Zločin v Polné

(TV film)
  • angličtina Murder in Polná (festivalový název)
TV spot

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Luboš Veselý (více)

Zločin v Polné je vzrušující drama jedné detektivní historie. V roce 1899 na Bílou sobotu byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou nalezena mrtvá dívka, švadlenka Anežka Hrůzová. Bylo jí devatenáct let. Na hrdle měla řeznou ránu a nejspíš vykrvácela. Sexuálního násilí se vrah nedopustil. Místním lékařům se zdálo, že sražené krve na místě činu není dost, a na otázku, kde je „chybějící" krev, se hned našla pohotová dopověď: Židé ji přidali o Velikonocích do macesů. K dispozici byl náhodou i potenciální vrah: přidrzlý a nepříliš chytrý mladík Leopold Hilsner, šnorer, tulák a žebrák... (Česká televize)

Cival

Důstojně zahraná i nasnímaná lekce z dějepisu, která je ale řešená snad až příliš konzervativně a starosvětsky, míněno spíš v negativním slova smyslu (je tam 83 postav, a přesto dovysvětlující voice-over; polopatické zasazování do kontextu a geopolitických reálií apod.). Ale stokrát lepší než Trapasy. ()

Gemini

Fascinující vhled do doby, kdy byla Spravedlnost ve jménu vyššího dobra opakovaně umlčována tváří v tvář faktům - a to prosím ani nebyla doba totality, "jen" v tom měla celá veřejnost jasno (a někteří v tom mají jasno dodnes, viďte, pane Bartoš...). Zdenko Auředníček navzdory extrémní deziluzi svoje úsilí nevzdal, a Zločin V Polné je hlavně jeho portrétem. Masaryk je zde opravdu jen vedlejší postavou, byť důležitou. Na televizní poměry velkolepé dílo, a jedna z ukázek přínosu veřejnoprávního média. 80% ()

Tosim

Přemýšlivé televizní drama, které dokázalo z "poučení se minulostí" (zdravím Mirku Spáčilovou) vytřískat paralely se současností, že je to až nepříjemné. Václav Šašek vzpomenul na své nejlepší kusy a pro Karla Heřmánka je doufám Ordinace jen odrazovým můstkem, fakt má na víc. Téměř ideální dílo pro médium veřejné služby, takhle nějak si představuju, že by historie v ČT měla vypadat. 90%. ()

Enšpígl

Jo, tak hlavně že xxxmartinxxx je prudkej inteligent, co musí mít všude první komentáře, aby byl zajímavej i před žábou z močálu u Veselí nad Lužnicí. Je mně líto všech tvůrců, že musí číst slovní výpary této "profi" kritiky z aktuálne.cz, protože takhle samolibej, sebestřednej evžen to je tragédie nejen pro tvůrce, ale i pro nás blbce co máme tu drzost a líbí se nám něco co panu "takykritkovi" ne. Zločin v polné dokázal zpracovat dobovost příběhu (dialogy, kostýmy, interiéry ) na výbornou. Sazí na emoce, protože povědomě člověk cítí že takovýmhle způsobem někoho soudit je humus a v soudní síni se to hemží zmrdama ještě víc než na srazu českých filmových kritků (čest vyjímkám ). Příjemné překvapení od mladýho fešáčka, koukám že Heřmánkům jdou židi jedna báseň. Určitě zajímavý, emotivný i kvalitně zpracovaný první díl si mě s přehledem zaháčkoval pro finále. Druhý díl ještě emotivnější než první. Opět jsem si uvědomil jak snadná je manipulace s davem s cílem vyvolávat nenávist , nesnášenlivost a štvát společnost (že pane prezidente, mistře tohoto oboru). Případ se stal před x lety, ale jeho aktuálnost je až mrazivá. Dialogy v soudní síní mohli být ještě vybroušenější, flashbacky nemusely být vůbec, ale to je asi tak všechno k záporům. Herecky dokonale zvládnuté a režisérky velmi kvalitně zpracovaný námět, který je zajímavý sám o sobě. ()

