Zločin v Polné (TV film)

Viktor Polesný

Václav Šašek

David Ployhar

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Jan Novotný, Luboš Veselý, Simona Kopecká, Johanna Tesařová, Rostislav Novák ml., Miroslav Etzler, Zdeněk Dušek, Dana Sedláková, Stanislav Zindulka, Vladimír Polívka, Petr Šmíd, Martin Myšička, Josef Carda, Vladimír Marek, Kamil Halbich, Mojmír Maděrič, Jiří Wohanka, Martin Mejzlík, Stanislav Lehký, Štěpán Benoni, Štěpán Tuček, Zdeněk Maryška, Jakub Koudela, Lukáš Marval, Miroslav Saic, Jaromír Meduna, Vilém Udatný, Jitka Sedláčková, Miloslav Mejzlík, Jiří Král, Jaromíra Mílová, Adriana Bajtková, Petr Bucháček, Martin Davídek, Monika A. Fingerová, Vlastimil Fridrich, Petr Grůša, Kryštof Grygar, Jakub Hajner, Miroslav Hruška, Václav Chalupa, Tomáš Jákl, Elisabeth Janků, Luděk Jiřík, Nikol Kouklová, Tomáš Kraucher, Aneta Krejčíková, František Kreuzmann ml., Martin Kubačák, Adéla Kačerová-Kubačáková, Milan Ligač, Petr Macháček, Jaroslava Mílová, Zdeněk Pecháček, Karel Pěnkava, Jiří Ployhar ml., Tomáš Pokorný, Jindřich Pulda, Miloš Rothbauer, Karel Skalský, Jiří Šimek, Sebastian Pošmourný, Lucie Roznětínská, Alena Štréblová, Jiří Čapka, Miroslav Babuský, Eliza Roth, David Bělohradský, Kateřina Březinová, Gabriela Dorantová, Jan Fiala, Josef Humpolec, Hynek Chmelař, Karel Jirák, Daniel Krečmar, Heda Pacnerová, David Punčochář, Richard Šírek, Jaroslav Vlach, František Segrado, Alois Antal, Ivan Herma

Přišlo mi, že v druhym díle to ztrácelo trochu dech. A L. Hilsner mohl být vykreslen nejspíš o něco kontroverzněji. To jsou však asi jediná negativa. Velmi slušný režijní, kameramanský a především vynikající herecký počin. V prvé řadě mistr Plesl, který utáhl veskrze pozitivní postavu s naprostou bravurou. Zraje jako víno a těším se na jeho další počiny. To ovšem nebylo takové překvapení jako výkon mně dosud neznámého K. Heřmánka ml., který Hilsnera podal velmi zajímavě. A neztrácí se ani herci v dalších, menších rolích ( Etzler!, Roden, L. Veselý ). Shrnu to: spokojenost! P.S. Člověku to nedá, aby neviděl paralely s náladami dnes. Kdyby se něco podobného stalo a podezřelý byl musilm, sluníčkář nebo třeba komunista, nemluvě o "cikánech"... Nálepky fungují a mediální lynč je po víc jak 100 letech ještě mnohem mnohem horší :-((9.2.2016)

Na Tv slušná práca. Odborník na túto tému moc nie som, tak nebudem rozvádzať čo bolo tendenčné a čo nie, poviem to teda takto: Ľudia fanatizovateľní boli, sú a vždy budú. To isté platí o poverách, rasizme, xenofóbii, atď, atď. Jednostranné áno, atmosféra silne nenávistná (z presvedčenia, alebo teda viery, ak chcete), obsadenie Jozefa Cardu cez čiaru, avšak priestor pre pochybnosti film dáva a ako najväčší idiot - cez to všetko - pôsobí Hilsner. Ps: Už som videl všeličo. Ale aby sa niekto ohradzoval proti tomu, že obyvatelia českej dediny 19. storočia boli poverčiví, to je silné kafe aj na mňa. To k tomu jednému, čo sa to tu pokúšal revidovať (smiešny sektársky retard Mariiin)(11.2.2016)

Když se po rozpačitých úvodních minutách rozběhlo první soudní přelíčení, už jsem neodtrhla oči od obrazovky a nevěřila tomu, že se jedná pouze o televizní film. Kam se hrabe Renčova vysokorozpočtová komedie (ano, s úplně jinou tematikou, ale musela jsem si trochu rýpnout), tady na vás dýchne atmosféra přelomu století, tady herci skutečně hrají. Heřmánek junior konečně ukazuje, že zdědil ty správné geny, Plesl s Rodenem nemají chybu. Nejsem historik, takže mi docela vyrazily dech i závěrečné dodatkové titulky (Baxa primátorem, pfff). Na českou produkci velmi kvalitní záležitost, které k dokonalosti chybí snad jenom přívětivější stopáž.(8.2.2016)

Jo, tak hlavně že xxxmartinxxx je prudkej inteligent, co musí mít všude první komentáře, aby byl zajímavej i před žábou z močálu u Veselí nad Lužnicí. Je mně líto všech tvůrců, že musí číst slovní výpary této "profi" kritiky z aktuálne.cz, protože takhle samolibej, sebestřednej evžen to je tragédie nejen pro tvůrce, ale i pro nás blbce co máme tu drzost a líbí se nám něco co panu "takykritkovi" ne. Zločin v polné dokázal zpracovat dobovost příběhu (dialogy, kostýmy, interiéry ) na výbornou. Sazí na emoce, protože povědomě člověk cítí že takovýmhle způsobem někoho soudit je humus a v soudní síni se to hemží zmrdama ještě víc než na srazu českých filmových kritků (čest vyjímkám ). Příjemné překvapení od mladýho fešáčka, koukám že Heřmánkům jdou židi jedna báseň. Určitě zajímavý, emotivný i kvalitně zpracovaný první díl si mě s přehledem zaháčkoval pro finále. Druhý díl ještě emotivnější než první. Opět jsem si uvědomil jak snadná je manipulace s davem s cílem vyvolávat nenávist , nesnášenlivost a štvát společnost (že pane prezidente, mistře tohoto oboru). Případ se stal před x lety, ale jeho aktuálnost je až mrazivá. Dialogy v soudní síní mohli být ještě vybroušenější, flashbacky nemusely být vůbec, ale to je asi tak všechno k záporům. Herecky dokonale zvládnuté a režisérky velmi kvalitně zpracovaný námět, který je zajímavý sám o sobě.(2.2.2016)

Více takových! Dokážu ocenit filmy podle skutečných událostí a Zločin v Polné tedy není výjimkou. Skvělé obsazení jen umocňuje zážitek. Viděl někdo dosud lépe vypadajícího TGM? Já tedy ne, i když si možná Karel Roden měl více pohrát s dikcí, stačilo by možná pomaleji mluvit. Jedna hvězda dolů za tu roztahanost do dvou dílů, avšak je možné, že to ještě změním. Uznávám, že u rekonstrukce by se nemělo nic opomenout.(17.2.2016)

• - Soudní proces se natáčel v pražském Klementinu na Mariánském náměstí. Natáčelo se také na plzeňském nádraží a Hýskově u Berouna. (M.B)

• - Hilsneriádu poprvé zfilmoval režisér Franz Köhler v roce 1919. Jednalo se o celovečerní film Der Fall Hilsner - Případ Hilsner, v hlavní roli se zde objevil sám Hilsner. (MTHRFCKR)

• - Přestože se většina filmu odehrává v Polné, nenatočila se tam ani jedna scéna. (SimpanzJi)