• Houdini

Oscar 1 nominace: Speciální efekty(20.5.2004)

Ani archaické triky so zmutovanými gigantickými mravcami nemožu ubrať snímku punc starej klasiky a snahy o poctivú dobrodružnú béčkovú filmárčinu.(4.2.2015)

Katastrofický sci-fi film z padesátých let o útoku obřích mravenců (zmutovaly je pokusy s jedernou bombou). Příběh a jeho postavy jsou úsměvně naivní (což pro tento typ filmu není mínus, nýbrž předpoklad), zpracování až překvapivě kvalitní, áčkové. Mravenců jako takových si divák příliš neužije - objeví se jen na pár minut, a k mému velikému překvapení, když už se objeví, nevypadají tak vtipně, jak jsem očekával. Palec nahoru, ale že už dnes neexistuje nikdo, kdo by si tento film mohl užít jako sci-fi horor (jako v padesátých letech), je asi nezpochybnitelné.(31.1.2012)

Triky samozřejmě neohromí (po takové době), nicméně film působí velkorozpočtově a áčkově i dnes. Herci výborní, v komparsu několik desítek vojáků včetně použití vojenské techniky. Takže když se mluví o použití fosforové munice do pancéřovek, opravdu vidíte výbuchy fosforu, ne benzínové nápodoby. A tak podobně, nejsou to napodobeniny, tudíž vše vypadá velmi reálně. Co se týče příběhu, musím uznat, že je velmi dobře vedený, s vynikající a nenápadnou gradací od začátku do konce. Drobné logické nesrovnalosti nic proti tomu všemu napětí neznamenají. Akorát mě poměrně naštvalo -- SPOILER -- škoda té kompromisnosti s přežitím dětiček na začátku i konci.(5.7.2012)

"Them!" je monster/animal horror vystavaný na teórii mutácie spôsobenej nukleárnym ožiarením. Na rozdiel od väčšiny diel, ktoré majú rovnakú myšlienku, a tých sa veru v 50.-tých a 60.-tých rokoch minulého storočia natočilo hodne, je tento film na tom dosť dobre i dnes. Jedná sa o snímok so štedrým rozpočnom, dobrými hercami a na vtedajšie možnosti profesionálnym vyvedením gigantických mravcov. Áno, práve o komunitu týchto inak neškodných živočíchov tu ide. Vplyv radiacie však z nich spravil životunebezpečných obrovských agresorov. ***(25.9.2008)

• - Natáčení probíhalo v pouštích Nového Mexika a v Los Angeles. (Epistemolog)

• - Film byl poprvé ve Švédsku uveden pod názvem Spindlarna, což v překladu znamená „pavouci“. Zápletka filmu se však točí okolo mravenců, nikoliv pavouků. (Vlk17)

• - Them! se měl původně natáčet trojrozměrně. Některé 3D prvky byly ponechány, například velké detaily mravenců, které působily tak efektně, že prošly i konečným sestřihem. (Epistemolog)