Malarkey

Fascinuje mě, jak uživatel xxmartinxx zde zjistil, že diváci ČT jsou hloupí. O to víc hloupí, když se jim líbí tenhle film. A za diváky se mimochodem považuji i já a já tímto děkuji tvůrcům, že tento, i když televizní, film, natočili tak perfektně. Uživateli xxmartinxx pro změnu děkuji za zaškatulkování. Alespoň vím, jak na tom jsem. K samotnému příběhu dodám s radostí to, že herci neměli vysloveně chybu a i když se jedná v podstatě o soudní drama, zvládli ho odehrát tak nápaditě, že jsem se u něj nedokázal nudit od začátku až do konce. Mladej Heřmánek, Plesl a Roden zde předvedli, že i dobový televizní film dokáže být lepší, než kdejaký český film směřující do kin a v koprodukci Primy nebo Novy. Gratuluji a děkuji. Je vidět, že televize pro hloupé chytře dokáže podpořit nejeden dobrý nápad, což je, podle mě, docela pozitivní. ()

dO_od

// „Vy jste do toho šel z vyššího principu mravního. Pro Baxu je to investice do politické budoucnosti. Jeho budou milovat davy, vás proklejou. On vsadil na lidskou hloupost, vy na spravedlnost. A to byla zásadní chyba, protože jak vidí i slepí, žádná spravedlnost není a blbost vždycky zvítězí.“ Jako televizní film, který není úplně hloupý a osvětluje události, které v dnešní době bylo potřeba osvětlit, to funguje. V čemkoli dalším to selhává a stavění na piedestal si v žádném případě rozhodně nezaslouží. 6/10 a buďme ambicióznější, prosím. ()

xxmartinxx

Kdyby se tvůrci nebáli a dali nám minimalistické syrové soudní drama, bylo by to fajn. Jenže to by diváci České televize nepochopili, protože každý ví, jak moc jsou hloupí, tak se jede na melodrama plné zlosynů a doslovnosti. První díl je o dost lepší než dvojka, která vše jen opakuje a recykluje, takže se těžko stravuje. ()

flanker.27

Začnu trochu cynicky: Kohn se nechá pokřtít. Druhý den potká Roubíčka a ptá se ho: "Roubíček, je to pravda že vy židi pijete naši křesťanskou krev?" Krev je v pověrách populární a nejedno náboženské dogma na ní stojí, my Češi jsme za Kalich pod bratrem Žižkou bojovali. Když církev svatá, která je řízena vzdělanými lidmi, věří na to, že se krev může změnit ve víno, jak by potom omezení nevzdělanci nemohli uvěřit na rituální vraždu. Horší je to u vzdělanců. Samozřejmě, předsudků, dogmat a pověr není prost žádný člověk, včetně mne. S tím ale člověk musí žít a své závěry a návyky být připraven korigovat rozumem. K filmu. Velmi slušné drama, v žádném případě dokonalé (nedobře udělané flashbacky či představy Auředníčka při vytváření možných hypotéz), ale vidět po delší době české herce mít skutečně co hrát je osvěžující zážitek. Je možná škoda, že se tvůrci více nezaměřili také na doktora a pozdějšího primátora Baxu, protože jeho rozhodně nelze považovat za jednorozměrnou zápornou postavu české historie (např. jeho boj o insignie Karlovy univerzity je taky zajímavá kapitola dějin). Pokud jde o případ samotný, je zřejmé, že důkazy proti Hilsnerovi byly zcela nedostatečné pro odsouzení a podezřelých je více. Na druhou stranu na úplné zproštění podezření mně známé skutečnosti úplně nestačí, vždycky když se vede příliš halasná mediální kampaň ohledně něčí (ne)viny, vzpomenu si na Čapkovu povídku Případ Selvinův. ()

Sarkastic

„Spokojená svině nebo umírající bojovník? Což není jiné volby?“ Předně, pokud nevíte, o co v tomto historickém procesu šlo, jste ve výhodě. Čímž zároveň doporučuju si nic dopředu nezjišťovat, obsahu se vyhnout obloukem, pak si máte šanci užít film tak, jak se to podařilo mně, a třeba stejně jako já budete ke konci…řekněme, že překvapení. Rozhodně chválím dobovou atmosféru, od dialogů přes masky, kostýmy, zpracování interiérů/exteriérů až po hudbu, přelom století dýchá nadsazeně řečeno z každého záběru. A pak je tu poutavé vyšetřování a ještě napínavější procesy. Tvůrci výborně pracují s divákovými emocemi, ostatně obhájci a obžalovanému snad ani nejde nefandit, když jsou prakticky proti všem (k tomu ten nátlak na advokáta a jeho rodinu, skoro teror jedné později nastoupivší postavy atd.). K tomu sociálnímu přesahu…víc než sílu davové sugesce a těžký antisemitismus bych v tom neviděl. Hledání paralel se současností nechám těm, kteří o to stojí. Celkově jsem si tenhle „dvoj-film“ užil a uděluju mu slušné 4*. ()

