Backstage: Othello, benátský mouřenín

(TV film)

Časosběrný dokument o vzniku moderní verze jedné z nejproslulejších her Williama Shakespeara v pražském Národním divadle, kterou nastudoval režisér Daniel Špinar. Síla pomluvy spolu s žárlivostí a chorobnými ambicemi svým důsledkem šokuje i dnešní diváky. Nejslavnější ze všech dramatiků stačil zpodobnit ve svém díle snad všechny lidské vášně a lidské slabosti. Příběh statečného maurského vojevůdce, který podlehl chorobné žárlivosti, je natolik sugestivní, že je ctěn nejen jako umělecké dílo, ale je zmiňován i v odborné psychologické literatuře. Shakespearův Othello se v Národním divadle inscenoval pouze šestkrát. V aktuální režii Daniela Špinara jde tedy o sedmé nastudování dramatu, které tentokrát převedl do češtiny Jiří Josek. V hlavních rolích herecky excelují Karel Dobrý, David Prachař a Magdaléna Borová. V našem dokumentu uvidíte zrod klíčových scén i proměnu postav od počátku zkoušek v říjnu 2014 do prosincové premiéry. (Česká televize)

helianto

Jako dokument tento snímek nijak nevybočuje z dobrého průměru české časosběrné dokumentární tvorby, rozhodně však vzbudí zájem o vcelku netradiční pojetí shakespearovské tragédie o patologickém žárlivci Othellovi na naší první scéně. A tím svůj účel do značné míry naplňuje. ()