vynikajúcej atmosfére, akú mávajú francúzske, trochu fantasy ladené filmy, napríklad tie od Jeuneta a tak ma to stále veľmi bavilo. Obsadeniu tu nemám čo vytknúť, tá božská trojčlenná rodina už nemohla byť vybraná lepšie, pričom malá Pilly Groyne to ťahá až prekvapivo dobre, ale ani vedľajšie postavy nesklamú. A režijne to už ani nemohlo byť lepšie, perfektná atmosféra a tá nápaditá vizuálna stránka, Jaco van Dormael ma ani v najmenšom nesklamal. Takže keby si celý film udržal úroveň prvej tretiny, neváhal by som s plným hodnotením, ale aj tak sa mi to stále veľmi páčilo. Brand new testament som určite nevidel posledný krát a kiež by podobných filmov vznikalo viac. 80%(15.5.2016)

Pěkná taškařice, jen se trošku tlačilo na pilku. Oceňuji filmařinu z hlediska provedení a efektů.(22.12.2015)

Výborný námět plný nadhledu by si zasloužil podobně laděné zpracování. Přes výborné obsazení ústřední božské dvojice se nekonalo to, co se mi běžně u nich stává, nesmála jsem se nahlas. Je dost umění takto promrhat tak slibný potenciál v podobě námětu i obsazení.(19.9.2016)

strašný mišmaš a hrozná troškovina. Film využívá z 90% hrozně přímočarého a jednoduchého humoru, až jsem se cítil jak na nějaké třeskuté komedii. Vysvětlování životů jednotlivých apoštolů je hrozně zdlouhavé a mnohem raději bych sledoval útrapy malé Eai. Chvílema sranda a chvílema divné násilí. K přihlédnutí k neustálému smíchu diváků jsem byl asi jediný, kterému se film nelíbil. Kdybych věděl, že to točil režisér filmu Mr. Nobady, tak utíkám hned ze sálu do Prahy pěšky.(9.7.2015)