poster

Zločin v Polné (TV film)

 • anglický

  Murder in Polná

  (festivalový název)

Drama / Historický

Česko, 2016, 2x86 min

Režie:

Viktor Polesný

Scénář:

Václav Šašek

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Hrají:

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Jan Novotný, Luboš Veselý, Simona Kopecká, Johanna Tesařová, Rostislav Novák ml., Miroslav Etzler, Zdeněk Dušek, Dana Sedláková, Stanislav Zindulka, Vladimír Polívka, Petr Šmíd, Martin Myšička, Josef Carda, Vladimír Marek, Kamil Halbich, Mojmír Maděrič, Jiří Wohanka, Martin Mejzlík, Stanislav Lehký, Štěpán Benoni, Štěpán Tuček, Zdeněk Maryška, Jakub Koudela, Lukáš Marval, Miroslav Saic, Jaromír Meduna, Vilém Udatný, Jitka Sedláčková, Miloslav Mejzlík, Jiří Král, Jaromíra Mílová, Adriana Bajtková, Petr Bucháček, Martin Davídek, Monika A. Fingerová, Vlastimil Fridrich, Petr Gruša, Kryštof Grygar, Jakub Hajner, Miroslav Hruška, Václav Chalupa, Tomáš Jákl, Elisabeth Janků, Luděk Jiřík, Nikol Kouklová, Tomáš Kraucher, Aneta Krejčíková, František Kreuzmann ml., Martin Kubačák, Adéla Kačerová-Kubačáková, Milan Ligač, Petr Macháček, Jaroslava Mílová, Zdeněk Pecháček, Karel Pěnkava, Jiří Ployhar ml., Tomáš Pokorný, Jindřich Pulda, Miloš Rothbauer, Karel Skalský, Jiří Šimek, Sebastian Pošmourný, Lucie Roznětínská, Alena Štréblová, Jiří Čapka, Miroslav Babuský, Eliza Roth, David Bělohradský, Kateřina Březinová, Gabriela Dorantová, Jan Fiala, Josef Humpolec, Hynek Chmelař, Karel Jirák, Daniel Krečmar, Heda Pacnerová, David Punčochář, Richard Šírek, Jaroslav Vlach, František Segrado, Alois Antal
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kajas
  ****

  Když se po rozpačitých úvodních minutách rozběhlo první soudní přelíčení, už jsem neodtrhla oči od obrazovky a nevěřila tomu, že se jedná pouze o televizní film. Kam se hrabe Renčova vysokorozpočtová komedie (ano, s úplně jinou tematikou, ale musela jsem si trochu rýpnout), tady na vás dýchne atmosféra přelomu století, tady herci skutečně hrají. Heřmánek junior konečně ukazuje, že zdědil ty správné geny, Plesl s Rodenem nemají chybu. Nejsem historik, takže mi docela vyrazily dech i závěrečné dodatkové titulky (Baxa primátorem, pfff). Na českou produkci velmi kvalitní záležitost, které k dokonalosti chybí snad jenom přívětivější stopáž.(8.2.2016)

 • 6thSun
  ****

  Celou dobu jsem čekal na Masaryka a on se v závěru I. dílu opravdu objevil. Okamžitě se dostavilo mrazení v zádech, které mě zároveň uvedlo v daleko větší očekávání následného dílu. Ten první byl dobrý, herci a kulisy cajk, zamrzí jen návodná hudba a ukvapený střih. Zároveň zamrzí nedostatečné dramatické ukotvení příběhu, např. nejsou zcela jasné ony poryvy anti-semitismu. Jasně, v reálu to tak bylo, ale kdo neví, film mu moc nepomůže. Update: II. díl kvalitu udržel, sláva!(1.2.2016)

