Dron - stačí stisknout spoušť

Dokumentární

Norsko, 2014, 78 (58) min

Tonje Hessen Schei

Anna Myking

Film vypráví o technickém fenoménu dneška, dronech, zde bohužel v tom nejhorším možném použití - k zabíjení lidí. Ve zprávách slyšíme o chirurgicky přesných náletech na teroristy v Afghánistánu i jinde. Jenže tyto útoky mají vedlejší efekt v podobě řady nevinných civilistů a především o nich a snaze bránit Pákistánce, kteří jen bydlí na "špatném místě", film je. Pákistán není ve válce s USA, přesto jsou jejich občané zabíjeni a vláda, resp. obě vlády, mlčí. Film přináší řadu zajímavých informací, o něčem píší jiní, já přidám jednu: útoky provádí americké letectvo, ale organizuje CIA. Snímku škodí nedostatek objektivity. Americká vláda se odmítla jakkoliv k tématu vyjádřit, ale přesto mi tam velmi chybí jakákoliv zmínka, že tímto způsobem bylo pár známých teroristů skutečně eliminováno. Svět není černobílý a právě v těchto dnech například Islámský stát drží zřejmě jednoho Čecha a několik Rakušanů. Pochybuje snad někdo o tom, že by se tam zrovna nyní pár dronů nehodilo?(10.3.2015)

Vadil mi ten černobílý pohled v dokumentu. Hodný Pakistán vs zlé USA.(10.3.2015)

Rozjezd na pět ale po zlomu hruba v polovině jsem uvažoval i o tříhvězdičkovém hodnocení. Jednostrannost podání nebyla totiž jedinou věcí, která mi vadila a snaha hodit na drony za každou cenu vinu skutečností, které jsou staré jak lidstvo samo tomu rovněž nepřidala. Mnohá fakta jsou ale zajímavá a pokudi si udržíte mentální odstup a nebude přehnaně hltat vše co je servírováno, obrázek o tomhle začínajícím fenoménu si můžete udělat velice pěkný. (festival Jeden svět Benešov - 27. 3. 2015)(30.3.2015)

Válka a zabíjení už nejsou výsadou chlapů. Nastal čas pomsty geeků. Dokument Dron odhaluje celé pozadí bezpilotních útočných letounů, včetně výrobní, politické stránky a především investic americké armády do počítačových her. Právě v řadách hráčů, hledá armáda své nové členy.(1.3.2015)

Najväčší svetový terorista bojuje proti iným svetovým teroristom. A potrebuje k tomu nové „chirurgicky presné“ vraždiace prostriedky. Dron nie je čínska hračka z hypermarketu, ale z diaľky ovládaný stroj riadený hráčmi počítačových hier. Niekoľko ich vystúpilo z brlohu pred kameru, a netuším, či to bolo s požehnaním CIA, aby ukázali, že aj oni majú nejakú ľudskú tvár, a je im ľúto, že civilných obetí je stokrát viac ako skutočných zabitých teroristov. Dokument rieši otázku dronov čisto z vojenského pohľadu, nedočkal som sa žiadnych technických informácií, ani ich náznakov. Jeden vynálezca, ktorý sa vo filme objavil, poskytol len pár štatistických údajov a malú ukážku v civilnom prostredí.(4.11.2015)