Bojovníci ze severu

Dokumentární / Historický

Dánsko / Somálsko, 2014, 59 min

Henrik Ipsen
  • milancecil

295. Režimní indoktrinace, trapně průhledný, manipulativní podvrh, svou krátkou stopáží evidentně určený především pro mládež formou školních promítání, k formování jejich šablonovitě uvědomělého názoru, že se ve výběru filmů v rámci festivalu Jeden svět setkám s takovou zastrašující, xenofobně orientovanou tvorbou, to jsem opravdu nečekal a cítím se zhnusený, tím se u mne doposud úspěšně udržovaná důvěryhodnost festivalu propadla až na úroveň úplného dna, předkládá se divákům jakási výpověď fiktivního příslušníka islamistické buňky, uprchlíka ze Somálska, žijícího nyní v Dánsku, přitom jde jen o součást dlouhodobé režimní kampaně s účelem, který není zatím úplně zřejmý a lze ho jen více méně odhadovat, ale očekávám, že nezůstane dlouho zastřený a pocítíme brzy jeho plné důsledky, film bez výhrad doporučuji, o takovou zkušenost by neměl být nikdo přemýšlivý ochuzen, zároveň je alarmující, kolik diváků bez jakéhokoliv zpochybnění autenticity obsahu uvěřilo!!!(31.3.2015)

Dost aktuální téma zpracováno v dokumentu, ze kterého mám dost zvláštní pocit. Přestože některé části byly zfilmovány mrazivě velmi brilantním způsobem, tak druhou misku vah vyvažuje ke konci dokumentu nudné okecávání stále těch stejných věcí, jako by mi to připomínalo vnucování obdobné reklamám. Není pochyb o tom, že se tyto věci dějí, ale celkový dojem bohužel není takový, abych si z toho mohl vzít nějaké rozumné ponaučení, respektive aby si ti z vrchních vrstev mohli vzít ponaučení jak podobným věcem zabránit. I přes absenci úmyslu "co konkrétně nám tím chtěl autor sdělit" se mi ale snímek ne že líbil, ale zavrtal do hlavy (možná i kvůli výše zmíněné "reklamě"), což u dokumentu pokládám za důležitější faktor. (Jeden Svět 2015- Mikulov)(12.4.2016)

Výborný námět. Zpracování a gradace trochu slabší. Nicméně je to ten typ snímku, který zhlédnete v jednom kuse, navíc s několika šokujícími záběry. Dokument rozhodně stojí za zhlédnutí a je to jeden z kamínků do současné mozaiky islámu v Evropě.(24.2.2015)

ČT2 HD - Dost zvláštně zpracovaný dokument. 55%(16.9.2015)

Na jednoduchém, srozumitelném a nikterak překvapujícím případu je rozebráno to, co v poslední době naše média hodně omílají jako horkou novinku, která je ale ve skutečnosti dávno trvajícím faktem. Tím je problematika toho, jakým způsobem jsou rekrutování sebevražední atentáníci z Evropy do řad islamistických fundamentalistů. Je probíráno z čeho vychází jejich prvotní zaujmutí, jak je s nimi manipulováno a proč se ve finále rozhodnou či nerozhodnou pro akt samotný. (festival Jeden svět Benešov - 26. 3. 2015)(27.3.2015)