Trabantem do posledního dechu

Trabant - From Australia To Bangkog

(festivalový název)

Dokumentární / Road movie

Česko / Slovensko, 2016, 96 min

Vtipná adrenalínová jazda. Malo to dobrý strih, kameru aj výber hudby. Fakt tých ľudí obdivuje, že sa na to šialenstvo dali. Marek perlil jedna radosť. Trochu tomu chýbala perspektíva. Bolo by dobré mať nejakú vizuálnu pomôcku na to, koľko z cesty prešli a za aký dlhý čas. lebo takto som mala pocit, že im to trvalo päť dní.(17.5.2016)

Na film jsem se hodně těšil, už jen proto, že jsem měl to štěstí být v Perthu skoro ten samý čas, jako posádka. Zašel jsem tedy na prezentaci ještě o Jižní Americe v Perthu pro krajany, na táborák a po měsící, kdy se jim konečně podařilo dostat trabanty od australských celníků i na slavnostní výjezd z Perthu, aby hned následující den fičel do Melbourne pak na Ayers rock a hned zpátky do Melbourne a na road trip skrz Sydney až do Brisbane. Takže jsem udělal cestu, která byla sice původně plánovaná Příbáněm, ale v důsledku zdržení se jelo hned z Ayers Rock do Darwinu. Film začíná v podstatě hned cestou na Ayers Rock, tímpádem veškeré přípravné práce a trable v Perthu jsou přeskočeny. Hlavně film neukazuje, kde se všude pohybovali, na to jste museli sledovat průbežně FB stránky. Tohle není už o místech, ale o lidech, kteří tu cestu podnikají. Bohužel 90 minut nestačí. Film ubíhá rychle, ale je vidět hodně stříhání a zkratkovitosti. Teším se proto na seriál, kde bude celková délka minimálně 4 hodiny.(22.3.2016)

Ubylo cestopisných informací. Přibylo akce na motorkách a vozítkách. Rychlá a zběsilá jízda. Škoda tohoto podařené tripu, že na je úkor map, okolní přírody, lidí a zajímavostí v tak exotických lokalitách.(21.3.2016)

V pořadí čtvrtí trabanti nedokáží vtáhnout diváka do děje, tak jak tomu bylo v Americe nebo Africe. Chybí úvod, chybí mapa, chybi souvislosti. Dan Přibáň asi nechtěl, aby všechny jeho filmy působily uniformě, proto zde vynechal zmíněné body což se odrazilo na kvalitě filmu. Hodnocení 80% si dokážu vysvětlit jen tak, že hodnotilo převážně portfolio fanoušků žlutých vozítek a proto hodnocení nadsadilo nesmyslně vysoko. Stačilo by film o půl hodiny prodloužit na klasickou stopaž 120 minut a byly bychom úplně někde jinde. Seriál je o dva levely výš...55%.(16.10.2016)

Další cesta žlutého cirkusu, která není o nic horší než ty před ní. Ba možná naopak. Trabantem do posledního dechu již není jen o opravování motorů a ztrácení pasů, přibylo humoru a lidských příběhů. Velký pokrok je vidět v kameře a střihu, některé záběry člověku vyrazí dech (hlavně dlouhé uzávěrky oblohy). Hodnotím to spolu s dvouhodinovou přednáškou, kterou jsem ihned po skončení filmu měl možnost také vidět a která rozhodně stála za to. Zábavné rozšíření filmu o fotky a nové příběhy, které se do filmu nevešly - za mě lepší než samotný film.(23.3.2016)