The Expanse (TV seriál)

Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2015 - 2017, 20 h 6 min (Minutáž: 20x60 min)

Jeremy Benning

Thomas Jane, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Wes Chatham, Steven Strait, Dominique Tipper, Athena Karkanis, Kristen Hager, Brett Ryan, Rossif Sutherland, Jonathan Banks, Paulo Costanzo, Florence Faivre, Jay Hernandez, Kevin Hanchard, Jane Moffat, Philip Akin, Russell Yuen, Kyle Gatehouse, Elias Toufexis, James Binkley, Sara Mitich, Craig Henry, Jared Harris, Raven Stewart, Hugh Dillon, Nick E. Tarabay, Frankie Adams, Kyle Mitchell, Conrad Pla, Lola Glaudini, Brian George, Julian Richings, Shawn Doyle, François Chau, Christian Bako, Ian Agard, Kenneth Welsh, Greg Bryk, Chad L. Coleman, Boyd Banks, Tattiawna Jones, Duane Murray, Daniel Kash, Frances Fisher, Phillip MacKenzie, Chris Wilson, Elisa Moolecherry, Paul Popowich, Andrew Rotilio, Jonathan Whittaker, Bruno Verdoni, Tommy Chang, Markus Parilo, Anthony Gerbrandt, Billy MacLellan, John MacDonald, Martin Roach, Alex Karzis, Jean Yoon, Ted Ludzik, Patrick Stevenson, Peter Spence, Jeff Clarke, Cara Gee, Alden Adair, Sarah Allen, Mpho Koaho, Dewshane Williams, Roberto Campanella, Byron Mann, Colin MacPherson, Etan Muskat, Stephen Farrelly, Vanessa Matsui, Mark Quigley, Ted Atherton, Peter Williams, Steven Yaffee, Clé Bennett, Sam Huntington, Ted Whittall, Terry Chen, Grace Lynn Kung, Peter Outerbridge, Rachael Crawford, Neven Pajkic, Allison Hossack, Milton Barnes, Gage Munroe

Pořádný sci-fi seriál tu nebyl dlouho a The Expanse má opravdu skvěle nakročeno. Pilotní díl skutečně nepatří k tomu nejlepšímu, ve 40 minutách představuje všechny postavy a vlastně celé prostředí, vztahy, politiku... působí tak rozkouskovaně a přeplácaně. Od druhého dílu už je ale směr seriálu jasnější a hlavní děj vyplouvá na povrch. Vizuál je na kabelovku velice velice slušný, některé záběry z vesmíru parádní (a "milovníci" lens flare si přijdou na své - tady jich je více než ve všech filmech J.J.Abramse dohromady). Postavy zajímavé, Holden je extrémní sympaťák, kterému nelze nefandit. Prozatím čtyři první díly na 4*. Rozhodně doporučuji pro fanoušky sci-fi a radím, vydržte ten první díl a pak se jen bavte...(27.12.2015)

SYFY se asi nikdy nezmění. Tohle je Helix zase a znova. Áčkové ambice pohřbili céčkoví scenáristé a béčkoví herci a nic na tom nezměnil ani údajný velkorysý rozpočet. Obraz je potemnělý, jak už to v brakových projektech bývá a místy slušné efekty špatný dojem moc nevylepšily. První epizoda nabídla přehlídku nevýrazných charakterů hozených do nezajímavého dobrodružství a ty další v tom pokračovaly. O napětí, nebo atmosféře se téměř nedá mluvit. Ať už proboha ta stále tápající televizní stanice konečně investuje i do někoho, kdo ty slibné náměty i kvalitně zpracuje.(11.1.2016)

Od BSG mě žádný space opera seriál tak nebavil. Když přihodím, že knihu jsem četl.....je to veliká poklona. Chci další serii.(5.2.2016)

Solidní seriál, trochu jako kdybych koukal na horší, rozvleklejší, míň vtipnější a míň westernovější Firefly. Chvílemi to trochu připomínalo první sezónu Helix. Tím bych končil příměry. Herecké výkony jsou na solidní úrovni např. Shohreh Aghdashloo (Chrisjen Avasarala) a ve vedlejších Dominique Tipper (Naomi). Thomas Jane (Miller) je celkem předvídavý a myslím si, že v jeho případě si tvůrci mohli s postavou trochu více pohrát, takhle je z toho další "drsnej policajt co má spoustu problémů, ale ve skutečnosti má dobré srdce". Hodně nevěrohodný mi přišel Steven Strait jako Jim Holden, těžko by měl někdo takový ve skutečnosti nějakou autoritu, tváří se stále zmateně a ještě jako kdyby ho bolely zuby nebo ho někdo šťouchal vidličkou do žeber. Dějově docela napínavé a zajímavé, i když netuším jak moc je to věrné knižní předloze. Rozhodně jsem zvědavý na další sérii.(7.12.2016)

Nejlepší space opera posledních let. Což není zrovna dvakrát vypovídající, jelikož jich v poslední době mnoho není/nebylo; natož těch zdařilých. Ke cti této slouží, že i kdyby jich pěkných pár opravdu dobrých přeci jen bylo, tak by se mezi nimi neztratila. Jedná se totiž o „Battlestar Galacticu v nejlepším období 2.0“; tři strany hrozícího konfliktu, tři roviny vyprávění z různých úhlů pohledů napříč sociálními vrstvami, žádné dobré či špatné strany, špinavý vzhled, civilnost toho všeho, uvěřitelné technologie, skvěle vymyšlené politické i sociální podhoubí, intriky, přetvářky a navzdory veškerým sci-fi aspektům to staví hlavně a především na ambivalentních charakterech. Děj se navíc sympaticky stále hýbe kupředu (byť pravda, že někdy po malých krůčcích), je to spíše celistvé než epizoidní a… A prostě je to ve všech ohledech přesně tím, co si jeden od podařené nečernobílé space opery přeje a očekává. Má to jen dva zádrhely. Zatímco podfinancovaná výprava se ještě akceptovat dá (jde o takový ten „cimrmanovský Hamlet efekt“, kdy se o něčem sice mluví, ale nejsou prostředky to i adekvátně či v potřebných počtech ukázat), jelikož jde především o postavy a politické pikle, tak herecké obsazení nikoli. Zásadnější party ještě ujdou, ale veškeré ty „druhořadé“ jsou obsazeny přesně těmi céčkovými neherci, které byste od produkce SyFy čekali. Což je problém o to větší, že je to typ „herců“, kteří jsou tragičtí i v jednorozměrných postavách, natož v takto mnohovrstevných partech. Čili přes veškeré nepopiratelné kvality se stejně nejde zbavit pocitu „o kolik lepší to mohlo být pod křídly HBO/Netflixu/bůh-ví-koho“. Ovšem i tak je to pravověrná sci-fi kvalita, jaká na obrazovkách dlouhodobě chybí. Pardon, díky tomuto seriálu se sluší říci, že chyběla a nikoli chybí.(13.2.2017)

• - Bojové helmy jednotek CPM na stanici Eros jsou ve skutečnosti jen motorkářské helmy, objevily se v poslední epizodě seriálu.
    (UncleMorty)

• - Seriál má poměrně věrně sledovat děj sfi-fi trilogie "Expanze" ("Leviathan se probouzí", "Kalibánova válka" a "Abaddonova brána") od Jamese A. Coreyho s jednou výjimkou - do děje je uvedena dříve postava Chrisjen Avasaraly (Shohreh Aghdashloo), která se objevuje až v knize "Kalibánova válka". (jaaara)

• - Seriál byl natáčen v Pinewood Studios v Torontu. (jaaara)