Po první sérii - velké překvapení, a pravděpodobně nejpropracovanější sci-fi seriál poslední dekády. Příběh se drží překvapivě velmi slušné kvality a vyvíjí se poměrně rychle, kombinuje noir detektivku s vesmírnou akcí ala herní space simulátor Star Citizen - a hlavně se to vše odehrává ve velice uvěřitelném a realistickém světě sluneční soustavy za pár (stovek) let. Btw srovnávat s Robocrocem a podobnými béčky může jen naprostý idiot, i od prvního pohledu je seriál mnohem blíž k Firefly či Battlestar Galactice.(5.3.2016)

A já se vždycky nechám tím Syfy znovu ukecat a zlákat. Jejich problém má už klasickou šablonu, která se neustále opakuje. Přijdou s dobrým a zajímavým nápadem, mají s ním áčkové ambice, obsadí béčkové herci a najmou céčkové scénáristy. Někdy mi to vadí míň (12 Monkeys, Killjoys) a někdy o poznání víc (Helix, Defiance). Expanse se svou první sérií zařadil někam zhruba doprostřed, ale s tím, že blíže je té druhé skupině. Co bylo dobře - neznám sice předlohu, ale samotný příběh, který je prezentován, mě dokázal nalákat. Spiknutí k odhalení může stát za to. Dalším velkým plusem je vizuál, obvykle totiž Syfy servíruje o poznání slabší triky a výlet po vesmíru ve vesmírných lodičkách plně vybavených nejrůznějšími technickými vymoženostmi mohl dopadnout ještě o poznání hůře. Co se tolik nepovedlo - Postavy jsou pro mě problém, nevadí mi neznámé osazenstvo, ale to, že postavy je pro mě těžké si oblíbit a fandit jim. Když tomu připočtu pomalost a rozvlečenost nepřehledného děje, tak ztrácíme další důležité body. Politika může být problém vždycky a tady jsem nepřišel na chuť vůbec lince ze Země. Nepřinesla nic zajímavého a pro děj důležitého a myslím, že bychom se bez ní obešli (minimálně v téhle sérii). Nakonec to nebylo úplně špatné a dívat se na to dalo, ale... je tady moc ale. Dá se říct, že děj série byl tak nějak uzavřen, ale je jisté, že to chce pokračování. Těžko však říct, jestli to pokračování chci vidět...(8.2.2016)

Je tu nová stylová oddehovka od stanice Syfy. Děj se odehrává 200 v budoucnosti, kdy už lidstvo osídlují Sluneční soustavu. Mezi Zemí a Marsem panují napjaté vztahy a schyluje se k válce. Mezi nimi leží vesmírná stanice Ceres, na které žije spoustu lidí ve špatných podmínkách. Život ve vesmíru si vybírá svou daň. Pozornost je věnována i Zemi. Další dějová linka se zaměřuje posádku nákladní loď Canterbury, která zásobuje Ceres ledem. Po zachycení nouzového signálu se vydají na jeho průzkum. Spoiler: Věci se ale zkomplikují a loď je zničena. Část posádky pokračuje dál do neznáma. Poté se dostávají na marťanskou lodi jménem Donnager. Ta je také zničena a oni pokračují dál. Po dalším komplikacích se dostanou na asteroid Eros, kde také děj končí. Vše se točí kolem jednoho velkého spiknutí. Končí to trochu otevřeně, tak jsem zvědavý na pokračování. :) Tváří se to jako vesmírná detektivka. "Vypusťte led jako štít!"(4.12.2015)

Stanice SyFy konečně různými srajdami vydělala dostatek peněz na natočení další sci-fi pecky. Parádní výprava, zábavný mysteriózní příběh a postavy, které možná působí v prvním díle lacině, ale v dalších se s nimi zžijete, ani nebudete vědět jak. 8/10 Hlavně ať to zvládnou dotočit do konce. Příběh knih se zdá být velmi zajímavý.(17.2.2016)

Udělat kvalitní sci-fi seriál je nákladný a jen málokdy rentabilní počin. A to bez ohledu na to, že kritici jsou vlídní a diváci věrní. Diváků, kteří ocení seriály jako Battlestar Galactica, Caprica, Humans, nebo třeba i Firefly, těch je totiž málo. O to víc si vážím SyFy, že se pustila do The Expanse. Knižní předlohu neznám, ale nejspíš to bude slušné čtení, protože tady máme od všeho něco. Od politiky a intrikářství, po vesmírné bitvy, které rozhodně nevypadají zle. Takže solidní space opera. Spousta různých detailů pomáhá dotvořit atmosféru světů, obydlených skutečnými lidmi a ne jen loutkami. Věci působí používaně a opotřebovaně a lidé působí naštvaně, unaveně...prostě není to načančané sci-fi, kde všichni a všechno září novotou. Místo naivní představy, že kosmonauti nechodí na záchod a že je voda všude, kam lidská noha vstoupí, tady máme realisticky pojaté prostředí...to je osvěžující změna. Zajímavých postav máme víc a není problém si je zapamatovat a najít si k nim cestu. Detektivní zápletka je namixovaná s konfliktem mezi Zemí, Marsem a koloniemi, které chtějí svou nezávislost a současně sledujeme osudy posádky, která tento konflikt možná spustila a možná ho může zastavit a možná je to všechno trochu jinak... . Knihu si číst nebudu, mám v plánu vychutnat si seriál i se zvraty, které příjdou. Zatím po 6-ti dílech velká spokojenost. ***Po shlédnutí celé řady hodnocení nechávám a budu pokračovat ve sledování...vlastně jsem se už sháněl i po knize :o)(28.2.2016)