Gilmour93

„Nekupujte u Židů, cukr, kávu, mouku, voni nám zabili, modrovokou holku…“ V rovině vyšetřovací a soudní uměl Polesný strhnout pozornost líp než Matlock, v té poukazující na tupost a zastřenou mysl při davové sugesci zase vyděsil svou aktuálností. Nebýt vodění diváka za ručičku, zbytečných ataků na city (Jingles v krabičce) a zpronevěření se hlavní antidemagogické myšlence prostřednictvím docela jednostranného úhlu pohledu, šel bych na Kavčí hory smeknout buřinku. Plesl jakožto ochránce vyšších principů mravních výborný, stejně jako odpudivý bystrozraký stréc Etzler. Jo a mladý Heřmánek je český Casey Affleck.. ()

sud

Navzdory zajímavému příběhu a velmi přesné atmosféře je hlavní devizou snímku herecké obsazení, jemuž (při vší úctě k ostatním) kralují excelentní Jaroslav Plesl a Karel Roden, jež ztvárnil TGM snad nejlépe ze všech jeho představitelů. Ačkoli jsem čekal trochu něco jiného (soudní drama s vícero slovními přestřelkami mezi obhajobou a obžalobou), jsem velmi spokojen. 80%. ()

*CARNIFEX*

Jeden jediný prípad, jeden jediný obvinený, dve skupiny ľudí s rozdielnymi názormi. Celý snímok je vlastne o dokazovaní viny, respektíve neviny jednému jedinému podozrivému. Hľadanie dôkazov, ich predkladanie, vyvracanie, či následná obhajoba na súde. Nebolo to zlé, no je skrátka cítiť, že ide o TV počin, čo JA osobne príliš nemusím .. ()

troufalka

Nadprůměrná televizní produkce. Myslím si, že jde o velmi zdařilý televizní počin, který významně přispěl k historickým tématům naší filmové tvorby. ()

Tom_Lachtan

Bylo nebylo, v české televizi zas a znovu vnikla minisérie, která je kvalitnější, než většina filmů, které čt vyslalo do kinosálů, navíc tu narozdíl od mnohých dvoudílných filmů nedochází druhé části dech, neb zde není kaše ani trochu nastavovaná, halelujah. A viktor Polesný se na stará kolena taky vyznamenal, jelikož točil sice neinovativně, ale zato jistě v jakémkoliv ohledu, od herců přes scénář tu všechno příkladně sedí a obzvláště pánové v hlavních rolích hrají skvěle (a jejich falešné kníry vypadají relativně pravě, halelujah číslo 2!). Zkrátka ideální záležitost, které svědčí dvoudílnost, anóbtž mají obě části zcela jinou atmosféru, ten první zosobňuje pocit zmaru při vyšetřování, ten druhý zas v sobě nese naději v tom, že konečně něco vychází. A tak dále a tak dále, zkrátka skvělá tv záležitost. ()

cheyene

Povedené historické drama z našeho prostředí, o to silnější, že se zakládá na skutečném případu. Kromě toho, že je film bravurně natočen a potěší hereckými výkony, dokáže zaujmout zejména sílou svého příběhu, jehož výpovědní hodnota je až mrazivá. Po zhlédnutí obou částí musí asi každý, kdo v sobě má zbytek češství, smeknout před Tomášem Garriguem Masarykem a zaláteřit si, že takové osobnosti již v politice nemáme. Respekt však patří také obhájci Leopolda Hilsnera a samotnému obviněnému projev solidarity, byť mrtvému je již málo platná. ()

Big Bear

Tak za prvé, nehraje tam Donutil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Za druhé, ČT mi konečně za mé poplatky naservírovala něco, na co se dá koukat. Právě jsem dočetl obě knihy pamětí našich posledních C a K a prvorepublikových katů (ne Mydláře), což je doba krásně se kryjící se zločinem v Polné. V knihách jsou vždy vysvětleny kriminální případy, popis pachatelů, jsou tam novinové články té doby a samozřejmě i popis poprav oprátkou na tom či onom vězeňském či soudním nádvoří. Film mi tedy perfektně sedl do noty a skvělé byly i ty zpívané vstupy. Tehdá se totiž každý velký zločin dostal do povědomí lidu i prostřednictvím pouličních umělců, kteří o mordech psali jarmareční písně a dokonce je vydávali. O pohledech a pamětních obrázcích ani nemluvě. I to v druhém díle bylo skvěle znázorněno. Udělat z Rodena Masaryka, to by mne fatk nikdy nenapadlo. Heřmánka ml. jsem nikdy nemusel, ale tady jednoduchého Hejzlara podal dobře (holt byl dobrou volbou Polesného). Jen mne udivovala jeho spisovná mluva. Pokud jste měli rádi dobrodružství kriminalistky, tohle vám sedne! Navíc ta výprava i skvělá volba herců! Za mne je to za 4 krvavé skvrny. * * * * ()

