Bojovníci ze severu

(festivalový název)

Dokumentární / Historický

Dánsko / Somálsko, 2014, 59 min

Henrik Ipsen

Výborný námět. Zpracování a gradace trochu slabší. Nicméně je to ten typ snímku, který zhlédnete v jednom kuse, navíc s několika šokujícími záběry. Dokument rozhodně stojí za zhlédnutí a je to jeden z kamínků do současné mozaiky islámu v Evropě.(24.2.2015)

• Widlicka4

Bezesporu cenný a nadmíru aktuální dokument o tom, jak se evropští muslimové vrací do svých zemí jako náboženští fanatici. Nemohu se ovšem zbavit dojmu určité povrchnosti zpracování. Z výchozí situace obecného problému se poměrně záhy dostáváme na individuální rovinu (zpověď somálského imigranta, jehož tři kamarádi se vrátili domů, dva zde provedli sebevražedné útoky a třetí se k tomu zřejmě chystá, což je proloženo druhou dějovou linií jeho otce snažícího se přes telefon a facebook svého syna najít a přesvědčit k návratu), aniž bychom se poté vrátili zpět k onomu obecnému problému. O tom, jak Šabáb rekrutuje v Dánsku své příznivce, se tedy vlastně nic zásadního nedozvíme (oslovují imigranty v autobusech...). Autoři se ani nijak zvlášť nezabývají tím, zda a proč imigranti žijí jako "psanci v evropské metropoli". A už vůbec zde není ani naznačeno, co by se s tím dalo/mělo dělat. Ve výsledku tedy dokument k onomu obecnému tématu vlastně nic zásadního nepřináší a je to tedy "jen" osobní zpověď jednoho šťastlivce, kterému se "podařilo" nenechat se k islámským fanatikům naverbovat...(3.3.2015)

• agassi68

Keby bol tento dokument natočený pred 5 rokmi tak by mal úplne inú výpovednú hodnotu. Teraz sa len zaradil do prúdu módnej islamskej vlny, ktorá nás možno onedlho zaplaví..(29.9.2015)

Na jednoduchém, srozumitelném a nikterak překvapujícím případu je rozebráno to, co v poslední době naše média hodně omílají jako horkou novinku, která je ale ve skutečnosti dávno trvajícím faktem. Tím je problematika toho, jakým způsobem jsou rekrutování sebevražední atentáníci z Evropy do řad islamistických fundamentalistů. Je probíráno z čeho vychází jejich prvotní zaujmutí, jak je s nimi manipulováno a proč se ve finále rozhodnou či nerozhodnou pro akt samotný. (festival Jeden svět Benešov - 26. 3. 2015)(27.3.2015)

• milancecil

295. Režimní indoktrinace, trapně průhledný, manipulativní podvrh, svou krátkou stopáží evidentně určený především pro mládež formou školních promítání, k formování jejich šablonovitě uvědomělého názoru, že se ve výběru filmů v rámci festivalu Jeden svět setkám s takovou zastrašující, xenofobně orientovanou tvorbou, to jsem opravdu nečekal a cítím se zhnusený, tím se u mne doposud úspěšně udržovaná důvěryhodnost festivalu propadla až na úroveň úplného dna, předkládá se divákům jakási výpověď fiktivního příslušníka islamistické buňky, uprchlíka ze Somálska, žijícího nyní v Dánsku, přitom jde jen o součást dlouhodobé režimní kampaně s účelem, který není zatím úplně zřejmý a lze ho jen více méně odhadovat, ale očekávám, že nezůstane dlouho zastřený a pocítíme brzy jeho plné důsledky, film bez výhrad doporučuji, o takovou zkušenost by neměl být nikdo přemýšlivý ochuzen, zároveň je alarmující, kolik diváků bez jakéhokoliv zpochybnění autenticity obsahu uvěřilo!!!(31.3.2015)