Dron - stačí stisknout spoušť

Norsko, 2014, 78 (58) min

Tonje Hessen Schei

Anna Myking
  • magu

Tendenčné a neobjektívne. Nóri ma úplne sklamali. Čakal som niečo iné. Nemôžem hodnotiť, lebo som to nedopozeral.(4.11.2015)

Najväčší svetový terorista bojuje proti iným svetovým teroristom. A potrebuje k tomu nové „chirurgicky presné“ vraždiace prostriedky. Dron nie je čínska hračka z hypermarketu, ale z diaľky ovládaný stroj riadený hráčmi počítačových hier. Niekoľko ich vystúpilo z brlohu pred kameru, a netuším, či to bolo s požehnaním CIA, aby ukázali, že aj oni majú nejakú ľudskú tvár, a je im ľúto, že civilných obetí je stokrát viac ako skutočných zabitých teroristov. Dokument rieši otázku dronov čisto z vojenského pohľadu, nedočkal som sa žiadnych technických informácií, ani ich náznakov. Jeden vynálezca, ktorý sa vo filme objavil, poskytol len pár štatistických údajov a malú ukážku v civilnom prostredí.(4.11.2015)

• subic

Vrazi ve státním zájmu používají drony, zakažme jim tu válku na dálku. Vzdálenost vyvolává lhostejnost a čím je větší, tím je vojákům i protivník lhostejnější. Ale je to důvod, proč se domáhat omezení dronů? Čekal jsem dokument o dronech jako o technologii a ne o tom, jestli je používat nebo ne, takže docela zklamání. A jak je řečeno na konci, Evropa se k tomu ještě nijak nevyjádřila... a mě je to taky celkem lhostejné.(11.11.2015)

Vadil mi ten černobílý pohled v dokumentu. Hodný Pakistán vs zlé USA.(10.3.2015)

Rozjezd na pět ale po zlomu hruba v polovině jsem uvažoval i o tříhvězdičkovém hodnocení. Jednostrannost podání nebyla totiž jedinou věcí, která mi vadila a snaha hodit na drony za každou cenu vinu skutečností, které jsou staré jak lidstvo samo tomu rovněž nepřidala. Mnohá fakta jsou ale zajímavá a pokudi si udržíte mentální odstup a nebude přehnaně hltat vše co je servírováno, obrázek o tomhle začínajícím fenoménu si můžete udělat velice pěkný. (festival Jeden svět Benešov - 27. 3. 2015)(30.3.2015)