eileen

Mám ráda adaptace klasických děl a na tuto jsem se obzvlášť těšila. Ohromně se mi líbila kamera, nádherná příroda a G. Fenton k tomu napsal působivou hudbu, která tento tragický příběh podtrhla. Kdybych nečetla knihu, asi by se mi film líbil víc, ale já ji četla a mrzí mě, že tvůrci příběh vykreslili tak zkratkovitě, že divák, který román nezná, musí spoustu věcí vidět úplně jinak. Gilesova láska zde nevyzní tak naplno a čistě, jak je tomu v knize a naopak Grace zde trochu přikrášlili, když děj ukončili odmítnutím navrátivšího se a kajícího se manžela. Hlavní představitelé byli vybráni dobře, škoda jen, že neměli více prostoru k vyjádření charakteru svých postav, které vyzněly příliš jednostranně, což je škoda, tak to autor určitě nechtěl. Britové své romány umí lépe a hlavně pravdivěji zrealizovat, pro mě je toto na lepší 3***. ()

01Zuzana10

Na ďalšiu adaptáciu Hardyho som sa veľmi tešila, mala relatívne vysoké očakávania. Sklamala som sa v jednoduchšej zápletke, jednoznačnejších postavách. Bola som však rada menšej premene Grace z nesympatickej dokonalosti na prijateľnejšiu postavu, ktorá konečne má v živote prekážky. Eileen píše, že ju na konci prikrášlili. Je to skutočne prikrášlenie? Asi závisí na uhle pohľadu a morálnych princípoch hodnotiaceho. Pamätám si z Vojny a mieru, kde Bolkonskij vravel, že práve opačné gesto by bolo prejavom láskavej duše. Sama som sa trošku prekabátila, keď som čakala zvrat spôsobený postavou hranou Jodhi May. V 1997 určite nebola tak známou ako je teraz. Ale to mi nenapadlo, takže som si vravela, že známa herečka predsa nemôže mať iba kratučkú rolu. A predsa :) Konečne ďalší film s hudbou Fentona. Chcem viac spoznať jeho rukopis. Niektoré motívy v hudbe mi prišli strašne povedomé. Ale neviem si spomenúť, odkiaľ to poznám... __ Celkovo. Film pojednáva o téme, na tú dobu prevratnú a predznamenávajúcu zmenu, no spracovanú v jednoduchšej až rozprávkovej podobe s miestami reálnymi črtmi. Nie úplne zlé. Asi už mám moc vysoký štandard. Dá sa vidieť na YT. ()