 • pakobylka
  ***

  Jednoznačně nadprůměrná záležitost ... alespoň co se maličko usedlé a neprůbojné české kotliny týká. Dobová atmosféra je poměrně výstižná a dokonce i nastínění charakterů jednotlivých postav má solidní úroveň. Jen odskoky v ději ... a v čase jakoby nepřicházely v ty správné okamžiky - vůbec střih není úplně nejzdařilejší, protože v některých případech dosti nešťastně narušuje provázanost jednotlivých scén. Druhá část má sice ucelenější a sevřenější koncepci, ale zase jí schází širší záběr, který by obsáhl i podrobnější a dramatičtější pohled na samotný soudní proces. Nejedná se o žádnou dokumentární dobovou rekonstrukci, takže se nebudu vyjadřovat k nesrovnalostem mezi skutečností a uměleckým ztvárněním příběhu Leopolda Hilsnerta. Zato bych ráda napsala pár vět k přetrvávajícímu nepříjemnému pocitu, který s hodnocením nikterak nesouvisí: Načasování snímku (přelom ledna a února 2016) a způsob jeho zpracování Českou televizí jako by měly nenápadně navést prostý lid k zamyšlení, k prozření - a k následnému odsouzení všech, kteří se z jakýchkoli důvodů staví nevstřícně k současné migrační vlně. Nicméně ... i když pominu prapůvodní příčiny jejího vzniku, dle mého soudu je tím pravým důvodem současných nespokojených nálad ve společnosti především chování evropských politických "elit", kterým se nedá věřit a na které nelze spoléhat - a celoplošných médií, která jim jdou při vytváření žádoucích "mediálních obrazů" úslužně na ruku. Protože tady ani zdaleka nejde jenom o jakousi zbytečnou "hysterii", o projevy rasismu a xenofobie či snad o sobecké obavy z možného poklesu životní úrovně. Co když hrajeme ruskou ruletu o budoucnost - o naši kulturu a o způsob života, o pocit jistoty a bezpečí ve vlastní zemi ? Neboť nelze bez negativních důsledků rezignovat na dodržování zákona, nechávat přes vnější i vnitřní evropské hranice volně proudit nekontrolovaný - a prakticky nekontrolovatelný lidský příval, v rámci politické "korektnosti" přehlížet nebo jen velice laxně a nedůsledně (zdráhám se napsat bázlivě, neochotně a opatrně) řešit jeho excesy a zároveň v jednotlivých státech dlouhodobě protěžovat nepřizpůsobivé a netolerantní menšiny a diskriminovat tak stále ještě vcelku spořádanou a tolerantní, avšak čím dál méně loajální neprivilegovanou většinu. Takže zpátky k věci: Snažím se o pokud možno objektivní hodnocení bez ohledu na ušlechtilé i neušlechtilé pohnutky, které k natáčení vedly a které se ho zajisté i účastnily, takže za 3,5*(2.2.2016)

 • dO_od
  ***

  // „Vy jste do toho šel z vyššího principu mravního. Pro Baxu je to investice do politické budoucnosti. Jeho budou milovat davy, vás proklejou. On vsadil na lidskou hloupost, vy na spravedlnost. A to byla zásadní chyba, protože jak vidí i slepí, žádná spravedlnost není a blbost vždycky zvítězí.“ Jako televizní film, který není úplně hloupý a osvětluje události, které v dnešní době bylo potřeba osvětlit, to funguje. V čemkoli dalším to selhává a stavění na piedestal si v žádném případě rozhodně nezaslouží. 6/10 a buďme ambicióznější, prosím.(1.2.2016)

 • Tom_Lachtan
  *****

  Bylo nebylo, v české televizi zas a znovu vnikla minisérie, která je kvalitnější, než většina filmů, které čt vyslalo do kinosálů, navíc tu narozdíl od mnohých dvoudílných filmů nedochází druhé části dech, neb zde není kaše ani trochu nastavovaná, halelujah. A viktor Polesný se na stará kolena taky vyznamenal, jelikož točil sice neinovativně, ale zato jistě v jakémkoliv ohledu, od herců přes scénář tu všechno příkladně sedí a obzvláště pánové v hlavních rolích hrají skvěle (a jejich falešné kníry vypadají relativně pravě, halelujah číslo 2!). Zkrátka ideální záležitost, které svědčí dvoudílnost, anóbtž mají obě části zcela jinou atmosféru, ten první zosobňuje pocit zmaru při vyšetřování, ten druhý zas v sobě nese naději v tom, že konečně něco vychází. A tak dále a tak dále, zkrátka skvělá tv záležitost.(15.2.2016)

 • Karel Roden

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace