O-bi, O-ba - Zánik civilizace

O-Bi, O-Ba - The End of Civilization

O-bi, O-ba - Zánik civilizácie

Drama / Sci-Fi / Mysteriózní

Polsko, 1985, 88 min

Já se omlouvám, ale ten film je prostě vizuálně hnusný. Kdyby nebyl tak hnustý, třeba by mě ta alegorie chytla, ale ve stávajícím stavu ani omylem.(2.8.2014)

No tvl mazec... Jeden z nejsyrovějších postapo filmů jaký jsem viděl a to tak, že se to vyrovná snad i takové špičce (a z mého pohledu nekorunovanému králi subžánru)jako "Dopisy mrtvého muže"... Krása, depka, naděje i beznaděj...(24.9.2014)

Mé počáteční zklamání, že toto není adaptace slavného Huxleyho románu, jak jsem čekala, se postupně s každou další minutou pomalu rozplývalo. Jak už tu kdosi napsal, film není zrovna atraktivní po vizuální stránce, ale mně tentokrát to vítězství obsahu nad formou sedlo na dnešní rozpoložení přímo ideálně. Film mi svým komorním, krapet divadelním ztvárněním tak trochu připomněl naše Karamazovi a jako vize mrazivé postapokalyptické společnosti na mě zapůsobil stejně dobře jako například pozdější Brazil, zvlášť scénu, kdy jsou knihy rozemlety na prach a ten je pak vhozen mezi vyhladovělý dav, jako jejich denní dávka jídla, si budu asi ještě dlouho pamatovat.(6.9.2014)

Aj keď rád hľadám vo filmoch symboliku a skryté posolstvá, v tomto ponurom snímku nevidím žiadne náznaky nejakej alegórie k totalitným režimom. Je tu zmienka o Arche, ktorá zabŕda do náboženstva, v podstate že tieto mýty si vymýšľali úbohí ľudia, ktorí boli úplne na dne a preto si zamieňali realitu za rozprávky o zázrakoch a spáse. Hlavnou pointou príbehu je trpké vykreslenie možných následkov nášho atómového veku, kde, napríklad, každá z 435 jadrových elektrární ročne vyprodukuje 500 ton nezničiteľného rádioaktívneho odpadu... Mizéria, šialenstvo a čakanie na smrť, docela depresívny film. Nečakajte happy end.(7.4.2015)

[LFŠ 2014, Uherské Hradiště – 75%](4.8.2014)