Bojovníci ze severu

Dokumentární / Historický

Dánsko / Somálsko, 2014, 59 min

Henrik Ipsen
  • agassi68

Keby bol tento dokument natočený pred 5 rokmi tak by mal úplne inú výpovednú hodnotu. Teraz sa len zaradil do prúdu módnej islamskej vlny, ktorá nás možno onedlho zaplaví..(29.9.2015)

ČT2 HD - Dost zvláštně zpracovaný dokument. 55%(16.9.2015)

Přestože tento dokument nevyniká po filmové stránce, bezesporu obsahuje velice zajímavý materiál, především pak výpovědi bývalých i současných členů teroristických buněk v Dánsku. Z unikátního materiálu, který se povedlo režisérské dvojici získat, pak vyplývá, že veliká část sebevražedných útočníků, vzniká především z pocitu odcizení, samoty a vlastní bezvýznamnosti. Možnost vložit svůj život do služby něčemu "vyššímu", pak nabízí pomyslnou možnost, jak dodat svému životu smysl.(28.2.2015)

• milancecil

295. Režimní indoktrinace, trapně průhledný, manipulativní podvrh, svou krátkou stopáží evidentně určený především pro mládež formou školních promítání, k formování jejich šablonovitě uvědomělého názoru, že se ve výběru filmů v rámci festivalu Jeden svět setkám s takovou zastrašující, xenofobně orientovanou tvorbou, to jsem opravdu nečekal a cítím se zhnusený, tím se u mne doposud úspěšně udržovaná důvěryhodnost festivalu propadla až na úroveň úplného dna, předkládá se divákům jakási výpověď fiktivního příslušníka islamistické buňky, uprchlíka ze Somálska, žijícího nyní v Dánsku, přitom jde jen o součást dlouhodobé režimní kampaně s účelem, který není zatím úplně zřejmý a lze ho jen více méně odhadovat, ale očekávám, že nezůstane dlouho zastřený a pocítíme brzy jeho plné důsledky, film bez výhrad doporučuji, o takovou zkušenost by neměl být nikdo přemýšlivý ochuzen, zároveň je alarmující, kolik diváků bez jakéhokoliv zpochybnění autenticity obsahu uvěřilo!!!(31.3.2015)

Dost aktuální téma zpracováno v dokumentu, ze kterého mám dost zvláštní pocit. Přestože některé části byly zfilmovány mrazivě velmi brilantním způsobem, tak druhou misku vah vyvažuje ke konci dokumentu nudné okecávání stále těch stejných věcí, jako by mi to připomínalo vnucování obdobné reklamám. Není pochyb o tom, že se tyto věci dějí, ale celkový dojem bohužel není takový, abych si z toho mohl vzít nějaké rozumné ponaučení, respektive aby si ti z vrchních vrstev mohli vzít ponaučení jak podobným věcem zabránit. I přes absenci úmyslu "co konkrétně nám tím chtěl autor sdělit" se mi ale snímek ne že líbil, ale zavrtal do hlavy (možná i kvůli výše zmíněné "reklamě"), což u dokumentu pokládám za důležitější faktor. (Jeden Svět 2015- Mikulov)(12.4.2016)