Švindlíři

Matchstick Men

Podvodníci

Krimi / Drama / Komedie / Thriller

USA, 2003, 116 min

Občas si tak říkám, že v dnešní době se mají nejlépe podvodníci a švindlíři, zkrátka lidi, kteří se neživí poctivě a kteří v tom umí chodit. Tenhle film mi v mém názoru dává za pravdu, ovšem vyvrací můj názor o tom, jací jsou tito podvodníčci ve skutečnosti. Například takový Roy v podání Nicolase Cage je člověk s psychickými problémy, který je posedlý chorobnou čistotou a vypadá to, že má i nějaké ty morální zásady, které odmítá překročit. Skoro by se dalo říct, že je to takový slušný podvodník a dokázal si získat mé částečné sympatie, i když samozřejmě se zdrojem jeho obživy jsem nesouhlasil. Ale on celý film je koncipován tak, že jsem příliš netušil, na čem vlastně jsem. Dalo by se říct, že mi tam něco smrdělo, něco mi tam nesedělo, a závěr filmu mi dal za pravdu. V závěru to tedy pro mě nebyl zas tak nečekaný zvrat, čekal jsem totiž, že tento film na diváka s něčím překvapivým vyrukuje, ale dalo by se říct, že mě spíše fascinovala ta promyšlenost toho zvratu. Navíc já mám docela rád filmy, u nichž nevím, na čem jsem, a v tom mi tenhle film sedl dokonale. Nicméně ve výsledku nemohu ohodnotit film jinak než jen jako lehce nadprůměrný, a tak uděluji lepší tři hvězdy.(26.3.2012)

• BadoXXII

Keď už má pršať, tak nech radšej leje. Toto že režíroval Ridley Scott? Jediné, čo u mňa film zachraňuje od odpadu sú pekné a vydarené kamerové filtre natoľko typické pre režisérovu tvorbu a hudba. Inak je to film uškriekaný, blbý, neskutočne nevtipný a nijak oslnivo zahratý s veľmi slabým námetom a rozuzlením. Veľmi nadhodnotený film a režisérovo najhoršie dielo.25%(26.7.2008)

Scotta z jménem Ridley mám rád a uznávám tak toto dělám velmi nerad,ale byl to zcela zřejmě nejslabší jeho kousek, vtipy jsem nějak moc nevypozoroval a další žánry taky ne, byl to pěknej švindl.Cage snímek vytáhl opravdu hodně , hodně vysoko.(14.7.2006)

Velmi průměrný, ničím nepřekvapující a již několikrát omletý scénář, který na dvě hodiny zápletky prostě s dechem nevystačí.(3.11.2005)

Scott mě čím dál víc překvapuje. Zatímco jeho ceněné legendy mi nějak nemohou pořádně přirůst k srdci, odbočky do zdánlivě cizích žánrů mi sedí parádně. O Švindlířích to platí o to víc, o co nemám rád žánr podvodných komedií. Scott totiž mnohá klišé o posledních akcích a nenadálých rodinných vazbách převrátil naruby a navíc překvapivě funkčně posadil do role totálního neurotika Nicolase Cage, který překvapuje snad už všechny své odpůrce. Byl jsem napjatý při scéně letištní akce, hlavním postavám jsem bezmezně fandil. Líbilo se mi takřka všechno - až na finální zvrat, který by mohl hodně škodit při dalším zhlédnutí.(9.5.2007)

• - Roy Waller (Nicolas Cage) nosí hodinky značky Casio G-Shock. (dyfur)

• - Okrem amerického štátu Kalifornia sa natáčalo aj vo Vojenskom múzeu v Rokycanoch. (MikaelSVK)

• - Alison Lohman ztvárnila 14letou "puberťačku", přestože ji bylo v době natáčení bylo již 23 let. Na tuto skutečnost se objevuje narážka na konci filmu, kdy představitelka řekla větu, že už plnoletá je - v USA dosáhne člověk plnoletosti ve věku 21 let. (Spiker01)