Demokraté (festivalový název)

(festivalový název)

Dokumentární

Dánsko, 2014, 100 min

Henrik Ipsen

Film je koncipovaný ako polemika nad otázkou demokracie v Zimbabwe, keďže stojí na paralelnom sledovaní dvoch autorít z opozičných politických strán. Obe sa pritom snažia o to isté - prepísať ústavu krajiny na juhovýchode Afriky a obe sú presvedčené, že svojej krajine chcú len a len dobre. Slovo demokracia si však vykladajú po svojom. Divák má zrazu prístup k sledovaniu otvoreného politického zápasu, pričom má náhľad do praktík a celkovo charakteru oboch táborov. Film je tak prirodzene veľmi prehľadný, divák nemá problém chápať súvislosti a na situáciu v Zimbabwe má možnosť nazerať s nadhľadom. Iný prístup by niečo také umožnil len ťažko. Dramatickosť sa navyše vôbec nemusí umelo budovať, doslova stačilo mať zapnutú kameru. Každá ďalšia situácia totiž akcentuje potrebu zmeny. Cenná kapitola z histórie Zimbabwe, nehovoriac o vzácnej premene jedného z protagonistov, ktorú sa podarilo zaznamenať. Jeden z lepších/najlepších filmov, aké som mal možnosť vidieť na 16. ročníku Jedného sveta.(2.12.2015)

Demokraté představují takový "Nelítostný souboj" v oblasti dokumentu. Střet dvou právníků z opačných stran politického boje vytváří příběhovou linii, které nemá daleko ke kvalitnímu politickému thrilleru. Zatímco právník z Mugabeho tábora využívá špinavé hry, které mu současný systém poskytuje, zastrašování, falešná obvinění, jeho kolega stojí proti nečisté mašinerii současného systému doslova beze zbraně. Je vůbec možné, aby v tomto nerovném souboji obstál?(1.3.2015)

Unikátní možnost proniknout pod podkličku politického guláše a krásně vidět, jak se obě opoziční strany prolínají, přecházejí z role do role, promýšlejí strategie i podléhají strachu a zklamání. Skvělá příležitost stát se takřka fyzicky účastníkem shromáždění a jednání. Mé počáteční předsudky se zázračně rozplynuly, zůstala jen určitá nedůvěra. Možná, že se jedná o politiku, že některá obvinění zůstala nepodložená a vyznívala tak poněkud naprázdno, možná že tvůrci nepřiblížili kontext vzniku ani vlastní pozici v něm, v tomto případě by tyto údaje velmi pomohlo znát a přispělo k větší transparentnosti.(21.3.2015)

Jak obvykle přistupuji k lidsko-právním tématům s velkou skepsí, někdy až odporem (nejsem zrovna typ člověka, kterého baví sledovat hodinu a půl srdcervoucí příběhy o chovatelích koz v podhůří Himalájí nebo o týrání dětí alkoholickými rodiči, asi jsem na tom moc cynický), tak z tohohle "jednosvětího" snímku jsem byl překvapivě nadšen. Je to taková napínavá reality show z politického prostředí, kde vás dokonce nechají fandit těm "zlejm", když chcete. Postavy jsou až překvapivě archetypální - idealistický opoziční právník, pragmatický vládní právník, charismatický diktátor, ze kterého až mrazí - ale přitom realisticky lidské. A kdo za tím chce hledat pohnuté lidské osudy, tak si je tam najde taky. Letos rozhodně nelituju, že jsem se na Jeden svět nechal ukecat. 9/10(23.3.2015)

Jedním slovem: skvělé! Právník z vládní strany by si zasloužil nominaci na Oscara za nejlepší herecký výkon, kdyby na tom nebylo smutné to, že to nebyl herecký výkon, ale realita. Oscara by si ale vlastně zasloužil i právník z opoziční strany za opravdu mistrné vedení vyjednávání od počátečního přihlížení vládní manipulace až ke konečnému vítězství (alespoň tedy v rámci možností). I když je otázka, jestli u zimbabwské opozice se dá vůbec použít slovo vítězství. Jak přesně vystihl Jacques1, nevědět, že je to dokument, dalo by se to snadno splést s kvalitním politickým thrillerem. Takovou vnitřní kvalitu dokument má i pro toho, kdo neví o Zimbabwe o moc víc, než že je to poslední stát v abecedě. A ten, kdo o Zimbabwe ví něco víc, si to vychutná ještě o hvězdičku více. Některé výroky Mugabeho i vládního právníka by se mohly tesat do kamene...(6.3.2015)