Aky

Nad současnou obvyklou úroveň vysoko čnící televizní film. Skvěle herecky zvládnuté role, pečlivé reálie, stálý rytmus a udržované napětí. Co mi malinko sledování komplikovalo, byla znalost reálného příběhu, kterého se scénář pokorně drží, takže jsem byl ochuzen o překvapení. Scény sledující samotný případ Hilsnera, zejména pak soudní, jsou o poznání zajímavější, než soukromá rovina, která zůstává trochu šedivá a v pozadí. ()

kingik odpad!

Svět má na velkofilmy Baye, u nás straší Polesný. Pane Polesný, jenom taková drobnost - neměl jste náhodou režírovat Lídu Baarovou? Vaše ambice dělat ze standardního tv filmu kino-inscenaci je vskutku fascinující. A v jaké fázi Vám došlo, že točíte s neherci, pro vyhaslou Čt a ještě blbě?! Aha, odpovím si sám, Vám to nedošlo. Takže na tenhle film se nedalo vůbec dívat, víte to, že. Byl dokonale příšerný. Ve jménu všech amerických bijáků se angažoval Roden, s nímž má sebedebilnější film hereckou jistotu. Masarykovi byl podobný asi jako já Pamele Anderson. Stále ke mně promlouval Roden, nezapracoval nijak na intonaci a barvě hlasu, tudíž jeho kreace je nepovedená jako Křížův Hitler z opusu Liduna. Zbytek herců je odstrašující - Heřmánek junior by neměl, zdůrazňuji NEMĚL nikdy a nikde hrát. Jeho čestné místo je ve vitríně zvaná Ordinace, tam nikoho neobtěžuje. Plesl to je čurák, to víme všichni. Stále stejný ksicht. Další herci už vůbec nikoho nezajímají, tak co se o nich rozepisovat. Film je legračně nasnímaný. "Skvělé" bylo nasvícení. Asi svítili svíčkami. O stupínek výš bylo báječné barevné rozlišení. To nevím, kdo na to přišel. Zřejmě angažovali Osmáka Lafatu (Osmany Laffita) na barevnou korekci. "Tón v tónu", jinak nevím, jak to nazvat, byl tak hnusný pro oči, že jsem po půl hodině litoval, že nejsem pes, abych nerozeznal barvy. Ten barevný hnus se nedal vydržet dva díly. Tahle intelektuální fraška pro hloupé neználky, mně byla desetkrát odpornější než konkurenční VIP vraždy, které alespoň dokázaly přiznat svoji lacinost, kopírku i režijní neumětelství. Od Polesného nic takového nepřišlo. Ten blb je fakt přesvědčený, že natočil dobrý film. Kdyby jeho jediný režijní postup nebyl tak trapně a ohraně televizní. Celé to stálo tak dvě kila. Otřesná výprava, kostýmy, žalostná technická stránka. Polesný pro mě nikdy nebyl režisér. Ten prostě jen přišel diváka obtěžovat. Kdyby raději točil něco ze současnosti. Těch dobových slátanin mám plný šourek. Kurva, kdo pamatuje, že to tenkrát takhle bylo. Já ne! Takže mrdat celou hildamrdiátu, pardon, hilsneriádu. To zase byl, pičo, název. Když to neuvidíte, uděláte jen dobře. 0% ()

dr.horrible

Na Tv slušná práca. Odborník na túto tému moc nie som, tak nebudem rozvádzať čo bolo tendenčné a čo nie, poviem to teda takto: Ľudia fanatizovateľní boli, sú a vždy budú. To isté platí o poverách, rasizme, xenofóbii, atď, atď. Jednostranné áno, atmosféra silne nenávistná (z presvedčenia, alebo teda viery, ak chcete), obsadenie Jozefa Cardu cez čiaru, avšak priestor pre pochybnosti film dáva a ako najväčší idiot - cez to všetko - pôsobí Hilsner. Ps: Už som videl všeličo. Ale aby sa niekto ohradzoval proti tomu, že obyvatelia českej dediny 19. storočia boli poverčiví, to je silné kafe aj na mňa. To k tomu jednému, čo sa to tu pokúšal revidovať (smiešny sektársky retard Mariiin) ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka