Tíha míru (festivalový název)

• Guatemala

Burden of Peace

• Španělsko

Burden of Peace

Bremeno mieru

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Nizozemsko / Guatemala / Španělsko, 2014, 77 min

Předností dokumentu je jeho úplnost. Sleduje počínání vrchní státní žalobkyně po celé čtyři roky jejího funkčního období v zemi, která se zmítá v krvavém chaosu. Je tak poměrně napínavé a z politologického hlediska podnětné sledovat, jak to zvládne a jaký její činnost vyvolá ohlas. Přičemž způsob, jakým se situace vyvine, je rozhodně poutavý. Tvůrci to nicméně měli jednodušší tím, že do úřadu nastoupila transparentní ochránkyně lidských práv, takže je snazší s někým takovým točit, než odhalovat kriminální praktiky jiných. Nicméně podává všestranný pohled na tuto pozici v zemi s ohledem na její historii a další politický výhled. Absentuje hlavně informace o situaci, za níž se do úřadu mohl dostat někdo jako ona.(6.3.2015)

Šlo by označit státní žalobkyni Paz y Paz za politicky krátkozrakou, když začala stíhat exprezidenta? Asi ano, ale označí ji tak jedině ten, kdo nechápe potřebu vznešeného ideálu. A to já nebudu. :) Dokumentaristům trochu vyčítám, že neřekli víc o aktivitách mexických drogových kartelů. Přece jen si nejsem jist, jestli má běžný divák představu, jak hrůzná je tamější každodenní realita (doporučuju dokument o Salvadoru La Vida Loca). Čím víc o tom víte, tím víc musíte idealismus Paz y Paz obdivovat.(16.3.2015)